Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 30.6.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Oscarova zjazvená tvár

Blank

Zastupujúci kolega Reten sa odišiel kamsi po daromnici túlať, televízne tipy sa preto vracajú do rúk niekomu kompetentnejšiemu. Mne. A hneď sa mi vymkli z rúk. Dvadsať tipov na šesť dní (v utorok nič nie je) je jednoducho veľa, preto budem miestami stručnejší. Prázdniny vypuknú už najbližší pondelok, okrem školských tašiek pohodených kade-tade o tom svedčí aj sitcom Frasier (13.45, denne okrem víkendov), ktorý z mne nie celkom pochopiteľných dôvodov Markíza uvádza vždy cez prázdniny. Aktuálne to bude jeho deviata séria. Nesklamala ani Česká televízia, toto Americké nezávislé leto bude už štvrté v poradí.  

SOBOTA 1. 7. 2006

tt42_0111.55, Jednotka
Dobrodružstvá Rockyho a Bullwinkla (The Adventures of Rocky & Bullwinkle)
Film, na ktorý v USA do kina nik neprišiel, nakrútený podľa animovaného seriálu, ktorý zase sotvakto videl u nás. V roku 2000 to mal byť veľký hit, napoly hraný, napoly animovaný, v ktorom vyšla nazmar herecká účasť hviezd ako animovaných –v USA svojím spôsobom kultových – figúr soba a veverice, tak živých, hlavne René Russoovej a vynikajúceho Roberta De Nira, kvôli ktorému (hrá fakt slizkého pseudonacistického vodcu) sa film predsa len oplatí vidieť. Teda aspoň kúsok z neho.  

16.20, Prima
Oscar
Keď Sylvester Stallone skúsi herecký part, v ktorom svojho času exceloval samotný Louis De Funés, nemôže sa to skončiť inak než fiaskom. Veď toto je niečo ako zneuctenie pamätníka holokaustu partiou holohlavých tupcov.   

20.00, Joj
Čarodej Zememorí 1./2 (Earthsea 1./2)
Či sa vám Pán prsteňov páčil, alebo nie, faktom je, že odštartoval fantasy boom, podobný len tomu, čo pre sci-fi urobili svojho času prvé Hviezdne vojny. Dôsledky? Vzniklo hneď niekoľko veľmi zaujímavých filmových aj televíznych adaptácií všakovakých fantasy ság. Spisovateľku Ursulu K. Le Guinovú netreba predstavovať žiadnemu milovníkovi žánru. Zememorie (Earthsea) je ťažiskové dielo starej dámy a mohli by ho oceniť milovníci veľkých príbehov. Samozrejme, radšej v literárnej podobe, ale aj toto televízne spracovanie je veľmi vydarené. A hrá v tom Isabella Rosselliniová a Danny Glover.

21.05, ČT 1
Sedem statočných (The Magnificent Seven)
Poznám dvoch ľudí, ktorí Siedmich statočných považujú za hanebný hollywoodsky hnus, to najzákernejšie, čo sa dalo Kurosawovým Siedmim samurajom spraviť. My ostatní považujeme Sturgesov film za jeden z najlepších westernov. Nech už je to akokoľvek, slnečný svit blyštiaci sa na lysohlavej lebke Yulla Brynnera je čosi, na čo sa dá dívať do zblbnutia.   

22.50, Jednotka
Hviezdna loď Galactica 1./2 (Battlestar Gallactica 1./2)
Prvá časť pilotného filmu k sci-fi seriálu, ktorému treba dať šancu a bohato sa odmení. Prvé stretnutie s Galacticou bolo rozpačité, dnes ho považujem za štvrtý najlepšie napísaný seriál – ak beriem do úvahy Simpsonovcov, tak piaty. Že Galactica nie je žiadna sladká startrekovská utópia, je každému jasné po pár minútach, nie je veľa seriálov, ktoré sa začnú nekompromisnou vraždou novorodenca.

tt42_0222.00, Dvojka
Zjazvená tvár (Scarface)
Jeden z prototypov toho, čo dnes nazývame film-noir. Majstrovský kúsok režiséra Howarda Hawksa z roku 1932, gangsterka, ktorá pre filmové plátno „vymyslela“ príbeh bezvýznamného lotra, ktorý sa prepracuje až na vrchol mafiánskeho potravinového rebríka. A pozor, Howard Hawks, to nie je ten chlapík, čo ho hral Leonardo DiCaprio vo filme Letec, to bol iný vyšinutý velikán, Howard Hughes.

NEDEĽA 2. 7. 2006

17.25, ČT 2
Slamený vdovec (The Seven Year Itch) 
Predstavte si Marylin Monroe. Máte? Ak ste uvideli pôvabnú ženu v šatôčkach, chladiacu si nad vetrákom miesta, ktoré by v cudnom filme mali zostať skryté, predstavili ste si ju práve v klasickej scéne zo Slameného vdovca. A to ju chcel Billy Wilder z filmu vystrihnúť!

23.35, ČT 2
S tebou a bez teba (Me Without You)
Komediálna dráma o dvoch priateľkách, pričom priateľstvo nie je vzájomné, skôr jedna parazituje na druhej, ale to je jedno, lebo S tebou a bez teba je výborný film nie svojím príbehom, ale tým, ako mapuje život dvoch dievčat naprieč módnymi trendmi, ktorými prechádzali od detstva až do dospelosti. Určite si ho nenechajte ujsť, ďalší film, v ktorom sa vysokoškolský učiteľ prednášajúci štrukturalizmus dožaduje kokaínu, jednoducho nie je.

01.15, Joj
Trojica smrti (Inferno)
Gore horor talianskeho režiséra Daria Argenta z roku 1980, medzi hororovými fajnšmekrami a znalcami považovaný za klasiku. Tri študentky sa v ňom zapletú s peklom a nebude to pekný pohľad. Treba dúfať, že Jojka uvedie film v nezostrihanej originálnej podobe a potom, že sa naň nebude dívať nik z etickej komisie, či ako sa tá partia, čo bdie nad naším morálnym blahom, volá. Sesterský film niektorých titulov z našej ponuky, ak sa neradi pohoršujete, jednoducho sa nedívajte a nechajte nás hrať sa.  

PONDELOK 3. 7. 2006

21.35, ČT 2
Braček, kde si? (O Brother, Where Art Thou?)
Bratov Coenovcov mám s každým ich ďalším filmom menej rád. Najlepšie by urobili, keby to po Big Lebowskom nechali tak a šli trebárs do Texasu predávať drviče odpadkov. Nakrútiť parafrázu Homérovej Odysey tak, aby sa odohrávala na americkom stredozápade v tridsiatych rokoch minulého storočia a traja gangstri na úteku by v tom hľadali poklad a v druhom pláne robili hudobnú kariéru, to ako dobrý nápad neznie. Ale ľuďom sa to páči, tak skúste. 

23.00, Markíza
Čarodejnice z Eastwicku (The Witches of Eastwick)
Zdá sa mi, že Hollywood bol najsilnejší v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Filmy sa vtedy nepotrebovali na nič hrať, nešírili žiadne posolstvo, šlo len o zábavu v najčírejšej podobe. Jack Nicholson, Cher, Michelle Pfeifferová a Susan Sarandovaná vo vynikajúcej komédii Georgea Millera.

STREDA 5. 7. 2006

tt42_0309.00, Joj
Casper
Film o duchovi-decku, čo má strašiť v starom dome, ale namiesto toho sa skamaráti s malým dievčiskom. A zase, celkom zabudnutiahodný film, keby to dievčisko nehrala vtedy pätnásťročná Christina Ricciová.

07.50, Prima
Veľké preteky (The Great Race)
Blake Edwards nedal svetu len Ružového pantera. Veľký závod je skvelý mix akcie, dobrodružstva, komédie a muzikálu v divokom zbohatlíckom závode na trase New York – Paríž. Okrem Tonyho Curtisa, Jacka Lemmona, Petra Falka, či Natalie Woodovej si vo filme štekol aj prirodzene komický Sylvester Stallone.

10.20, ČT 1
Gemini
Slovenský televízny sci-fi film z roku 1991. Spomínam si len veľmi matne, ale určite to je zážitok, ktorý si chcem pripomenúť.

02.30, Markíza
Casablanca
Zahraj to znova, Sam! Najväčšia hollywoodska romanca: Viktor Laszlo, Ilsa Lundová a Rick Blaine v romantickom trojuholníku, ktorý zamáva aj najzarytejším cynikom. A potom, že pravá láska neexistuje. Ha! Paul Henreid, Ingrid Bergmanová a Humprey Bogart vo filme, ktorý tesá do kameňa. Klasika najklasickejšia.

ŠTVRTOK 6. 7. 2006

11.05, Prima
Jan Žižka
Jeden z filmových vrcholov môjho raného detstva. O to tragickejšie bolo zistenie, že brutálne davové bojové scény, to bolo tak zo päťdesiat toporných komparzistov predstierajúcich vzájomnú nevraživosť. Ak chcete vidieť, ako bol český vojvodca srdcom vlastne komunista, lepší film nenájdete.  

tt42_0421.40, ČT 2
D

Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [6]

:: Súvisiace reklamné odkazy