Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ľuba Lacinová | 19.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Perestrojka a iné radosti žien na pokraji nervového zrútenia

Blank

uvodnik215Rozhodla som sa pre renováciu kuchyne. Nič veľké – vymaľovať, prerobiť plynový sporák na hadicu, novú podlahu. V uvedenom poradí. Príde mladý kamarát, dobrovoľník na to vymaľovanie. Prezlieka sa, počujeme čudný zvuk. V kuchyni sa zo stropu valí voda. Po 30 rokoch pokojného pobytu ma horní susedia po prvýkrát vytopili. Kamarát, ako všetci v jeho veku, fanúšik internetu, hovorí, ber to pozitívne, máš námet na úvodník do stejšnu. Ja som skôr nasr...dená.

Prichádza plynár. Môj sporák je dosť starý. Po vyše hodinovom skúmaní plynár nájde vhodnú kombináciu kohútov a kolienok na montáž hadice. Rozbalí hadicu, je v jednom bode prasknutá. No namontuj na to plyn. Moje auto som požičala kamarátovi na pohreb jeho otca. Deň ako stvorený pre banánové rybičky. Plynár má svoje auto. Tak ideme hadicu reklamovať. Je práve štátny sviatok, nikto nespomína na partizánov, všetci nakupujú. Po skorohodine pri pokladnici je vyreklamovaná nová hadica, vzápätí je prerobený sporák.

Vo voľných chvíľach dokončujem recenziu knihy. Redigovala ju mladšia kamarátka. Matka troch detí. Úžasná žena. Vždy bola usmiata a vždy sa zdala spokojná. Až do dňa pred dvoma rokmi, keď sa obesila. Pri maľovaní nevytopenej časti kuchyne sa zošúľa bývalá maľovka z jednej steny. No, treba zošúľať všetko, oškrabať, pretrieť. Maľovanie som plánovala na jeden deň, trvalo tri. A zostáva nevymaľovaná vytopená tretina.

Pred výmenou podlahy navštívim staršiu kamarátku. Práve si pripomína prvé výročie smrti partnera. Bývala slovenskou spisovateľkou, potom emigrantkou, teraz je naspäť a je nasr...dená na slovnú zásobu dnešných mladých. Je čerstvá majiteľka počítača a pripojenia na internet. Ukážem jej, ako čítať stejšn a diskusie dnešných mladých. Čo ju nezabije, to ju posilní. Výmena podlahy trvala sotva dve a pol hodiny, žiadne zádrhely, zázrak. Teraz upratovanie a potom radostná budúcnosť v peknej kuchyni.

V prestávke medzi upratovaním pozerám Markízu. Gala show Heleny Vondráčkovej. Hovorte si, čo chcete, keď tieto piesne boli hitmi, boli sme mladí, zaľúbení a svet patril nám. O dvadsaťpäť rokov bude Ondřejíček alebo Egon Alter alebo niekto taký dojatý, keď náhodou niekde uvedú gala show Igora Timka. Ja budem asi mŕtva. Dlážka v kedysi mojej kuchyni bude mať pred sebou ešte aspoň päť dobrých rokov.


Ďalšie články z utorka 19. septembra 2006
Eli Elias: Kapitola pätnásta - Hríbovačka s exsvokrou alebo Ako si užiť v trojici
Miroslav Ulman: WTC, 11. september a film
Ján JoFIX Čičmanec: Vyskúšali ste už experimentálne psychotiká? Skúste Second Sight!Ľuba Lacinová  viac od autora »
Vaše reakcie [15]
:: Súvisiace reklamné odkazy