Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 24.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kopačky Kopačkám

Blank

Kopačky sú priemerná vzťahová komédia, na ktorú sa v našich pomeroch zabudlo skôr, ako ju ktokoľvek videl. Nestojí totiž za reč a nesúvisí s jej kvalitou, ale s jednoduchým konštatovaním, že o Kopačkách sa ich prípadný náhodný divák nemá ako dozvedieť a ľudia, čo chodia do kina pravidelne, tam chodia na iné filmy. Lesklejšie, ligotavejšie, hlasnejšie a na filmy s lepším promo.

Keď už ktosi nepoučený na Kopačky zájde, stretne v kine rozpaky. Nepozná pozadie, ani hlavných predstaviteľov, ani kontexty a film sám osebe, bez presahov, je skôr slabší ako silnejší.

Mladý muž sa v ňom vyrovnáva s rozchodom s krásnou a úspešnou televíznou hviezdičkou, ktorá mu jedného dňa, hľadiac do očí jeho nahote, oznámi, že päťročný vzťah bol omyl a jeho miesto zaujal ktosi iný, osobitejší, atraktívnejší, jednoducho lepší. Osirelý mladík sprvu skúša vyplniť prázdno nezáväzným sexom, ale keď to nejde, rozhodne sa odísť na dovolenku na Havaj, zhodou okolností presne do toho istého hotela, v ktorom je ubytovaná jeho ex s novým priateľom, popovým spevákom na vrchole.

Nasleduje séria trápnych stretnutí, pri ktorých on alebo ona predstierajú, že sú v pohode, ale neveria tomu ani oni sami, ani diváci v kine. Potom sa čosi stane, mladík sa zahľadí do novej slečny, dej sa posunie kúsok vpred a zase je to trápne, teraz už preto, ako zúfalo je taká situácia vykonštruovaná, umelá, nefunkčná.

 

V konečnom dôsledku je to škoda, lebo Kopačky sú miestami veľmi vtipné, situačne a predovšetkým dialógmi plnými vulgarizmov a predstieranej hĺbky. Lenže to bez kontextov na dobrý film nestačí, a to je Kopačiek najväčšia slabina.

Nefungujú, lebo nie sú filmom, ktorý by sa dal sledovať bez backgroundu a ťažko nám získať background, keď si mená hereckých predstaviteľov hlavných úloh nemáme s čím spojiť.

Kristen Bellová hrala v seriáli Veronika Mars, vraj je to výborný seriál, ktorý sa predčasne skončil, preto si Kirsten vydupala úlohu v Hrdinoch, ďalšom vraj výbornom seriáli a popri tom sa skúša presadiť ako filmová herečka.

Jason Segel je tiež seriálovou hviezdou – konkrétne v sitcome How I Met Your Mother, a v Kopačkách vraj stvárňuje charakter, ktorý na jeho seriálovú postavu priamo odkazuje, lenže čo s tým, keď potenciálny divák zdrojový seriál nepozná a meno herca mu nič nehovorí?

Nič, a tak divák tápe, skúša poskladať skladačku, a pritom ani nevie, že mu chýbajú nejaké dieliky. Film navyše produkoval Judd Apatow (40 rokov panic, Nabúchaná, Superbad), ktorého meno už sa stihlo stať v Amerike pojmom, ale opäť, ak divák nepozná jeho tvorbu, z Kopačiek si o nej najlepší obraz neurobí.        

A to je tiež problém, režisér, scenárista a producent Judd Apatow nemá v našich končinách takú povesť ako v Amerike, jeho meno si možno pamätá kolega Malíček, lebo jeho filmy má rád, ale to skôr preto, že kolega Malíček si na takom čomsi zakladá a obaja, Malíček i Apatow, sú podobne čudní.

 

Na prvý pohľad zrelé ľudské bytosti, normálni dospelí žijúci v harmonických rodinných zväzkoch, na druhý latentní sociopati, ktorí sa nedokázali vyrovnať s tým, že sa dostali do veku, keď už je prirodzené vykať im, navyše kdesi v hĺbke presvedčení, že poznajú odpovede a poznačení nutkaním s odpoveďami sa deliť, poúčať, moralizovať a tak ďalej. 

Lenže znova, čo si s tým má počať divák, ktorý len tak zašiel do kina?

Nič, a predsa nemôžem Kopačky len tak vyzuť. Z toho mála, čo mi dávalo zmysel, totiž bolo jasné, že ak by som poznala celé pozadie, bavila by som sa viac.

Popový spevák s imidžom talianskeho gigola, britským prízvukom a obrovským sexuálnym apetítom bol nádherná figúra, podobne inštruktor surfovania, ktorý v mladosti pravdepodobne fajčil trávu za jamajský reprezentačný tím, len ich skvelé vedľajšie komediálne výkony nemali čo alebo koho podporiť, a tak vyšumeli dostratena.

Možno by stálo zato naštudovať to všetko a ísť na Kopačky znova, ale to len v prípade, ak by ma to skutočne zaujímalo.

Ale nezaujíma, preto palce dole a pokiaľ sú mená tvorcov v texte pre vás rovnakým tajomstvom, ako boli pre mňa, nestrácajte s Kopačkami čas.

Kopačky, Forgetting Sarah Marshall. USA 2008, kino, 112 min.

Réžia: Nicholas Stoller
Scenár: Jason Segel
Kamera: Russ T. Alsobrook
Hudba: Lyle Workman
Hrajú: Jason Segel – Peter Bretter, Kirsten Bellová – Sarah Marshallová, Mila Kunisová – Rachel Jansenová, Russell Brand – Aldous Snow, Bill Hader – Brian Bretter, Paul Rudd – Chuck, Jonah Hill – Matthew   
Oficiálna stránka filmu: http://www.forgettingsarahmarshall.com/Vilma Choteková  viac od autora »