Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Dušan Mikušovič | 7.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Suverén v maloobchode

Blank

Možno ešte z puberty mám mindrák z predavačov. A predavačiek. Považoval som ich za istý druh nadľudí, ktorých prvoradou pracovnou náplňou je pozorne vás sledovať a neskôr náležite zosmiešniť alebo pekne ohovoriť po okolí. Nemal som ich rád, lebo som na sto percent vedel, že nemajú radi ani oni mňa.
Pri skúšaní oblečenia som pozoroval ich pohľad prilepený na špinavom plafóne, keď som si chcel kúpiť niečo do počítača, videl som, ako sa mi ten nedocenený informatický génius zastrčený v okresnom hypermarkete vysmieva do ksichtu, lebo nerozlišujem bity a bajty. Hanbil som sa pri platení pri pokladni, pretože som si nebol istý, či je obsah môjho košíka dostatočne šik. Jednoducho som bol vo veku, keď mi kupovanie toaletného papiera prišlo ako neuveriteľne trápne.

maloobchod1

Jasné, že nešlo o všetky predavačky na celom svete. Drvivá väčšina z nich sú skvelé a ochotné ženy, ktoré sa však, na druhej strane, mojej maličkosti záhadne vyhýbajú.

Vždy som pritom dúfal, že z tohto všetkého vyrastiem; tak ako každý ideálmi obdarený pubescent som si totiž myslel, že s dospelosťou príde niečo ako zdravé sebavedomie. Prišlo hovno a ja som musel nasadiť iné zbrane. Obranné mechanizmy, alebo ako sa tomu odborne hovorí. Skrátka a dobre, vypracoval som si celý rad taktík, s ktorými som nakupovanie dokázal prežiť bez významnejšej psychiatrickej diagnózy. Ak máte v sebe ešte aspoň kúsok ideálmi obdareného pubescenta, bojujte s nimi i vy.

Dráždite ich
Priznávam, že niekedy je celkom trápne robiť zo seba hlupáka a pýtať si tú istú vec trebárs trikrát, ale keď je niekto krava, ktorá vám po netaktnom pohľade na vašu postavu povie, že tie skvelé nohavice si nemusíte ani skúšať, lebo vám nebudú, zaslúži si to. Majte neskutočne veľa otázok, pýtajte sa na záruku, plaťte kartou, ak viete, že krava nevie robiť s terminálom: ak máte šancu ju vytočiť, neváhajte.

maloobchod2

Buďte hviezda
A neskutočná. Rozmarne rozhadzujte rukami, žartujte s inými zákazníkmi, buďte tá najlepšia osoba v oddelení. Preneste sa cez vražedné pohľady a zle ukrývané slovné invektívy a ukážte im, že hráte v inej lige. Predavačka zožratá závisťou je ešte lepšia ako trieskajúca terminálom o neumytý výklad značkového butiku.

Hovorte po anglicky
Všeobecne skvelá hra na odreagovanie počas slnečných piatkových popoludní. Okrem toho, že sa slečna za pultom dostane do úzkych podobne, ako keď má parkovať pozdĺžne, máte šancu dozvedieť sa, čo si u nás zvyknú vypočuť zahraniční turisti. Také Bež do riti aj s celým svojím prízvukom od zamestnanca McDonaldu na rozlúčku, okorenené americkým úsmevom, vo vhodnú chvíľu musí pobaviť.

Vyzliekajte ich očami
Nevinná hra pre fajnšmekrov. Vysoký stupeň odporu mladej slečny v oddelení lahôdok, ktorá vám musí krájať plátky ementálu, prekryjete veselým odhadzovaním kúskov z jej erárneho oblečenia. Jediný problém celej šou: zážitok budete mať len a len vy, slečna bude naďalej ementál krájať s odporom i úplne nahá. Navyše táto erotika celkom isto nevedie k nadviazaniu kontaktu s perspektívou trvalého vzťahu.

maloobchod3

Mystifikujte
V prípade, že váš informatický génius a slečna s očami na plafóne sú mimoriadne protivní, spoznajte v nich kamaráta z vojny, v lepšom prípade milenku, ktorá vás podvádza. Tento výkon si síce vyžaduje mimoriadne herecké vlohy, ale ak budete naozaj dobrý, možno tomu blbcovi prídu tie bity a bajty ľúto – a ospravedlní sa vám. Možno. Ak nie, pokojne si to vykompenzujte za moment: divoký rozchod medzi džínsami, do ktorých sa nemáte šancu vtesnať, predavačku zamrzí.

Flirtujte
Vyšší level kapitoly Vyzliekajte ich očami. Ak budete fakt dobrý, perspektíva trvalého vzťahu možná je. Usmievajte sa, konverzujte, buďte ten najlepší chlap na svete. Navyše, ak sa vám podarí dievča znervózniť natoľko, že so svojou zľahka zapýrenou rukou skončí v majonézovom šaláte, zážitok si okrem vás vychutnajú i všetci okolo.

Využívanie obranných mechanizmov v maloobchodnom styku je síce mimoriadne infantilnou záležitosťou, ale pomáha. Zdravé sebavedomie nenahrádza do bodky, no v niektorých momentoch sa aspoň dobre zasmejete.


Ďalšie články z pondelka 7. augusta 2006
Elena Akácsová: Muži na pokraji sebazničenia
Peter Pišťanek: Bolek Polívka sa bojí mučenia
Rado Ondřejíček: Mladá, drzá, zábavná – a to je všetko
Rasťo Salay: Banskú Štiavnicu onedlho zasiahnu 4 živly!Dušan Mikušovič  viac od autora »
Vaše reakcie [5]
:: Súvisiace reklamné odkazy