Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 13.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Výborný survival horor na lodi a ropnej vrtnej plošine

Blank

cf_01Cold Fear má síce svoje muchy, ale pokiaľ ich na začiatku všetky pochytáte, čaká na vás zaslúžená odmena – veľa krvi, nebezpečných a nákazlivých kreatúr, šialených vedcov a skvelej akcie.

Pobrežná hliadka zachytila tiesňový signál z ruskej veľrybárskej lode, ktorá je ďaleko od pobrežia. Vy ako šéf americkej pobrežnej hliadky USSG, Tom Hansen, sa spolu so svojím tímom vydávate na záchrannú misiu. Vaše komando je počas tmavej noci a silnej búrky vysadené na palubu lode z helikoptéry. Zakrátko sú však všetci členovia výsadku z neznámych príčin cez vysielačku nedostupní a o chvíľu zisťujete, že neprežil nikto. Dokonca celá posádka lode je mŕtva (až na Annu). Postupne prechádzate všetky zákutia lode a jej podpalubie, hľadajúc odpovede na to, čo sa tu vlastne stalo. Prvá dôležitá úloha je nájsť lodnú vysielačku, pomocou ktorej by ste sa mohli spojiť so svojou centrálou, kde sedí agent CIA, Jason Bennett. Ten vás bude počas celej hry kontaktovať a zadávať vám nové úlohy, ale pozor! Mŕtvi opäť ožijú a váš život visí len na vlásku!

Ako je možné, že sa z obyčajných mŕtvych ľudí stávajú krvavé beštie? Prečo ich nezabijete ani s plným zásobníkom, pokiaľ im nestrelíte priamo do čela? A čo sú zač tie malé elastické žlté pavúky, ktoré povyskakovali z chytenej mŕtvej veľryby? Čo sa tu stalo?!

Čo by ste možno neočakávali, je skutočnosť, že ruská loď je taká veľká. A nielen veľká, ale i zložitá – na jej palube a v podpalubí je veľa tmavých a nebezpečných priestorov a uzamknutých či otvorených dvier, z čoho pri absencii mapy logicky vyplýva, že je to jedno veľké bludisko. Ak sa však budete držať svojich hlavných cieľov, ktoré vám zadáva agent Jason, čoskoro sa situácia zlepší.

Začiatok hry je podľa mňa najnáročnejší, a to najmä pre automatické ukladanie pozície, ktoré vám hru uloží až o pekne dlhú chvíľku hrania. Na začiatku hry máte v ruke len pištoľ a mieriť ňou na kývajúcej sa palube tiež nie je hračka. Ale to ešte stále nie je všetko! Nábojov je počas celej hry veľmi málo (teda až pokým nenájdete na ropnej vrtnej plošine zbrojnicu, ktorá vám doplní všetky náboje do vašich zbraní vždy na maximum).

cf_02Ovládanie hry je konzolové, čo je škoda, ale pri dobrom nastavení sa dá hra ovládať výborne, stačí len trochu cviku. Budete si musieť zvyknúť na kameru. Prepínanie pohľadu z tretej osoby na prvú budete používať najmä pri akcii – teda strieľaní a pri prezeraní okolia, keď môžete aj pomaly kráčať. Pri bežaní sa vám pohľad automaticky prepne znovu do tretej osoby. Kamera, resp. pohľad na vašu postavu je pri uzavretých priestoroch či v miestnostiach statický (kamera sa maximálne tak natočí podľa pohybu postavy) a vo väčších priestoroch vás sleduje zozadu a postupne mení svoj uhol podľa pohybu. Bez komentára.

Dej hry vás priťahuje čím ďalej, tým viac. Počas hry sa postupne z nájdených zápiskov rôznych osôb dozvedáte, čo sa deje. Vedec a otec Anny, Viktor Kamsky, pracuje na ropnej plošine, na ktorú sa neskôr po odblokovaní autopilota lode dostanete a kde sa ešte len začína ozajstná zábava a akcia. Viktor je pod hrozbou smrti svojej dcéry donútený vykonávať pokusy s nákazou a mutáciou, najprv na zvieratách a neskôr aj na ľuďoch. Experimentovaním však vytvoril nový organizmus, ktorý sa mu vymkol spod kontroly.

Musíte byť chladní a už z diaľky nachádzať v tmavých zákutiach ležiace „mŕtve“ telá a kontrolovať, či majú hlavu. Ak áno, je lepšie do nej vpáliť náboj, inak sa telo môže kedykoľvek stať sluhom organizmu Exocel. Mimochodom, Exocel je len jedna forma nového organizmu. Neskôr zistíte, že ich existuje oveľa viac a niektoré z nich majú dokonca nadprirodzené vlastnosti. Život si jednoducho cestu nájde.

Čoho mohla hra mať viac, sú videoanimácie. Čoho mohlo byť menej, sú písané texty (ktorých čítanie je, samozrejme, nepovinné), a práve tie mohli autori hry premietnuť radšej do pôsobivých videoanimácií. Kto rozumie po anglicky, atmosféru si dotvorí výborne.

Ak sa na začiatku premôžete a dostanete sa spolu s Annou z nebezpečnej lode, čaká vás nové dobrodružstvo na ropnej veži a garantujem vám, že vás tak ľahko neomrzí. Ja som hru dohral na jeden šup, a to práve vďaka zvyšujúcej sa hrateľnosti a čoraz lepšej atmosfére. Zlepší sa váš arzenál zbraní a k dispozícii bude nezvyčajná harpúna s priťahujúcim extraktom pre nakazených a nákazu samotnú, granátomet, silná brokovnica, plameňomet, či MP5. A tak sa dostávam k záverečnému hodnoteniu, ktoré dopadlo výborne. Škoda len tej kamery, tá mohla byť lepšia.

Sťahujte a hrajte tu.Ján JoFIX Čičmanec  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy