Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Dušan Mikušovič | 20.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Neobjektívni?

Blank

Ešte nikdy nebolo pri nástupe novej vlády toľko kriku ako dnes: predovšetkým slovenské médiá si touto témou celkom spokojne vyplnili prázdne scenáre večerných spravodajských relácií počas uhorkovej sezóny. Nezáleží na tom, či je ich kritika prehnaná, alebo oprávnená, triezva, alebo hysterická – podstatné je, že i keď s búrlivejšou reakciou Fico a spol. počítali, začínajú sa jej prejedať.

mik_01

Kým sa nenájde niečo väčšie, slovenské televízie ešte o tom, aké dôsledky má účasť SNS vo vláde, budú hovoriť. Titulky novín budú hlásiť, že koruna zase padla, redaktori STV si pri návštevách na ministerstvách budú všímať, že sa do módy opäť dostávajú červené kravaty. A noví bossovia vo vládnych kreslách budú dookola opakovať, aby sme všetci počkali na ich skutočné činy a na odlákanie pozornosti skúsia pustiť mediálne bubliny o pokašľaných tendroch či skartovaných papierikoch na Úrade vlády. Pritom prvé skutočné činy za veľa stáť nebudú. Nový minister kultúry si ešte nestihne priniesť obľúbený kaktus do novej kancelárie a už telefónom stavia do pozoru redakciu spravodajstva v Mlynskej doline – Správy STV sa mu dvakrát nepáčia a očakával by asi trošku vyváženosti. Týždeň po tom navyše mimochodom podotkne, že nový riaditeľ televízie verejnej služby by sa nemusel voliť Radou STV, ale napríklad i po starom: teda odborne vždy (a na všetko) pripraveným parlamentom. Všetko pre tú vyváženosť, že.

V skutočnosti to nebude kritika slovenských médií, ani urazené reakcie európskych socialistov, ktoré by túto vládu nakoniec zdiskreditovali: môže sa to podariť jedine jej. Nebude to ani horká pachuť z účasti nacionalistov na podnebí bruselských byrokratov, ani červené kravaty na zle vyžehlených košeliach našich ministrov; túto vládu môžu totiž odpísať práve tie skutočné kroky, ktoré pre nás všetkých ešte len pripravuje.

Tisíckrát môžete vyhlásiť, že práva menšín budú zachované. Tisíckrát môžete hovoriť, koľko peňazí budete posielať na rómske školy a maďarskú kultúru, keď stačí tak málo. Prihodiť školstvo tej správnej partaji, podpredsedom pre menšiny spraviť autora brožúrky Postavme hrádzu proti SMK, zvýšiť prílev peňazí niekomu, kto to od vás očakáva.

Napríklad takej Matici slovenskej. Tradičnej, váženej, historicky osvedčenej.

Kultúrnej ustanovizni všetkých Slovákov.

Mimochodom, presne tej, ktorej predstavitelia tak radi recitujú básničky na nekonfliktnej turistike členov Slovenskej pospolitosti.

A pozýva ich na svoje schôdzky

Svoje Matičné zvesti v Nitre vydáva ako prílohu skvelého časopisu Právo národa Slovenského hnutia obrody, ktoré z času na čas organizuje nejakú tú petíciu za zákaz SMK.

V skutočnosti samotná účasť SNS vo vláde nikoho neodpíše. Oplatí sa počkať na to, čo ešte príde.


Ďalšie články zo štvrtka 20. júla 2006
Juraj Malíček: Vtipní proti svojej vôli
Ľuba Lacinová: Vône leta a tela
Rado Ondřejíček: Sexy žena, drsní raperi, mladí metalisti a legendárna holá hlava k tomuDušan Mikušovič  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy