Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Jarmila Mikušová | 21.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Svätá vojna proti terorizmu

Blank

Tie najdôležitejšie veci neraz zostávajú nepovšimnuté. V čase, keď sa dejú, totiž nedokážeme predvídať ich dôsledky.

My, hrdí ľudia západnej civilizácie, sme si zvykli na komfort - na bezpečný život bez pocitu strachu. A potom prišli teroristické útoky a neskôr - vojna proti terorizmu.

Vitajte vo svete bezprávia.

Mr. Bush vo štvrtok zavítal na kapitolský kopec, aby tam kongresmanov presviedčal o tom, že by bolo vhodné trochu pozmeniť legislatívu. Veď sme v tej vojne proti terorizmu, už aj tajné väznice máme poruke, tak načo sa so zadržanými teroristami babrať v rukavičkách. Nebudeme sa ich predsa pred mučením pýtať, či by si dali kávu alebo minerálku.

Prezumpcia neviny? Ženevské konvencie? Čas beží, povedal Bush. Nesmieme sa zdržiavať balastom.

bush_01

Svet začína pochybovať
Nový zákon, ktorý sa americký prezident usiluje presadiť, by mal právne kryť amerických vyšetrovateľov, ktorí by pri svojej činnosti nepoužívali práve humánne metódy. Oficiálne sa im hovorí "neštandardné vyšetrovacie techniky" či "vynútená výpoveď", bez zbytočných formalít by však zákon predstavoval jednoduchú legalizáciu mučenia. Bush sa bráni priamočiaremu označovaniu týchto metód za mučenie, napriek tomu ide o mimoriadne kontroverzné postupy. Bushova administratíva tento krok obhajuje tým, že by umožnil prístup k naliehavo potrebným informáciám.

Proti Bushovi sa postavilo niekoľko renegátov z Republikánskej strany a bývalý minister zahraničných vecí Colin Powell. Kritické hlasy upozorňujú na to, že takéto správanie USA by mohlo viesť k ohrozeniu amerických zajatcov, no Powell si všíma zásadnejší aspekt: "Svet začína pochybovať o etickom základe boja proti teroru".

bush_02

Kvalitná propaganda sa nezaobíde bez neustáleho opakovania jednoduchej myšlienky
V rámci svojej naivity by som si vojnu proti terorizmu predstavovala ako rozsiahle utajené akcie spravodajských služieb či efektivizáciu fungovania rozviedky a kontrarozviedky.

Vojna proti terorizmu podľa Busha je však predovšetkým šírenie strachu a masívna propaganda, za akú by sa nehanbil ani Goebells. Nepriamym následkom tohto brainwashingu je, že miera nenávisti "civilizovaného sveta" voči VŠETKÝM moslimom začína byť porovnateľná s antisemitizmom pred druhou svetovou vojnou. Bez ohľadu na extrémistické skupiny moslimov či absenciu slobody a demokracie v arabských krajinách nám história ukazuje, že takéto zovšeobecnenie je vždy mimoriadne nebezpečné. Prezident najväčšej svetovej mocnosti, aktívny vojnový štváč, sľubuje občanom ochranu a démonizovaním nepriateľa získava podporu pre vojenské operácie a mimoriadne opatrenia, ako sú tajné väznice, vládny program odpočúvania miliónov obyvateľov či spomínané neštandardné techniky vypočúvania.

George W. Bush vedie svätú vojnu proti terorizmu, ktorou si uzurpuje výsadu popierať základné etické hodnoty a ľudské práva.

Vojna je biznis ako každý iný
Globálna vojna proti terorizmu musí znamenať viac ako len zabíjanie teroristov, musí znamenať aj zmenu vlád na Blízkom východe, povedal Bush pri príležitosti piateho výročia útokov na WTC. Ach áno, spomínam si. Afganistan, Irak. A vojna v Libanone bola vraj demoverziou konfliktu s Iránom.

Bez komentára. Rada by som pripomenula, že vojna nie je zvonenie mečov ušľachtilých rytierov, vojna je biznis ako každý iný. Teda nie tak celkom - deje sa mimo normálneho trhového mechanizmu a voľnej súťaže. Vojna je požehnaním pre stagnujúci zbrojný priemysel a fantastickým korytom pre firmy, ktoré si prídu na svoje pri obnove zničenej krajiny. Podľa tejto štúdie z roku 2003 získali najväčšie kontrakty pri obnove Iraku a Afganistanu najvplyvnejší sponzori Bushovej volebnej kampane. Byť daňovým poplatníkom musí byť pre niektorých Američanov veľmi frustrujúca rola.

bush_03

Vojna bez konca
Americký prezident použil piate výročie národnej tragédie na to, aby svojim občanom prisľúbil globálny konflikt, ktorý bude trvať desaťročia. Bush obyvateľov pripravuje na permanentný vojnový stav, ktorý vláde pomôže nastoliť a ospravedlniť desivé orwellovské zriadenie. Môžete si povedať - nepreháňaj, dievča. Ja však tvrdím, že vláda, ktorá je ochotná testovať zbrane ktoré nezabíjajú na svojich občanoch počas demonštrácií, je rovnako schopná zneužiť protiteroristické opatrenia.

Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami
Protiteroristické opatrenia, ktoré porušujú ľudské práva, môžu na prvý pohľad vyzerať efektne. Argument, že pomôžu zachrániť nevinné životy, je silný a humánny. Ak by sa Bushovej administratíve podarilo presadiť oba zákony - o odpočúvaní a špeciálnom zaobchádzaní s väzňami - verím, že je len otázkou času, kedy budú oba zákony zneužité. V tom najhoršom prípade napríklad na legálne odstraňovanie nepohodlných osôb.

O komunizme veľa ľudí tvrdilo, že myšlienka to bola dobrá, len realizácia zlyhala. Treba mať na pamäti, že na dobro v myšlienke sa spoliehať nedá, kým neexistuje v ľuďoch. Vo všetkých ľuďoch.


Ďalšie články zo štvrtka 21. septembra 2006
Rado Ondřejíček: Odľahlé časti Tretej ríše
Michaela Malíčková: Vráťme deťom od 3 do 93 rokov rozprávku!
Ľuboš Vodička: Kult slnka, fatamorgána Avalonu alebo vztýčený penis?



Jarmila Mikušová  viac od autora »
Vaše reakcie [73]
:: Súvisiace reklamné odkazy