Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 28.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Prebytky intelektuálne a poľnohospodárske

Blank

Poklady bývajú úplne nenápadné, schované v pivnici či na pôjde, zabalené v novinovom papieri. Ako ten môj. Kuchárska kniha z roku 1954. Majiteľka sa jej rada vzdala, len zoznam receptov má 38 strán, keď ho nestihla prečítať za 52 rokov, už s tým začínať nebude. Tiež už má štyri roky rozčítanú Pokojnú starobu a obáva sa, že už ani tú nedorazí.

ester23_01

Kniha je plná výdobytkov najnovších výskumov. V úvode docent doktor so smiešnym menom, ktoré môžeme do súčasného jazyka preložiť ako Kráľ Rybár, upozorňuje na rozdielnu potrebu stravy vo vývoji človeka. Táto potreba pri pohlavnom dospievaní stúpa a dosahuje vrchol u dievčat okolo 16. roku, u chlapcov okolo 18. až 19. roku. Toto vedecké konštatovanie môžeme považovať za dôstojného predchodcu, ak nie priam zdroj poburujúceho vyhlásenia Zuzany Bubilkovej, že muži majú do štyridsiatky spomalený vývoj a potom to už nikdy nedobehnú.
Kniha ma prenáša do čias, keď sa o duševne pracujúcich hovorilo s istým opovrhnutím a priznával sa im menší kalorický príjem, keď sa mäso nešpikovalo, ale prestŕkalo, keď sa namiesto utierok používali handry, šatky a riadovky, keď sa držky nazývali kutle a ovsené vločky páper, keď úprava jedál bola jednoduchá, lebo priveľa ozdôb môže byť akosti pokrmu na škodu, keď sa husi kúpali pred zabitím, keď sa pri zaváraní hojne používali spoľahlivé azbestové podložky, keď sa cesto delilo na základné (s dvoma vajciami), jemné (so štyrmi vajciami) a lacné (s jedným vajcom a troma lyžicami vody) a keď čvíkoty boli úplne bežné jedlo.
Táto kniha mi dáva nádej, že dlhé zimné večery prežijem plodne, intelektuálne aktívne a so stúpajúcou ručičkou váhy. Kým sa tak stane, musím si poradiť s obrovskými zásobami zdravých plodov od fanatických záhradkárov.
Pred objavením opísaného pokladu som s obľubou študovala literatúru na tému ako využiť prebytky surovín v ich vrcholnej sezóne a mojím favoritom sa stal tvarohový koláč ozdobený šiestimi malinami, ktorý má pomôcť spotrebovať päť lavórov – hádate správne – malín. Potom som objavila cuketový koláč. Potom som ho začala piecť. A musím v tom pokračovať, lebo ho milujú dokonca aj zarytí odporcovia cukiet.

ester23_02

Na cuketový koláč potrebujeme:

kilo cukiet
hlavičku cesnaku
5 vajec
1 dl oleja
200 g údeniny silnej chuti
min. 200 g syra výraznej chuti
hrsť bylín všakovakej chuti
lyžičku soli alebo Vegety
250 g polohrubej múky
jeden prášok do pečiva

Najprv zvážime okolnosti, potom nahrubo nastrúhame cukety. Okolnosti môžu byť nasledovné: cukiny sú malé a mladé, strúhame ich umyté. Cukiny sú stredné a mladé, strúhame ich olúpané. Cukiny sú veľké a staré, strúhame ich olúpané a zbavené tvrdých semiačok. Kombináciu okolností vedúcu k nutnosti kombinácie riešení nenechávame na svoju inteligenciu, ale na brušné zváženie, či chceme mať v koláči prekvapenia lezúce medzi zuby.
Zapneme rúru nasilno a pripravíme si pekáč – bežný veľký plech vymastíme olejom a vysypeme strúhankou.

ester23_03

Do misy s nastrúhanou cuketou nahádžeme všetky suroviny okrem práškových (múka je prášok zo zrna). Cesnak pretlačený alebo posekaný. Prerastenú slaninu alebo pikantnú klobásku nakrájanú na drobné kúsky, byliny čerstvé alebo sušené. Syr nastrúhame a do cesta použijeme väčšiu časť. Mám povedať, že vajcia treba vybrať zo škrupín, olej z fľaše, soľ zo soľničky a byliny z hrsti? Dôkladne zamiešame túto mokrú zmes, aby boli všetky dobroty všade. Primiešame múku a prášok do pečiva. Riedke cesto vylejeme do pekáča a uhladíme povrch. Pečieme 30-40 minút. Prvých 10 minút na vysokej teplote, potom na strednej.
Moja obľúbená hláška znie desať minút pred koncom pečenia a rada by som poznala jej autora. Necháme jasnovidectvo samozvaným odborníkom a po 20 minútach pečenia koláč posypeme po vrchu zvyšným strúhaným syrom. Hotovosť koláča skúmame klasicky – zabodnutým špáradlom – ak na ňom uľpievajú drobné hrudky cesta, nie je hotové. To všetci vieme, ale páči sa mi slovo uľpieť a inde sa mi nehodilo.

Hotový koláč necháme chvíľu vychladnúť, nakrájame na štvorce a jeme teplý alebo studený. Je ľahký, svieži a žravý. Cukina – sama nevýraznej, ak vôbec nejakej chuti – pôsobí ako nadnášadlo a sviežidlo, preto treba chuťotvorné zložky starostlivo vyberať z tých, ktoré máme najradšej. S koláčom je len drobný problém – ak ho necháme sám doma chladnúť, kým si skočíme na dve pivká, lebo v tej omamnej vôni sa nedá vydržať – po návrate nájdeme čistý plech. Riešenie je jednoduché – ak máme strúhač menom Braun alebo Peter Braun – pripravujeme hneď dve dávky na dva plechy.


Ďalšie články z piatka 28. júla 2006
Juraj Malíček: Pán Bombastik to vyrieši
Vilma Choteková: Vozík, čo sa zasekol v polovici a ani predtým mu to nešlo najhladšie
Imrich Rešeta ml.: TV tipy bez Spoločenstva prsteňa!



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [20]
:: Súvisiace reklamné odkazy