Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 30.6.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zamrznutý kúsok šťastia

Blank

Moje šťastie vyzerá ako kvietkovaný hrnček s kávou, stromová aleja, ohlušujúce ticho, nohy vyššie ako hlava, margaréta za uchom, kniha a pivo na dosah ruky, dobrovoľník na masáž chodidiel. Čo však s takým šťastím, keď sa hrnček lepí na ruku, aleja je plná dotieravých múch, pivo je do dvoch minút teplé ako šťanky a dobrovoľník sa štipľavo potí? Schladiť mozog. Schladiť mozog tak dôkladne, že myšlienky na šťastie nebudú obmedzené na modlitby panebože, sľubujem, že budem pracovať, učiť sa a žiť podľa tvojich zákonov, keď stiahneš teplotu aspoň o päť stupňov.

Pred neuváženými sľubmi nás zachránia zmrzliny od výmyslu sveta. Domáce zmrzliny. Každá lyžička stojí za jedno spotenie navyše pri ich príprave.

ester21_01

Na vanilkovú zmrzlinu potrebujeme:
vanilkový cukor
5 žĺtkov
smotanu na šľahanie
Už sa poznáme dosť dobre, aby sme vedeli, že pod pojmom vanilkový cukor chápeme vanilkový cukor a nie trápne napodobeniny z dielne chemikov, dokazujúce ich debakel v hre na Boha. Vanilkový cukor získame zmixovaním vanilkového struku s kilom cukru. Ak sme výnimočne leniví, tak ten struk len strčíme k cukru a čakáme, kým mu odovzdá vôňu. Asi do Vianoc. Vtedy nám už zmrzlina bude nanič.

ester21_02

Oddelíme žĺtky od bielkov. Žĺtky do plechovej misy alebo hrnca alebo niečoho vhodného na parný kúpeľ. Bielky do plastového vrecka, v ktorom ich strčíme do mrazničky, kým príde ich chvíľa a budú premenené na sladké kokosové pusinky.

Na sporáku zohrievame hrniec s trochou vody, aby mierne brblala, na hrnci sedí misa so žĺtkami, nedotýka sa vodnej hladiny, nad misou stojíme my. Prisypeme k žĺtkom 4-5 lyžíc vanilkového cukru a miešame. Miešame radšej zúrivo než ľahostajne. Najprv sa cukor rozpustí a zmes sa stane tekutou. Miešame zúrivo ďalej, kým zmes nezačne hustnúť a blednúť. Trvá to 10-15 minút a bolí z toho ruka. Príliš sa netýrame a rozhodneme sa, že žĺtková pena je dosť hustá, necháme ju vychladnúť, občas zamiešame a s uspokojením zisťujeme, že hustne aj počas chladnutia.

Vyšľaháme smotanu na šľahanie do šľahačky. Elektrickým šľahačom, nie rukou! Obe studené zmesi zmiešame, nalejeme do zatváracej nádoby a strčíme do mrazničky. Minimálne na štyri hodiny, čo však závisí od výkonnosti, tak sa radšej dohodnime na celonočnom mrazení.

Áno, toto je zmrzlina, ktorú televízni kuchári nazývajú semifredo a nechávajú ju pred podávaním povoliť, my tak dlho čakať nebudeme. Keď nastane zmrzlinový čas, naberieme si za plnú misku, obsypeme obľúbenými orechmi alebo čokoládou alebo ovocím a tlačíme, až nám zuby mrznú.

Vanilkový cukor môžeme nahradiť prírodným cukrom alebo medom, čo sa komu páči.

Kto sa bojí salmonel, ten nech sa dá na pozitívne myslenie alebo na citrónovú dreň. Normálne by som ju nazvala sorbetom, ale slovo sorbet slovenčina nepozná a spisovný šerbet znie aspoň tak odporne ako bradavica na nose.

ester21_03

Na citrónovú dreň potrebujeme:
6 citrónov
160 g cukru
pol litra sódy

Fľašu sódy strčíme do mrazničky na polhodinu, kým na ňu príde rad. Citróny dôkladne umyjeme v horúcej vode a vyšúchame drsnou stranou kuchynskej špongie. Z citrónov ostrúhame kôru – malým strúhadlom, na každom mieste jeden ťah, ktorým získame len žltú kôru, bielu necháme tam, kde je. Z citrónov vytlačíme šťavu a zrniečka, oddelíme šťavu od zrniečok, zrniečka zahodíme. V hrnci zohrievame šťavu, kôru a cukor, kým sa cukor rozpustí. Necháme vychladnúť.

Tá vec, ktorú civilizovaný svet nazýva sorbet, je tvorená ľadovými vločkami prekladanými vzduchom. Vzduch do zmesi dostaneme pomocou pravidelného miešania – každú celú hodinu v smere hodinových ručičiek, každú polhodinu proti smeru hodinových ručičiek. Už len to by nám chýbalo, naženieme tam plyny naraz a ostatné sa urobí samo. Citrónový sirup zriedime vychladenou sódou a strčíme do mrazničky. V nádobe treba mať rezervu, lebo táto podivná zmes rastie.

Citrónová dreň môže byť základom pre akékoľvek ochutenie, najlepšie ovocím roztlačeným vidličkou. Ovocie pridáme do sirupu pred doliatím sódy.

Pre lenivcov vyššej triedy (ako šťastná trojka z trialógu: horíme – veď nás vynesú – že vás huby nebolia), matky dvoch a viacerých detí, matky aspoň jedného tučného dieťaťa a akýchkoľvek odporcov sypkého cukru tu máme schovaný tip.

ester21_04

Na rýchly ovocný krém potrebujeme:
mrazené ovocie – ríbezle, egreše, jahody, maliny, marhule, vhodné je kyslejšie
banán izbovej teploty

Mrazené ovocie prehodíme z mrazničky do mixéra, chvíľku mixujeme samotné, aby sa rozsekalo na drobné kúsky. Pridáme olúpaný banán, premixujeme do krému a podávame. Správny pomer: dve-tri hrste ovocia + pol banána = jedna porcia. Ovocný krém má konzistenciu ako smotanová zmrzlina, sviežosť ako ovocná dreň, je dosť studený na schladenie mozgu, ale nie až tak, aby boleli zuby, treba naň vynaložiť asi toľko námahy ako na kupovanú chemickú zmrzlinu a pritom je najprírodnejší, aký len môžeme v našich podmienkach dosiahnuť.

Aké je vaše šťastie?


Ďalšie články z piatka 30. júna 2006
Eva Borušovičová: Pot
Juraj Malíček: Oscarova zjazvená tvár
Imrich Rešeta ml.: Dajte si pozor na Lupina!



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [10]
:: Súvisiace reklamné odkazy