Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 22.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Reportérka a prasa mimo dobra a zla

Blank

beyond_01Odhaľte vládnu konšpiráciu a pripojte sa k vzbure ako akčná reportérka Jade v tejto pomerne ľahkej a nenáročnej akčnej sci-fi adventúre z roku 2003. Jediné, čo od vás Beyond Good & Evil (ďalej už len BGE) vyžaduje, je trocha šikovnosti a dobrá znalosť angličtiny, keďže v slovenčine ani češtine hra nie je. Aktivujte si preto aspoň titulky.

Žijete na planéte Hyllis, ktorá je po stáročia v konflikte s neúnavnou rasou votrelcov DomZ. Ochranou pred útokmi mimozemšťanov má byť elitná vládna jednotka, nazývaná Alfa Sector, avšak nie je. Účinnosť jednotiek Alfa Sector je pre obyvateľov Hyllisu vylepšovaná vládnou propagandou. Reportérka Jade (hlavná hrdinka hry, ovládajúca aj bojové umenie) zistí, že realita je úplne iná. Preto sa neskôr pridá k rebelom - odbojovej organizácii IRIS, ktorá ako prvá začína všetky klamstvá a vládne sprisahania sledovať a snaží sa o zistenie skutočnej pravdy a nápravu napáchaných zločinov.

Hneď na začiatku hry čelíte spolu so svojím verným spoločníkom Peydžejom a s palicou v ruke útoku troch veľkých DomZ-ov. Mimozemské bytosti stačí palicou pekne vymlátiť a dajú vám na chvíľu pokoj. Mimochodom, možno vás Pey’j svojím výzorom trochu zaskočí, pretože je sviňa (brav)! Ale nemáte sa čoho báť, je to šikovný mechanik, pomocník a niekedy aj dobrý radca. Napríklad pri zatvorených dverách vám vie pomôcť stlačiť druhé tlačidlo alebo neskoršie otvárať pánty na dverách pomocou francuzáka. Neskôr vám v hre pomôže aj druhý agent, takže pomocníkov máte vlastne dvoch, nehľadiac na to, že po celú dobu ste v kontakte s IRIS.

Po bitke máte možnosť objavovať pomerne rozsiahly svet planéty Hyllis. Ten je výborne futuristicky nadizajnovaný a keď už hovoríme o dizajne, pre hru ho robil Michael Ancel (dizajnér a vývojár hernej série Rayman). Apropo – nemôžem si pomôcť, ale pri hraní BGE som dosť často spozoroval podobné herné prvky ako boli použité v Raymanovi, napríklad rôzne podobné akčné minihry, podobnú grafiku, či dizajn niektorých úrovní v jaskyniach. No čo už, Ubisoft sa nezaprie a Ancel tiež nie.

Ale vráťme sa späť do hry. Ako prvé územie preskúmate vlastný dom – maják na pobreží, kde pozbierate zopár predmetov, energiu a pokecáte s priateľmi. Neskôr vás kontaktuje odbojová organizácia IRIS a začne vám pomocou e-mailov zadávať prvé misie – áno, doslova misie. Jade je síce reportérkou, ale jej profesiu by som kvôli jej hlavnej úlohe v hre skôr nazval tajný agent. Okrem toho, že budete všetko fotiť, nevyhnete sa ani rôznym infiltrovacím misiám, kde sa musíte dostať do verejne neprístupných objektov a to pomocou rôznych kódov a iných praktík. Samozrejme nesmiem zabudnúť na všadeprítomných nepriateľov, od tých malých až po veľkých.

beyond_02Čo sa musí BGE uznať, je výborný príbeh, dobrá hudba a dobrá atmosféra hry. Stvárnenie okolitého sci-fi sveta je pomerne dobré a hráč tak získa po chvíli pocit, že je skutočne na inej planéte. Máte relatívnu voľnosť a môžete cestovať aj po vode, po ktorej sa vznášate vaším vodným vznášadlom.

A ako sa BGE hrá? Veľmi jednoducho! Neviem, či to nie je až na škodu, pretože napr. neovládate žiadne kombá, neskáčete (Jade skáče automaticky sama), obtiažnosť je na veľmi nízkej úrovni a dokonca vás po zabití hra vráti tesne pred danú situáciu. Okrem toho sa v hre dá na každom kroku rozohraná pozícia uložiť. Preto môžem konštatovať, že hra je určená mladému publiku. Aj mapa a vaše aktuálne úlohy sú vám vždy k dispozícii.

Počas hry zbierate perly, ktoré sú väčšinou u silnejších nepriateľov alebo ich získate po výhre v nejakej minihre, či v závode. Každopádne ide o to, že si za ne môžete kúpiť lepšie bojové zariadenie na svoje vznášadlo, alebo iné zlepšováky. A keď už spomínam kupovanie, v hre zbierate samozrejme aj iné hodnotné predmety, a to väčšinou tiež od nepriateľov, či z rôznych minihier. Ceniny od vás automaticky za peniaze odkúpi IRIS. Za ne si v obchodoch môžete pokúpiť čo vám hrdlo ráči, aby ste si mali z čoho doplniť energiu a pod.

Na záver by som už len zdôraznil, že hra bola v roku 2003 veľmi populárna, avšak teraz, keď sa už píše rok 2006, až tak veľmi neprekvapí. Grafika je predsa len už trochu zastaralejšia, ale stále veľmi pekná.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z piatka 22. septembra 2006
Eva Borušovičová:TOTO ZOBER A BEŽ!
Soňa B. Karvayová: Nebo, peklo, jablkový koláč
David Reten: Ten pravý Paparazzi
Imrich Rešeta ml.: Nórsky prienik reality šou a filmuJán JoFIX Čičmanec  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy