Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 17.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Všechno byla pravda, pane doktore!

Blank

uvodnik174V televízii beží talkšou, preberanou témou je partnerská nevera, hlavným hosťom teda nemôže byť nik iný ako staručký, ale stále sviežo vtipný a jemne ironický doktor Plzák, ktorému sa neprávom pripisujú nielen tri rozvody, ale aj populárna zásadná rada pre všetkých neverníkov a nevernice: „Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať!“

Po chvíli do štúdia vstupuje ďalší expert na partnerskú neveru, František Ringo Čech, a skôr, ako sa zvíta s moderátorom, obráti sa k Plzákovi a v hlbokom úctivom predklone zvolá: „Všechno, co ste kdy napsal, byla pravda, pane doktore!“ V následnom rozhovore, kde líči svoje vlastné životné skúsenosti i spisovateľské pokusy v tejto oblasti, sa ešte viackrát s rešpektom obráti na doktora Plzáka a on len s úsmevom Osvieteného kde-tu blahosklonne zaglosuje.

Hádam v našich končinách neexistuje človek 30+, ktorý by doktora Plzáka a jeho knihy o láske, manželstve, partnerstve, neverách a rozchodoch nepoznal. Napokon, veľa iných kníh na túto tému u nás za socíku nevychádzalo, ale aj keby vychádzalo, Plzák písal nielen múdro a zaujímavo, ale aj svižne a vtipne. S niekoľkými kamarátkami sme sa nedávno zhodli, že jeho knihy nás v živote ovplyvnili viac, ako by nám bolo milé. Keby sme ich nevyhrabali v rodičovskej knižnici vedľa Kinseya, Mastersa a Johnsona v tom najnevhodnejšom veku, keď sme mali lásku intenzívne prežívať a nie o nej čítať pragmatické múdra cynického psychiatra, možno by sme dnes boli všetky šťastne a nekomplikovane vydaté. Prípadne už aj šťastne a nekomplikovane rozvedené. Oponovala iba jedna vydatá, že aj ona ho čítala, ale teda asi nie dosť pozorne, keď jej sa vydať podarilo.

Na doktora Plzáka a jeho knihy som si v poslednom čase spomenula veľmi veľa krát. Recenzovala som totiž niekoľko knižiek o ženách a mužoch, balení, láske a vzťahoch, napísaných súčasným jazykom, pre súčasného čitateľa a s množstvom nových poznatkov, ktoré od čias Plzákovho tvorivého vrcholu veda priniesla. Stále znovu som si musela opakovať, že toto som už predsa čítala pred dvadsiatimi rokmi. On to všetko vedel! Všetky tie módne knihy typu „prečo muži milujú potvory a nie sú paf z dobrých dievčat“ by sa dali zhrnúť do jednej jedinej skvelej metafory doktora Plzáka známej ako milenecký paradox alebo „zajac na smotane“, ktorú na tomto portáli spomínala vo svojom Denníku brunetky aj ďalšia podobne postihnutá 30+.

Doktor Plzák to už dávno všetko vedel, ale ani on neobjavil Ameriku. Ako sám kedysi priznal v rozhovore s Dadom Nagyom pre inZine: 
Ja som si myslel, že som pred dvadsiatimi rokmi prišiel na niečo úplne nové, keď som predpisoval hašteriacim sa manželom: „Buď budete spolu súložiť iba raz do týždňa, alebo sem ku mne ani nechoďte.“ A ono to fungovalo. Začiatkom tohto roka som videl reportáž o jednej z bývalých ruských republík až kdesi pri hraniciach s Čínou. Redaktor navštívil šamanku a okrem iného sa jej spýtal, či má aj nejaké afrodiziaká. Povedala, že samozrejme má a že muži si po ne chodia každý štvrtok, keďže u nich sa súloží vždy v piatok. Vidíte?! Oni to už dávno vedeli. Zistil som, že v krajinách Ďalekého východu boli vždy presne určené dni sexuálneho styku. Dokonca aj české kráľovné a králi mali svoj deň – nedeľu. Takže som nevymyslel nič nové.

Pýtala som sa mojich mladých kolegov 20+, či im niečo hovorí meno Plzák. Nehovorí. Nevadí, chodievame spolu na obed a často preberáme témy z plzákovského súdka. Oni sú plní romantických predstáv a ja im ich ako taká stará múdra teta kazím ironickými šplechmi a životnými pravdami z Plzáka. Bránia sa, že dnes už je predsa celkom iný svet, ženy sa už nesprávajú tak ako za mojej mladosti a aj muži ich generácie sú celkom iní. Ani im veľmi neoponujem. Len sa usmievam. Uvedomujem si, že to všetko najprv musia prežiť, aby raz za nejakých dvadsať rokov povedali: Všetko bola pravda, pán doktor!  


Ďalšie články z pondelka 17. júla 2006
Juraj Malíček: Pohoda je, keď...
Rado Ondřejíček: Tak čo, aká bola Pohoda?
Mirka Gučiková:Život je sínusoida
Peter Pišťanek: „To, že ste paranoidná, ešte nemusí znamenať, že vám v pôrodnici nezamenili dieťa.“Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [28]