Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 3.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Záchrana kráľovstva Ehb na vašich pleciach

Blank

ds_01V kráľovstve Ehb sa váš život prostého farmára, resp. farmárky (hlavný hrdina), obrátil rýchlo naruby, keď na osadu zaútočila rasa kreatúr, podobajúcich sa na goblinov. Prímerie už dávno upadlo a krugovia, ako sa im hovorí, musia byť zastavení. Hráčovej postave je daná úloha hľadať pomoc v susednom meste Stonebridge. A tak sa vydávate s vidlami v rukách naprieč zeleným lesom. Počas cesty môžete stretnúť iné postavy, ktoré sa s radosťou pridajú k vám či k vašej neskoršej družine. Čoskoro však zisťujete, že príbeh sa nekončí len dorazením do mesta. Vašou úlohou bude záchrana celého kráľovstva Ehb.

Ehb nie je len kráľovstvo, ale aj obchodné stredisko, ktoré si po dlhé stáročia uchovávalo štatút vojenského protektorátu a provincie. Stabilitu a nezávislosť dosiahlo svojimi početnými pevnosťami a vytrénovanou armádou – Desiatou légiou. Avšak teraz je Ehb znova vo veľkom nebezpečenstve. Zvyšky 10. légie zostali roztrúsené po celom kráľovstve a v kráľovských pevnostiach a na obranu nestačia. A tak je len na vás, aby ste počas hry pozbierali do vašej družiny tých najstatočnejších bojovníkov a mágov, s ktorými ochránite Ehb.

Vitajte v rozsiahlom akčnom stredovekom fantasy RPG Dungeon Siege, hry, ktorá v čase svojho vydania pozbierala veľa ocenení, samozrejme zaslúžene. Nie náhodou je preto porovnávaná s kultovým Diablom 2.

Kráľovstvo sa rozlieha na okraji kontinentu Aranna, hneď vedľa územia Planiny sĺz (Plain of Tears) a Ríše hviezd (Empire of Stars). Je bohaté na rozmanitý terén a ľudí. Zdobia ho údolia, hlboké lesy, ľadové pohoria, močiare, útesy a vulkány. Nájdu sa tu však aj tmavé jaskyne, bane a krypty. Hlavní obyvatelia sú tu ľudia a trpaslíci, ktorí žijú v harmónii a uznávajú rovnakého panovníka. Sú tu aj primitívni krugovia, goblini a droogovia.

I keď to tak z obrázkov nevyzerá, hra je veľmi jednoduchá a hrá sa výborne. Dungeon Siege má jednoduché a intuitívne ovládanie. Predmety vypadávajúce z nepriateľov sa dajú rýchlo pozbierať stlačením jediného klávesu. Vaše postavy bojujú automaticky (pokiaľ ich tak máte nastavené) a nepriateľov aj naháňajú. Počas boja sa vám po každom zabití nepriateľa zakaždým pridá kúsok skúsenosti k vašej využívanej bojovej taktike, a tak sa stále zlepšujete a sami rozhodujete, v čom sa má postava zlepšiť. Každého člena družiny si tak „vychováte“ na skutočných špecialistov – bojovník bude mať zvýšenú skúsenosť so zbraňami, lukostrelec s lukom, čarodejník s kúzlami atď.

ds_02Vašu družinu môže tvoriť až osem postáv a verte tomu, že čím viac, tým lepšie! V útrobách Dungeon Siege sa skrývajú hordy nepriateľov, preto by bola chyba, keby ste ich nesekali ako na bežiacom páse. Svojim postavám môžete kedykoľvek meniť zbrane, brnenie, kúzla a iné predmety, ako aj taktické rozostúpenie v boji alebo ich správanie k nepriateľom.

3D grafika je skutočne 3D, avšak na dnešnú dobu je už predsa len menej detailná, ako by som očakával. Na druhej strane grafiku vyzdvihuje vysoká variabilnosť prostredia a jeho rozsiahlosť. Výborne zvládnutá je precízna mapa. Prezrieť si ju môžete kedykoľvek (pohľad zhora), teda aj počas hrania a zadávať pohyb, útok, či zobratie predmetu priamo v nej a dá sa aj zbližovať.

Keď na začiatku hry dorazíte do mestečka Stonebridge, budete mať prvú možnosť kúpiť si v obchode niečo na seba či pre seba (samozrejme, aj pre ostatných členov družiny). Obchodov je viacero, záleží od predávaného tovaru – kúzla, elixíry, brnenia, zbrane, a ak vám predtucha hovorí, že budete celú hru len mlátiť a biť väčšinu okoloidúcich, ani sa veľmi nemýlite. DS je predovšetkým akčné RPG.

Na záver poradím tým, ktorí Dungeon Siege ešte nehrali – nedávajte si najľahšiu náročnosť. Hra je potom príliš ľahká a nudná, preto ak chcete zábavu, zvoľte si stredný stupeň. Posledný screenshot je mapa kráľovstva Ehb.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z utorka 3. októbra 2006
Ľuba Lacinová: Ak to nebolí, tak to nefunguje
Eli Elias: Kapitola sedemnásta – Let teplovzdušným balónom alebo Ako vychovať vo fašistickom štáte černoška
Jana Kováčová: Láskavý cynizmus, cynická láskavosťJán JoFIX Čičmanec  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy