Zlé správy sa šíria rýchlo, Kráľovstvo za siedmimi horami čelí ďalšej vládnej kríze. Kráľ žabiak už-už vypláva do nebeského rybníka a kým sa mu to na tretíkrát podarí, prehodí bremeno vládnutia v rozprávkovej superríši na Shrekove plecia. Sú na to dosť široké a hoci zlobor nenapĺňa ideálnu predstavu majestátneho monarchu, uvládal by to. Len sa na to necíti, chcel by sa čím skôr vrátiť do malebne nechutného močiara. Aj s Fionou a pomaly tam hniť. To ešte netuší, že Fiona je v požehnanom stave, a keď to zistí, jeho podvedomie mu to dá poriadne vyžrať.
Lenže kráľa treba, a tak Shrek urobí aspoň to, že nájde druhého následníka, Artuša, Artieho, fackovacieho panáka na miestnej verzii high school, úbožiaka úplne na dne vzťahového reťazca, do ktorého sa navážajú aj nerdi.
Kým je preč, Shrek s oslíkom, kocúrom a potom už aj s Artien, princ Jasoň s ostatnými zápornými rozprávkovými postavami pripravuje palácový prevrat. Úspešne. Fiona síce s princeznami založí odbojovú bunku a chystá sa na finálny úder, ale zatiaľ to nevyzerá tak, že by to mohlo vyjsť.
Kým sa to dobre skončí, čaká nás zopár náznakov dejových zvratov, ale nič zásadné alebo neočakávané sa nestane. Ani sa nemusí, to, čo máme, je na hodinku a pol slušnej zábavy aj veľa, celkom bude stačiť dorozprávať túto rozprávku bez zbytočných prieťahov a odbočiek, hlavne nech sa čosi deje.
V Shrekovi Treťom sa veľa hovorí, dokonca toľko, že aj Woody Allen by s tým mal problém. Inak sa toho deje málo. Len kocúr s oslíkom si vymenia telá, to keď do príbehu zasiahne Merlin, avšak Merlin, ktorého viac ako mágia nadchýna new age. A oslík má nádherné deti, malých oslodrakov, čo poletujú a kýchajú oheň.
Zlé správy sa šíria rýchlo, ale teraz som im neverila. Zvesti o tom, že Shrek Tretí neostal verný svojej povesti, dorazili pomerne rýchlo po americkej premiére. Neverila som im, zdalo sa mi, že na Shrekovi niet čo pokaziť. Moja chyba – znásobená očakávaniami. Shrek (2001) a vlastne aj Shrek 2 (2004) boli gejzírmi gagov, nápadov a hoci výsledný tvar im dával pevne zovretý príbeh, oba filmy mali taký neskutočný ťah k finále, že nad niektorými nedostatkami jednoducho nebolo kedy mudrovať.
Nie tak v trojke, kde toho ťahu jednoducho niet a o to zjavnejšia je bezradnosť hneď piatich scenáristov. Chcú byť vtipní, ale nie sú. Tak veľmi sa snažia, až dostali kŕč. A podľa toho kŕču vznikol film.
Shrekov svet je akýmsi rozprávkovým metauniverzom, v ktorom má k veciam rozprávkovým stále ešte čo povedať zdravý rozum. Demýtizuje rozprávky, nastavuje im zrkadlo, láskavo si z nich uťahuje, a preto je kúzelný. Film viac pre dospelých ako pre deti. Tie sa tešia z animácie. V Shrekovi Treťom sa to zmenilo, rozprávky už sa neparodizujú od základu, nespochybňujú sa ich premisy, len sa pláva na povrchu. Iba detská radosť z animácie zostala, Shrek Tretí sa mojim ratolestiam zdal super.
Sama som sa nudila až tak veľmi, že som zvažovala odchod z kina. Nedokážem posúdiť, ako funguje tento utáraný Shrek v origináli, ale nemohla som sa zbaviť dojmu, že čo nepokazili scenáristi, devastuje slovenský dabing. Hlasy nesedia, to je jasné každému, kto počul Mikea Myersa či Eddieho Murphyho, o šarmantne oprízvukovanom Antoniovi Banderasovi ani nehovoriac. Ale to by možno ani neprekážalo, ak by „našim hlasom“ nechýbalo nasadenie. Lenže toho niet, a ak bolo, tak ho nepočuť. Dabuje sa rozprávka, celkom vážne, nezostalo miesto pre maznanie sa, pre žartovné skreslenia, pre nič, čo by diváka prinútilo uveriť, že postavám naozaj záleží na tom, čo hovoria. Ak bol zážitok so Shreka Tretieho skoro bolestný, tak aj preto. Ale nielen.
Taký z hľadiska dramaturgie príbehu nezvládnutý animáč tu ešte nebol. Shrek Tretí totiž neparoduje rozprávky, ale sám sa jednou z nich stáva. Celkom sa vytratil nadhľad a irónia, zostalo len zopár kopancov do zadku a zopár vyslovene trápnych scén, v ktorých sa rieši, že kraľovanie nie je kratochvíľa, ale velikánsky záväzok. A morálne ponaučenie, také z najlacnejších, nechýba tiež.
Hrôza, ak by sa ani deti nebavili, čistá strata času.
Shrek Tretí, Shrek the Third. USA 2007, kino, 92 min.
Réžia: Chris Milller, Raman Hui
Scenár: Jeffrey Price, Peter S. Seaman, Jon Zack, J. David Stem, David N. Weiss
Hudba: Harry Gregson-Williams
Postavy v origináli nahovorili: Mike Myers – Shrek, Eddie Murphy – Oslík, Cameron Diazová – Fiona, Antonio Banderas – kocúr, John Cleese – kráľ Harold, Rupert Everett – princ Jasoň, Eric Idle – Merlin, Justin Timberlake – Artie, Larry King – Doris
Oficiálna stránka filmu: http://www.shrek.com/main.html
Vilma Choteková viac od autora »
Vaše reakcie [5]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|