Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 25.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Návody na použitie muža

Blank

Pôvodne som do kníhkupectva vošla s cieľom kúpiť si nového Paula Johnsona a jeho pohľad na dejiny umenia. Zo smeru ma však vychýlila kamarátka, ktorú som uvidela stáť v celkom nezvyklom oddelení. Pristihla som ju nad knihami, ktoré ponúkajú rady ako zbaliť chlapa, ako ho dostať do postele, dotiahnuť pred oltár, vydržať s ním, prípadne sa rozísť a toto všetko prežiť s čo najmenšími škrabancami na duši.

Čo robí úspešná inteligentná žena, navyše úžasná prirodzená blondínka v najlepších rokoch, ktorá má za sebou niekoľko celkom normálnych vzťahov, pri takých knihách? Hľadá rady ako odháňať roje slintajúcich chlapov? Dorazila som až k nej a vtedy som zbadala ďalšiu našu spoločnú kamarátku, ktorá za tou kopou kníh sedela na taburetke a do jednej z nich bola začítaná. A táto tu už len čo robí? Však ku nej sa všetky utiekame po radu, keď nepomáhajú vlastné skúsenosti a vedomosti, ani tipy a triky zo ženských časopisov! Vysvitlo, že blondínka ide na štvrté rande s úžasným týpkom, s ktorým to iskrí a erotické dusno by sa dalo krájať, ale on sa jej ešte ani nedotkol. Všetky doterajšie skúsenosti s odbíjaním nadržaných chlapov, aj všetky rady tej sediacej sú jej nanič. Došlo na najhoršie. Svoju dôveru a nádej vložila do kníh, ktoré celý život oblúkom obchádzala a my s ňou.

Aby to nebolo málo, pridala sa k nám ešte štvrtá, najmladšia z nás, ktorá má až dve vysoké školy a v posteli len dve mačky. No veď pôvodne si aj prišla kúpiť knihu o ich chove. Ani ona nevedela nadhodený problém zodpovedne vyriešiť, napriek tomu, že tieto trápne pubertálne situácie by si mohla aspoň ona ešte trochu pamätať. Zdá sa však, že keď príde na vzťahy, môžeme mať skúseností, vysokých škôl a múdrosti koľko chceme, aj tak je každá rada drahá. A tak sme tam všetky štyri listovali a hľadali návod na spustenie a používanie toho zložitého zariadenia, ktoré sa volá Muž.

Postupným preberaním sme vyselektovali päť kníh, ktoré dávali nádej, že nám pomôžu pochopiť, kde robíme vo vzťahoch chyby, ako ich napraviť a ako sa ich vyvarovať hneď, alebo aspoň v budúcnosti. A čo robiť na štvrtom rande s úžasným týpkom, aby nebolo posledné.

knihy_01

Som paf zo slova paf!
Prvú som zobrala do rúk knihu, ktorá mala na zadnej strane obálky sugestívnu otázku: Kto už by mal ženám lepšie poradiť ako na mužov, keď nie MUŽ? Nuž, dalo by sa o tom dlho polemizovať, ale dala som mu šancu presvedčiť ma o pravdivosti tohto tvrdenia. Na dôvažok, ďalší sugestívny nápis na obálke hlásal, že ide o knihu dvoch autorov a to konzultanta a scenáristky seriálu Sex v meste. To mi dávalo nádej, že to bude aspoň vtipné a že mi nebude radiť LEN muž. Ten muž sa volá Greg Behrendt a žena Liz Tuccillová a ich spoločná kniha má v slovenskom preklade Maríny Gálisovej trochu potuteľný názov Nie je z teba až tak paf s podtitulom Natvrdo a na rovinu naservírovaná pravda o mužoch (Columbus, 2005). Nuž neviem ako vám, ale mne sa slovíčko paf zdá zúfalo nemoderné. V kontexte s obsahom a štýlom, akým je kniha napísaná, mi osobne oveľa viac reže český preklad originálneho názvu He`s Just Not That Into You Asi tě zas tak moc nežere (Metafora, 2005). Na druhej strane, to paf je také zvláštne zvukomalebné a staromilské slovo, že odkedy som knihu prečítala, začala som ho prekvapivo často používať.

Prečo tu toľko otravujem s názvom knihy, veď to nie je prvý ani posledný nevydarený slovenský preklad titulu a pre naše milostné potreby je oveľa dôležitejší obsah? Nuž preto, že práve táto formulácia je v knihe použitá snáď tisíckrát a pretože práve tá je aj jedinou odpoveďou konzultanta Grega na všetky otázky typu: Nepozýva ťa na rande? Nevolá ti? Nedotýka sa ťa? Nechodí s tebou? Nespáva s tebou? Nechce si ťa vziať?... Áno, tušíte správne, je to preto, že z teba nie je až tak paf. A všetky ospravedlnenia ako že je výnimočný, zaneprázdnený, unavený, chorý, nesmelý, nerozhodný, ohľaduplný a tak podobne, sú len sprosté mužské výhovorky ako sa vyhnúť zbytočným scénam a komplikáciám. Pretože ak by z vás paf bol, tak by volal, dotýkal sa, chodil, spal, ženil sa a aj to všetko urobí, hneď ako takú ženu stretne. Vy to ale evidentne nie ste a tak jediný liek na všetky uvedené problémy vidí náš skvelý konzultant v okamžitom prerušení kontaktov s takýmto nepafnutým mužom a vytrvalom hľadaní ďalšieho, ktorý paf bude. Lebo každá žena je natoľko úžasná, že si zaslúži poriadny vzťah a poriadneho muža.
Podľa Grega je to také jednoduché a opakuje to v každej kapitole. Našťastie za jeho jednoduchým riešením vždy prichádza pochybovačná Liz, ktorá tú tvrdú pravdu zjemňuje ženským vysvetlením, prečo je také ťažké prestať veriť výhovorkám a pripustiť si krutú pravdu.
Celkom na záver knihy Liz konštatuje, že Greg je fakt na zabitie a že mu o tie jeho múdrosti nestojí, lebo ona je múdra dosť a napriek tomu je v štyridsiatke slobodná. To, čo potrebuje, je šťastie. No ale nikdy nie je na zahodenie stále si pripomínať Gregove tvrdenia, že každá žena si zaslúži niečo lepšie, lebo práve toto vedomie robí so ženou a následne aj jej okolím zázraky.

knihy_02

Dobré dievčatá vs. potvory
Presne tam, kde končia Greg a Liz, začína Sherry Argovová, autorka ďalšej knihy z nášho výberu Proč muži milují potvory s podtitulom, či dôvetkom ...a hodným holkám zůstanou oči pro pláč (Motto, 2005). Zhodne s Liz si Sherry myslí, že naraziť na chlapa použiteľného pre život, ktorý by nás priťahoval a rovnako aj my jeho, je poriadna drina a neuveriteľné šťastie. Ale zatiaľ čo predošlá kniha radí okamžite vycúvať, ak narazený chlap nie je dostatočne paf, táto kniha ponúka návod čo robiť, aby paf začal byť.
A opäť je to tak jednoduché! Treba sa len prestať správať ako dobré dievča, teda robiť pre muža prvé aj posledné, variť večere s tromi chodmi, plánovať si čas podľa neho, čakať útrpne na jeho telefonát a vo všetkom ho chápať. Namiesto toho sa treba začať správať ako potvora. V anglickom origináli je ten výraz ešte tvrdší – bitch. Napriek tomu autorka neustále zdôrazňuje, že pod pojmom potvora sa neskrýva žiadna xantipa ani doslova kurva, ale asertívna samostatná žena, ktorá si je dobre vedomá svojej vysokej hodnoty. Inak povedané, to čo si o sebe myslíte vy sama, to si o vás bude myslieť aj muž, a tak, ako si vážite samu seba, svoj čas a svoj osobný priestor, tak si ho bude vážiť aj muž. Kniha obsahuje stovku pravidiel, použiteľných od prvého zoznámenia cez posteľ až po trvalé spolužitie, ako v každom momente vzťahu zostať paňou situácie, nenechať so sebou zametať a ako sa za každých okolností chovať sebavedome, inteligentne a nedostupne. Ako tvrdí autorka, najväčší rozdiel medzi dobrým dievčaťom a potvorou je strach. Potvora dáva mužovi najavo, že sa života bez neho nebojí. Takže, aby žena získala muža pre spoločný život, musí neustále vzbudzovať dojem, že práve to jediné nechce. Hm.

Pre dámy, ktorým sa podarilo vzťah začať, rozvinúť a istý čas udržať, autorka napísala aj ďalšiu knihu, Proč si muži berou potvory a hodné holky zůstanou na ocet (Motto, 2006). A opäť je to o tom istom, teda správať sa ako výhra v lotérii, aby si tento pocit osvojil aj muž, ktorého treba dotlačiť k sobášu. Premýšľavejšie typy môžu v tejto chvíli začať uvažovať nad tým, ako je možné, že sa bez potvorského správania žena dostala cez všetky úskalia popisované v prvej knihe až takmer pred sobášiaceho činovníka. A ja mám hneď aj odpoveď, pretože proti vetru sa cikať nedá a ak som raz dobré dievča, tak sa nedokážem ako potvora správať sústavne. A teda si ten môj, keď ma hra na potvoru unaví, napokon aj tak nájde skutočnú potvoru, z ktorej bude paf. Čím sa vraciame opäť ku Gregovi a núti nás to rozmýšľať o tom, či na svete pobehuje aj chlap, čo by bol pr

Elena Akácsová  viac od autora »

:: Súvisiace reklamné odkazy