Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 24.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čo robia kovboji, keď je v noci chladno?

Blank

Filmov o teplých kovbojoch veľa nebude. Skrotená hora je dokonca možno jediný, ktorý stojí za reč. Ak do úvahy neberieme všakovakých Skrotených a osedlaných, Dvoch strelcov v jednom sedle, či Uvoľni zvierač, príde rana, téma homosexuality tvrdých mužov na koňoch, spracovaná vo filme mimo gay porna, je vzácna ako ten šafran. Ani kovbojského porna veľa nie je, akoby kovboji nereprezentovali rovnaký ideál mužstva ako vojaci, námorníci, policajti či oceliari, hoci aj ich svet je drsný a pevne zviazaný pravidlami. Ale možno je to preto, že rovnošata kovbojov je predovšetkým praktická a okrem klobúka, biča a koltu za pásom jej chýbajú ďalšie výraznejšie uniformné prvky. Alebo jednoducho mužom, čo sú na mužov, nepripadá sexy.

 

Kovboj, to je macho, muž-lovec, ktorý na holenie hrude nemá čas. Ťažko si ho predstaviť v milostnom objatí s iným mužom, akosi to nezapadá do klišé, ktoré sme si o kovbojoch vytvorili. Je možné, aby Butch Cassidy a Sundance Kid spolu spávali? A nie tak, že spali, ale že sa milovali? Nie, bŕŕŕŕŕ, fuj! Dobre. Mám predsudky. Asi nie voči homosexuálom ako takým, ale voči zobrazovaniu milostného aktu mužov. Preto som Skrotenú horu dlho pokladala za film, ktorý jednoducho nemusím vidieť, nech sa o ňom popísalo, čo chcelo, nech dostal cien, koľko chcel. Odmietla som ho bez toho, aby dostal čo i len šancu presvedčiť ma, že nejde o prvoplánovú vykalkulovanú záležitosť nakrútenú práve pre Oscarov®, ktorých nakoniec nedostal toľko, ako sa čakalo.

Ide, ale teraz mi to už nevadí, lebo Skrotenú horu si môžem vážiť aspoň preto, ako krásne využíva filmový jazyk. Režisér Ang Lee, ktorý sa najprv do širšieho povedomia dostal mainstreamovo výtvarne okázalým Tigrom a drakom, aby si vzápätí pokazil povesť „prerežírovaným“ Hulkom, komponuje príbeh Skrotenej hory v pomalom rytme, kladie vedľa seba veľké obrazy majestátnej krajiny a až subtílne civilné etudy postáv na kovbojské témy. Muži si varia, muži len tak sedia a strúhajú si drievko, muži sa dívajú do krajiny. Ak sa medzi nimi rodí čosi presahujúce priateľstvo, čosi intímne, ešte to nevidno, ale už je to v obrazoch prítomné ako potencia. Sem-tam pohľad, gesto, ktoré môže značiť čokoľvek, potom vyhranená situácia a hop-šup, už sa tí muži obskakujú.

 

Áno, sex mi tam fakt prekážal, ale nazdávam sa, že nie preto, že mi prekáža samotný pohľad naň, ale preto, že vo filme vlastne neplní žiadnu dramatickú úlohu, len pomalším divákom ukazuje, že naozaj, že oni dvaja sú milenci, že spolu chrápu. Pritom mám pocit, že zbytočne, lebo človek ľúbiaci sa pár spozná, keď ho vidí, a tí dvaja sa ľúbia. Obaja by to síce pripustili len ťažko, hlavne ak sa pod horou, mimo divočiny, tešia povesti heterosexuálov, majú rodiny a životy v lži, ktoré im ničia duše, ale to je teraz vedľajšie.

Skrotená hora je silný film o smútku z toho, že v živote to občas nevychádza. Áno, jeho hlavnými hrdinami sú teplí kovboji, ale to je len bulvárna informácia do spravodajstva, lebo vo filme nakoniec ide o niečo celkom iné. Život nie je prechádzka ružovou záhradou, všetci to síce vieme, ale občas sa nezaškodí na to pozrieť znova ešte aj vo filme. Nie preto, aby sme si to uvedomili ešte bolestnejšie, ale preto, aby sa nám naša bolesť na chvíľku zdala menšia.      

Skrotená hora, Brokeback Mountain. USA 2005, film na stiahnutie, 109 min.

Réžia: Ang Lee
Scenár: Larry McMurty, Diana Ossanaová podľa poviedky Annie Proulxovej
Kamera:
Rodrigo Prieto
Hudba: Gustavo Santaolalla
Hrajú: Heath Ledger – Ennis Del Mar, Jake Gyllenhaal – Jack Twist, Randy Quaid – Joe Aguirre, Michelle Williamsová – Alma, Anne Hathawayová – Lureen
Oficiálna stránka filmu: http://www.brokebackmountain.com/Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [3]