Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 20.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zachráňte nám naše dôchodky!

Blank

uvodnik216Pôvodne som tento úvodník chcela písať len preto, aby som spropagovala a aj takouto cestou podporila petíciu občanov Slovenska, ktorí požadujú zachovanie príspevkov na starobné dôchodkové sporenie vo výške 9%. Petíciu na stránke www.ZachranmeDochodky.sk 13. septembra spustila Nadácia F.A. Hayeka.

O dôchodkovej reforme mám naštudované odpredu aj odzadu hádam všetko, čo sa o nej u nás a v blízkom okolí za posledných niekoľko rokov šuchlo, pretože som spolupracovala na analýze zákona, na základe ktorej sa kódoval softvér pre jednu zo súčasných DSS. Realizovaný zákon nie je dokonalý, zmeny pred voľbami mu tiež veľmi neprospeli, ale - podobne ako v prípade demokracie - ešte stále nikto nič lepšie nevymyslel. Kto nechápe, že doterajší systém priebežného financovania je dlhodobo neudržateľný, s tým je celkom zbytočné púšťať sa do polemiky o tom, kde sa iniciátori petície vo svojich deviatich dôvodoch mýlia, klamú či zavádzajú. Som všetkými desiatimi za udržanie aspoň tých 9%, keď už sa ex-ministrovi Kaníkovi nepodarilo presadiť viac ani v tej údajne pravicovej vláde.

Hneď v stredu som sa išla pod petíciu aj „podpísať“, akurát som nesprávne zadala svoje PSČ s medzerou a nevšimla si chybové hlásenie a tak som nevedela, či sa moje meno neobjavuje v zozname signatárov preto, že som niečo zle klikla alebo to databáze trošku trvá. Tak som sa na stránku vrátila radšej neskôr. V stredu doobeda okolo štvrť na dvanásť tam bolo nejakých 350 podpisov, o desať minút už 500. Večer ich už bolo niekoľko tisíc. Medzitým mi upozornenie na stránku prišlo mailom ešte zo trikrát a tak som si uvedomila, že táto petícia sa spropaguje veľmi rýchlo aj sama, veď prienik medzi 1,5 miliónom zaregistrovaných v DSS a počítačovo gramotnými bude asi mimoriadne veľký. Včera ráno tam už bolo viac ako 18.500 podpisov.

Medzitým zasadala vláda a minister financií Počiatek nám odkázal, že zmeny v pilieroch sa odkladajú na neurčito.

Dalo by sa povedať, že v tejto chvíli je už propagovať petíciu zbytočné, veď ohrozenie je aspoň na rok zažehnané, ale zarazila ma jedna vec a tak som tento úvodník predsa len napísala.

Diskusia na stránke petície ma nijako neprekvapila. Od večných paranoikov s podozrením, že Nadácia F.A.Hayeka si bezplatne buduje e-mailovú databázu a že adresár bude na všeličo zneužitý, cez mudrlantov, čo všetko tí lameri zle nakódovali a pod ktorým prehliadačom čo nefunguje, cez matematikov, čo sa snažili spochybniť dôchodkovú kalkulačku a vyžadovali vzorec, až po vulgárnych výtržníkov. To všetko sa tam zišlo, ako v každej väčšej diskusii. Neprekvapilo ma dokonca ani to, že sa našli srandisti, čo sa podpísali ako Fico, premiér, Jano Slota, blbec či Počiatek, o..bavač. To, čo ma však prekvapilo, či skôr zarmútilo, bolo množstvo ľudí, takmer každý piaty, ktorí si želali byť na stránke uvedení ako Anonym.

Čoho sa, preboha, tí ľudia obávajú? Zneužitia zoznamu mien? Výsmechu okolia alebo nebodaj nejakých represií? Od koho by asi tak mohli prísť?

Je mi jasné, že táto petícia nemá žiadnu právnu hodnotu a ak by prišlo na lámanie chleba, boli by potrebné skutočné podpisy, nie elektronická databáza mien. Má však ohromnú morálnu silu, pravda, ak v nej nevystupuje príliš veľa srandistov a anonymov. Ak ľudia nie sú ochotní podpísať sa pod svoj názor svojím občianskym menom a verejne ho vystaviť ani v prípade, že ide o ich vlastné peniaze, o ktoré ich chce okradnúť táto vláda, čo sa dá očakávať v prípade, že by išlo o vec, ktorá sa ich až tak bezprostredne nedotýka, ale ohrozuje demokraciu či naše hodnoty?

Internet nám ponúka neobmedzené možnosti ako si uchovať anonymitu či vytvoriť takú identitu, na akú práve máme náladu. Môžeme sa celý deň prezabávať, diškurovať a riešiť otázky všehomíra pod akýmkoľvek čudesným nickom a nikto nám nič nemôže vyčítať. Ale keď ide o vážne veci, mali by sme sa k nim vážne postaviť, prestať zahmlievať a stáť si za názorom celým svojím menom. Ak budeme čakať, že to za nás vybaví zase niekto iný, kto sa podpísať nezdráha, potom nie sme o nič lepší, ako ľudia, čo čakajú, že za nich všetko urobí dobrá socialistická vláda. Amen.


Ďalšie články zo stredy 20. septembra 2006
Lukáš Krivošík: Dve percentá 
Peter Pišťanek: Sex bez lásky je možný, bez čuchu nie
Imrich Rešeta ml.: Mníška s drevenou nohou a nijaký škandál



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [16]
:: Súvisiace reklamné odkazy