Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 15.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Bolesť je slabosť opúšťajúca telo

Blank

uvodnik31Videl som kedysi reklamu lákajúcu nové mäso do americkej armády. Chlapíci sa v nej hádzali do bahna a na konci s dychom padali pod ostnaté drôty. Čo záber, to tvár v bolestivom kŕči, pokojne to mohol byť spot na múzeum mučenia. Na konci slogan „Bolesť je slabosť opúšťajúca telo“, nejaké logo a telefónne číslo, kam treba volať, ak mladý muž práve pochopil, že toto je presne to, čo chce robiť po zvyšok možno ani nie veľmi dlhého bytia. Reklama predávajúca bolesť ako to najlepšie zo života.

Neočakávam od armádneho marketingu, že by riešil aj nejaké ďalšie plány ako primárne šteklenie hrdinského potenciálu v hrudiach znudenej a frustrovanej mládeže. Nakrútili jednu z najoptimistickejších reklám, aká kedy vznikla, a dodnes o tom nevedia.

Všetky reklamy na svete sľubujú lepší život, tak ako táto. Ale väčšina ho podmieňuje. Kúp si výrobok a potom sa všetko zlepší, podpíš zmluvu a vyjde slnko, zaviaž sa a bude ti tak dobre, že už to ani neznesieš. Len táto armádna si žiadne podmienky nekladie. Popri tom, ako sa prihovára budúcim Rambom, prihovára sa zároveň všetkým ostatným. Hovorí, že ak ti je zle, je to určite na niečo dobré. Každá bolesť ťa robí silnejším a nemusíš preto nič urobiť. Len pekne trp, užívaj si to, škriab sa vo svojich ranách, presne ako to aj tak robíš. To všetko ti pomôže. Nič sa tak dobre nepočúva ako práve toto.

Tam, kde sa tvorcovia spotov o spokojných, šťastných a nekomplikovaných mladých ľuďoch neomylne míňajú s reálnymi ľuďmi, tam armádna kreatíva triafa do čierneho. A k tomu aj do bieleho, žltého, hnedého, skrátka do každého bez rozdielu farby pleti. Tne do živého, do všetkého živého na tomto svete. Málokto sa zbadá v týpkovi prechádzajúcom večne slnečným mestom. Málokto má podkožný implantát non-stop uvoľňujúci dávky rozpusteného šťastia, aby sa stále dobrosrdečne usmieval na všetkých okolo. Každý, aj ten najšťastnejší a najspokojnejší človek má aspoň nejakú bolesť. Nedokonalé tvory neustále potrebujú vylepšovať a keď to nejde, tak aspoň utešiť. Ak ti je dnes zle, je tu šanca, že sa poučíš. Tvoja bolesť z teba postupne vyženie slabosť, pre ktorú trpíš. Najširšia možná cieľová skupina dostala zásah priamo na komoru.

Ale popri tom všetkom to je stále len reklama. Tak ako tomu budúcemu brancovi nepovie, že mu môžu lebku prešpikovať kusmi špicatého olova, tak nepovie celú pravdu nám ostatným. Nehovorí, čo sa stane, keď si prejdeme všetkými bolesťami a každá jedna z nás spraví odolnejší kus existencie. Nehovorí o cynických strojoch bez citov.

Vlastne ani nemusí. Drvivá väčšina z nás sa takého stavu aj tak nedožije.Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy