Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľuboš Vodička | 21.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kult slnka, fatamorgána Avalonu alebo vztýčený penis?

Blank

Pre sv. Cornelia to nebol šťastný deň. Útek pred znepriateleným kňazom Novatiánom a jeho priateľmi trval už príliš dlho. Vojsko, ktoré mal tesne v pätách, budilo hrôzu. Jediným spoločníkom, ktorý mu dodával silu, bola viera, že keď bude najhoršie, pomôže mu Boh sám. Pomohol. Naozaj. Keď to už vyzeralo, že vojsko Cornelia polapí a na mieste zabije, Boh vyslyšal jeho prosby. Tisíce vojakov premenil na kamene. Kamenné rady vojakov sa dodnes tiahnu kilometre a kilometre bretónskymi rovinami. Práve takto vraj podľa jednej z legiend vznikli menhirové polia v oblasti Carnacu. Ak by to však bola pravda, nestáli by na svojom mieste skôr ako v roku 250. Ibaže ich skutočný vek sa odhaduje na 4 až 7 tisíc rokov.

bm_03bm_02

Carnac je malé mestečko na juhu Bretónska. Za svoju svetovú slávu vďačí alignement, ako sa vo francúzštine nazývajú rovnobežné rady menhirov – kameňov postavených tzv. megalitickou kultúrou. V okolí Carnacu sú tri veľké menhirové polia s celkovým počtom viac ako 2 500 kameňov. Najznámejším a najnavštevovanejším je Ménec, s dĺžkou asi 1 km a šírkou 100 m. O málo menšie sú polia Kerlescan a Kermario. V Ménecu je sústredená muzeálna expozícia, ktorá najmä na obrazoch a fotografiách približuje pravdepodobný vznik tunajších megalitických stavieb. Zoznámi vás s počiatkami výskumu, ktorý vzbudil záujem verejnosti už v 19. storočí, a so súčasným súhrnom poznatkov.

bm_01bm_04

Kult slnka, fatamorgána Avalonu alebo vztýčený penis?
Najmenej spochybňovaným záverom o využití týchto zvláštnych stavieb je kult slnka. Jednotlivé rady údajne ukazujú na polohu slnka v dňoch rovnodennosti. Odvážnejšie teórie hovoria o ithyfalickom kulte (známom napríklad z Indie), v ktorom kameň znázorňuje vztýčený penis oplodňujúci Matku Zem. Osobitnú popularitu si získal aj názor Helmutha Tributscha, ktorý tvrdí, že pri pohľade na menhirové polia z istého vyššie položeného miesta pozorovateľ uvidí fatamorgánu. Prirodzene nie iba takú obyčajnú. Táto ukazuje polohu legendárnej krajiny Avalon. Ťažko posúdiť, kto má pravdu.

bm_05bm_06

Zvedavosť odmenená dvojmetrovými menhirmi
Návštevníci okolia Carnacu majú možnosť vystúpiť na tunajšiu kamennú pozorovateľňu a skúsiť z nej dovidieť až do krajín rytierov okrúhleho stola. Tí ostatní si zatiaľ môžu kúpiť suveníry, napodobneniny keltských šperkov, zmenšené plastiky keltských krížov, prípadne literatúru o týchto naozaj unikátnych miestach. Zvedavejší môžu pokračovať ďalej. Mimo týchto troch turisticky exponovaných miest leží Ligne de menhirs Monteneuf. Malá čistinka na kraji lesa, ktorá prekvapí menhirmi s výškou viac ako 2 metre. S možnosťou prísť k nim a dotknúť sa ich. Hneď v susedstve je voľne prístupný archeologický park rekonštruujúci obydlia z doby kamennej. Najväčšie menhirové polia v okolí Carnacu sú totiž oplotené a bezprostredný prístup k nim už nie je možný.

bm_07bm_08

Hrom čarodejníka Merlina splní každé želanie
Okrem menhirov, samostatne stojacich, obyčajne ploských a zahrotených kameňov, sa v okolí nachádzajú aj dolmeny. Dva veľké kamene, prekryté tretím vytvárajúcim akýsi prístrešok či obrovský stôl. Ich podoba sa spája skôr s legendárnym juhoanglickým Stonehenge. Kruhová stavba akou je Stonehenge sa nazýva cromlech alebo rondel. Tie tu údajne objavené neboli. Starších bratov týchto stavieb, postavených z hliny a drevených palisád, sme mali aj na Slovensku. Napríklad v Bučanoch pri Trnave.

Francúzske dolmeny sú podstatne menšie ako ich anglickí príbuzní. Ich výška dosahuje zhruba 2 metre. A jeden z nich, nazvaný Vlčí dolmen je hrobom čarodejníka Merlina. Pokiaľ pri jeho návšteve napíšete svoje tajné želanie na kúsok papiera a vložíte ho medzi kamene dolmenu, želanie sa vám splní. Domáci vás budú o tom určite presviedčať.

bm_09bm_10

Kresťanská viera a prírodné náboženstvá v jednom
Je zaujímavé, že všetky tunajšie pamiatky vydržali v takmer nezmenenej podobe až dodnes. Od 5. do 7. storočia cirkevné synody a koncily opakovane vydávali pokyny, ktorými vyzývali na ničenie kamenných pohanských modiel. Každý slušný kresťan mal vynaložiť úsilie, aby bol takýto kameň zakopaný do jamy takej hlbokej, že ho z nej nikdy nebude možné vykopať. O Bretóncoch možno smelo tvrdiť, že sú pravovernými a slušnými kresťanmi. Ich viera však nikdy nepoprela iracionálny svet prírodného náboženstva ďalekých predkov. Splynuli v jedno. Preto sú mnohé bretónske kostoly plné obrazov kvetín, zvierat a viac ako inde tu Ježiš Kristus berie na seba podobu bieleho jeleňa so zlatým parožím.

Či už odborníci považujú megality za prvú vlnu monumentálnej architektúry alebo za jeden z medzníkov prvopočiatkov umenia, každé miesto, kde sa tieto zvláštne kamene nájdu, bude obklopené atmosférou záhadnosti a vždy bude vďačným miestom návštev. A samozrejme večných diskusií o tom: kedy, kto a prečo?


Ďalšie články zo štvrtka 21. septembra 2006
Rado Ondřejíček: Odľahlé časti Tretej ríše
Jarmila Mikušová: Svätá vojna proti terorizmu
Michaela Malíčková: Vráťme deťom od 3 do 93 rokov rozprávku!  



Ľuboš Vodička  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy