Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 20.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nepokazte si Vianoce zlou hudbou

Blank

Vianoce sú dvojsečná zbraň. Obchodníci s hudbou sa tešia, že konečne niečo predajú. Ľudia pred Vianocami zistia, že iní ľudia zvyknú mať radosť práve z lesklých kotúčikov vo farebných obaloch a idú nejaké nakúpiť. Na druhej strane, priznajme si to, pred Vianocami sa oveľa viac než inokedy predáva sračková hudba. Rodičia ju kupujú deťom a pred sebou majú stereotyp televíznej hitparády, na ktorú sa to decko občas díva. Na základe jednoduchého úsudku kúpia cédečko Bezdedu alebo dáky nepodarený klon Britňe, a pritom ich decko nešťastné každú sobotu pred tou telkou hodinu sedí len preto, aby vychytilo dáky Depeche Mode, či iný jediný dobrý klip v celej relácii. Podobné prípady nastávajú s neoťukanými frajermi a inými ľuďmi, čo sa len raz do roka preženú regálmi CD predajní. Dúfať, že vám tento článok otvorí oči a prebije marketingové kampane, ktoré vedú vianočných kupcov neomylne k regálom s hudobnými degenerantmi, by bolo adoráciou chiméry. Ale aj tak možno nasledujúcich 10 tipov aspoň jedno viečko nadvihne. Spoločné majú to, že sú veľmi subjektívne a najmä s dátumom vydania 2005.

htipy_01British sea power – Open Season
Gitarovka plného zvuku, mierne melancholického dojmu a výnimočných kvalít. Svojská, nepriraditeľná k aktuálnym trendom britskej gitarovej scény. Obľúbená kapela i album Davida Bowieho. Nuž a moja tiež. Recenzia je tu.htipy_02Franz Ferdinand – You could have it so much better
Za všetky britské trendy je toto ten najbrandovejší. Druhý album Franz Ferdinand, o nič horší ako prvý. Ak chcete cédečko, čo teraz fičí a ani o rok nenasrdí, toto je presne ono. Jediná dilema je, či si najskôr predsa len nekúpiť ich prvý album. Single známe z rádia určite dobre zapôsobia aj na tých, čo by Franz Ferdinand medzi darčekmi neočakávali. Recenzia You could Have It So Much Better a tu je náš exkluzívny rozhovor s kapelou samotnou.

htipy_03Arcade fire – Funeral
Aj keď hneď pobežíte kúpiť, idete neskoro. Predavač sa na vás bude usmievať ako na zaspatého intelektuálskeho wannabe, čo mu ktosi zabudol už pred dvoma mesiacmi povedať, že toto si má kúpiť, truľo. Arcade Fire vydali debut plný úžasnej hudby a na ich veľké nešťastie sa stali tohtoročným hitom zorientovaných bobos celého sveta. Ale album je to fakt skvelý. Recenzia je tu.

htipy_04Sons and Daughters – The Repulsion Box
Ďalšia mlaď, tentoraz taká, čo má napozerané westerny a Lyncha, napočúvaného Nicka Cavea a talentu tak akurát. Vynikajúci album so skvelými dvojhlasmi a veľmi osviežujúcim zvukom. Trocha tej temnoty ani pod stromčekom neuškodí. Recenzia tu.htipy_05Beck – Guero
Aby ste nepovedali, že tu vyťahujem len samé neznáme mená. Nechcem, aby vás potom s týmto zoznamom predavači v cédečkárni posielali striedavo do železiarstva a do pekárne. Beck vydal nový album. Málokto ho pochválil, lebo je vraj podobný ako Odelay, ale nie taký dobrý. Nuž hej, pravdu majú. Stále to je však jeden z najlepších albumov, čo tento rok vyšli.


 

htipy_06Sigur Rós – Takk
Od Sigur Rós môžete kúpiť v podstate ľubovoľný album, ani ja ich medzi sebou veľmi nerozoznávam, ale Takk je najnovší. Ak si tento Island pustíte trebárs aj priamo na Štedrý večer, garantujem, že po chvíli budete mať celé Vianoce hlboko v paži. Terapeutické počúvanie. Tu je recenzia.


 

htipy_07Shout out louds – Howl! Howl! Gaff! Gaff!
Toto je tak trocha slepý tip. Ešte som tento album nepočul, ale dva single, ktoré z neho občas dávajú vo Flipside na VH1, vravia, že by to mohol byť skvelý kúsok. Odporúčam teda s istou mierou neistoty. V podstate by som ho chcel pod stromček ja. Ježo, čítaš, hej?A ešte niečo z domáceho kurína:

htipy_08Hudba z Marsu – Trávnice
Stačí prečítať si recenziu. Za tento album dám hocikedy ruku do ohňa. Do každej domácnosti aspoň jeden!


 

htipy_09Le Payaco – Všetko sa dá zjesť
Pre mňa najväčšie domáce hudobné prekvapenie roka. Pajáci dávali vždy obstojné albumy, ale tento je zvlášť vydarený. Hudba, za ktorú sa nebudete musieť hanbiť ani pred hosťami z vyspelejšieho zahraničia, ergo ideálny darček aj pre cudzincov. Recenzia tu.

htipy_10Vec – Dobré ráno
Hip-hop, vážení! Najlepší, aký sa na Slovensku robí, pretože Vec všetkých prečnieva o tri a viac tried. Pokojne kúpte aj maloletým, dáka tá „piča“ sa tam síce mihne, ako sa na správny rap patrí, ale v princípe je to veľmi inteligentné počúvanie.

Toľko vianočné tipy, aby ste nemuseli v neznalosti vyplytvať darčekový budžet na hudobné sprostosti. Skutočný sumár toho najlepšieho z roku 2005 zložený z názorov viacerých ľudí hádam prinesieme po Novom roku.Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy