Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľuba Lacinová | 3.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ak to nebolí, tak to nefunguje

Blank

uvodnik225Bolesť je azda prisilné slovo. Námaha by možno stačila. I keď môžu mať k sebe veľmi blízko. Námaha sa vyznačuje tým, že ju cítime. Niekedy bolí fyzicky, inokedy iba metaforicky, ale ak ju necítime, je to preto, lebo sa nenamáhame.

Máme projekt vzdelávania doktorandov. Prichádzajú k nám po absolvovaní vysokej školy, majú akési základy a teraz by sa mali špecializovať na konkrétny problém, mali by sa o ňom naučiť dosť veľa a mali by nielen samostatne pracovať s informáciami, oni by mali aj samostatne nové informácie nájsť a napokon aj nové informácie vytvoriť. Alebo keď už nie úplne samostatne, tak aspoň s našou pomocou. My od nich chceme, aby tak raz za pol roka dva dni počúvali prednášky. Štyri, každá trvá hodinu a pol. Medzi nimi vždy pauza. Nájdu sa študenti, ktorí sa sťažujú. Vraj by stačil polovičný čas. A zábavnejší obsah. Ak namietame, že to by sme im veľa informácií nedali, vravia, že nevadí. Že stačí, aby ich to bavilo, či sa niečo naučia, je vedľajšie.

Koincidencia – na druhý deň po tomto rozhovore dáva STV Ťapákovcov. Neviem nájsť rozdiel medzi tými študentmi, ktorí chcú najmä, „aby ich to bavilo“ a Ťapákovcami, ktorí sa radšej uspokoja s málom, len aby to bolo bezprácne. Vzdelávanie je práca. Aj ten najlepší výklad treba aktívne spracovať. A čím je výklad zábavnejší, tým ťažšie môže byť vytiahnuť z neho dôležité poznatky a ľubovoľne naložiť s jeho zábavným obalom. Aj horké tablety bývajú zabalené v osladenej želatíne a účinkovať začnú až vtedy, keď sa obal rozpustí. Niekto, kto mal dostatočný základ poznatkov a vedel z nich vytvoriť čosi nové, to vymyslel tak, že sladký obal horkej tablety odbalia až žalúdočné šťavy v miestach, kde už tú horkú chuť necítime. Odbalia ho bez nášho aktívneho pričinenia.

Niektorí – mne sa vo chvíľach pesimizmu zdá, že takmer všetci – mládežníci dúfajú, že s informáciami a vedomosťami to za nich urobí dobre napísaný počítačový program. Dobre napísaný kýmsi, kto sám nielen slušné množstvo informácií prežul, ale aj dokáže s nimi aktívne a sakramentsky dobre narábať. Taký program zatiaľ neexistuje a podľa mňa ani nikdy existovať nebude. Na internete dokážeme nájsť množstvo informácií a mnohé programy ich dokážu triediť podľa mnohých kritérií. Ale ak je problém, o ktorý sa zaujímame, dostatočne zaujímavý aj pre iných, nájdeme aj sčasti alebo úplne protichodné informácie. Vzdelanie je schopnosť určiť, ktoré sú viac, ktoré menej a ktoré vôbec nie sú dôveryhodné. Schopnosť podložená aj skúsenosťou s aktívnym používaním vlastného mozgu, aj množstvom poznatkov, ktoré už sú v ňom a nie iba kdesi na nete. Až z dobre prežutej kôpky vedomostí sa môžu vynárať nové súvislosti a nové pochopenie. Až potom môže byť človek naozaj tvorivý. To všetko predtým je námaha. Môže bolieť. Ale ak to nebolí, tak to nefunguje.


Ďalšie články z utorka 3. októbra 2006
Eli Elias: Kapitola sedemnásta – Let teplovzdušným balónom alebo Ako vychovať vo fašistickom štáte černoška
Jana Kováčová: Láskavý cynizmus, cynická láskavosť
Ján JoFIX Čičmanec: Záchrana kráľovstva Ehb na vašich pleciach



Ľuba Lacinová  viac od autora »
Vaše reakcie [26]
:: Súvisiace reklamné odkazy