Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 19.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vyskúšali ste už experimentálne psychotiká? Skúste Second Sight!

Blank

ss_01Ste nebezpečný pacient nadopovaný psychotikami. Ani neviete ako ste sa do výskumného lekárskeho centra Osiris dostali, každopádne však viete, že ak neutečiete, živý sa z neho nedostanete!
Prebúdzate sa v izolačnej izbe, pripútaný k lôžku. Na vaše veľké prekvapenie však silou vôle prelomíte kovové držiaky na rukách a telepaticky si ako zázrakom otvoríte dvere stlačením tlačidla na druhej strane, kam by ste sa inak, bez pomoci vašej psycho-sily, nedostali. Ste konečne na chvíľu voľný a tak sa môžete pokúsiť podniknúť útek z virginskej kliniky Osiris. Keďže máte úplný výpadok pamäte, počas hry sa postupne dozvedáte, kto ste a čo sa stalo.

Krátko po odohraní prvej časti úteku z veľkého centra Osiris vás Second Sight na chvíľu prehodí šesť mesiacov naspäť do minulosti, kde všetko ešte len začína. Ste John Vattic, doktor a vedec parapsychológie, povolaný na americkú vojenskú základňu v nemeckom Hamburgu. Zavolali vás na základe odporúčania vašej známej Jayne Wilde, poradkyne tímu. Po absolvovaní počiatočného dlhšieho tréningu s tichým zakrádaním sa či používaním strelných zbraní, vás čaká spolu s Jayne a inými vojakmi (mariňákmi) prvá misia s kódovým označením operácia Winter ICE.

Cieľom operácie Winter ICE, zadanej priamo zo samotného Pentagonu, je zachrániť z ruskej Sibíri viac ako 50 rokov nezvestného vedca – profesora Viktora Grienka, ktorý bol špecialistom na psychológiu. V roku 1944 ho počas Stalinovej vlády uniesli Rusi a americkú vládu veľmi zaujíma, na čom posledných 50 rokov pracoval. Operácia sa však asi nepodarila – keďže ste nakoniec dopadli ako úbohý pokusný králik a hra vás prehadzuje späť do Osirisu, kde ešte stále utekáte pred personálom nemocnice a všadeprítomnými policajtmi.

Počas úteku zisťujete, že vám podávali experimentálne psychotiká. Karta sa však obrátila a vy ste na úteku, majúc fenomenálnu psychickú silu: zo začiatku „telekinézu“, pomocou ktorej viete na diaľku hýbať s predmetmi alebo stláčať tlačidlá či páky, neskôr „liečenie“, ktorým si viete rýchlo dobiť energiu, až po „psi útok“, čo je niečo ako smrteľná dávka pre každého nepriateľa. Samozrejme okrem ďalšej psychickej sily využívate aj vlastné ruky a zbrane. Na konci vášho úteku z Osirisu sa v miestnosti so záznamami pacientov nakoniec ešte dozvedáte, že nie ste jediný kto prežil. Jayne je tiež pacientka, avšak v inom azyle a tak sa ju vydávate zachrániť. Toľko z deja, viac neprezradím, očakávajte však odhalenie veľkej konšpirácie!

ss_02Neviete si ešte stále akčnú hru Second Sight zaradiť? Ide o akciu z tretieho pohľadu, kde používate kombináciu zakrádania sa a tichého zneškodňovania nepriateľov s tvrdou akciou. Hlavne si dávajte pozor na alarm, ktorý je lepšie mať vždy vypnutý. Najviac sa mi hra graficky a aj štýlom hrania podobá na prvý či druhý diel Hitmana. Neviete sa síce prezliekať do rôznych oblekov, ani vaším primárnym cieľom nie je zneškodnenie určitého nepriateľa, ale využívate rovnaké spôsoby zakrádania sa či schovávania, nepriateľov viete chytiť pod krk a zatiahnuť na tmavé miesto, kde ich môžete potichu zneškodniť a podobne.

Čím sa však Second Sight odlišuje od všetkých iných hier, to je schopnosť hlavného hrdinu využívať psychickú silu. No len si predstavte, že po získaní napríklad „charm sily“, viete svoje telo zneviditeľniť, či po získaní „projekcie“ viete vystúpiť zo svojho tela a so svojím druhým „modrým holografickým telom“ stláčať tlačidlá na úplne iných miestach, vstupovať do počítačov, či len tak sa prechádzať po neprebádanom nepriateľskom území, pričom vás nikto nevidí (kto hral Prey, určite vie o čom hovorím). Alebo neskôr, keď sa vám už získané schopnosti ešte zlepšia, môžete ľudí silou vôle vyzdvihnúť do vzduchu a obúchať ich o steny, či s nimi rozbiť sklo alebo ich zhodiť z veľkej výšky.

Hra bola vyrobená štúdiom Free Radical v roku 2004 pre konzolu Playstation 2, preto je aj ovládanie tomu podobné. Nie je však zlé, takže si dobre zahráte. Za zmienku stojí aj dobre spracované ovládanie počítačov, či napríklad celková dobrá atmosféra hry.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z utorka 19. septembra 2006
Ľuba Lacinová: Perestrojka a iné radosti žien na pokraji nervového zrútenia
Eli Elias: Kapitola pätnásta - Hríbovačka s exsvokrou alebo Ako si užiť v trojici
Miroslav Ulman: WTC, 11. september a film



Ján JoFIX Čičmanec  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy