Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 13.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

V San Franciscu ktosi vraždil. A v okolí.

Blank

Asi preto, že režisér David Fincher neobcuje s kinematografiou extrémne často, aspoň s tou veľkou, celovečernou, vnímam každý jeho nový film ako malú slávnosť. Veď pri spätnom pohľade je aj ten tretí Votrelec (1992) lepší, ako sa pôvodne zdal. Potom je to už jeden čistý zárez za druhým, pričom minimálne dva z Fincherových neskorších filmov môžeme vnímať ako zásadné. Seven (1995), mysteriózny thriller definujúci svoj vlastný subžáner, a Klub bitkárov (1999), nie generačnú, ale svetonázorovú výpoveď, ktorú síce nikto netúžil počuť, ale ona kričí o to hlasnejšie.

Ďalšie Fincherove filmy, Hra (1997) a Úkryt (2002), už síce nič nedefinujú, ani za nikoho nehovoria, avšak stále sú to výborné kúsky akostnej filmárčiny, snúbiacej v sebe vysoký divácky potenciál s kvalitou, ktorú už od hollywoodskych filmov tohto druhu ani nezvykneme očakávať.

 

Zodiac, najnovší Fincherov film, je troška iný, za osemdesiat päť miliónov dolárov nakrútený subtílny až klubový film, vôbec nie ľahký, dlhý a sotva divácky, ak do kín momentálne chodia ľudia predovšetkým na tovar typu Spidermana či Pirátov.

Už teraz, štyri mesiace po americkej premiére, je takmer jasné, že Zodiac komerčne prepadne – a je to veľká škoda, lebo v kinách sa po čase zase ocitol film, ktorý robí česť slovu FILM. Príbeh vyrozprávaný prostredníctvom unikátneho jazyka tohto umeleckého druhu, jazyka, ktorý má neopakovateľnú schopnosť zachytiť a pomenovať nezachytiteľné a nepomenovateľné, už len tým, že to priamo postaví pred oči. Ukáže!

Nám asi bude chýbať kultúrny kontext. Zodiac je len slovo, ale ak by sme boli rodení Američania, asi by sme vedeli, že Zodiac je meno masového vraha, ktorý na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov zavraždil zopár ľudí v San Franciscu a okolí, vypisoval polícii a novinám, mal záľubu v šifrách a rébusoch, a čo je hlavné, nikdy ho nechytili.

Jack Rozparovač po americky? Nie, aj keď promo materiály k filmu to tvrdia. Podobnosť je jedine v tom, že oba prípady zostali nevyriešené.

Fincherov Zodiac je nakrútený podľa skutočných udalostí, tak ako ich vo svojej vlastnej knižke zachytila jedna z postáv, tá najhlavnejšia, okrem Zodiaca samotného, Robert Graysmith, karikaturista v novinách, laický riešiteľ rébusov a neskôr spisovateľ, ktorý si svojou posadnutosťou prípadom rozbil manželstvo.

Práve tu kdesi, v miesení reality, filmovej a literárnej fikcie je kľúč k výnimočnému filmovému zážitku, ktorý Zodiac poskytuje. Snímka totiž nie je o vrahovi, ale o dobe a o ľuďoch, ktorým vstúpil do životov a zmenil ich, poznačil. Sledujeme pátranie po Zodiacovi, hľadanie dôkazov, budovanie hypotéz, ale všetko akoby to bolo vedľajšie a zmysel to získava až v retrospektívach druhej polovice filmu, ktorá je venovaná Graysmithovej posadnutosti.

Zodiac je film o dobe a ľuďoch, a preto je postavený na maximálnej dobovej autenticite a vernosti a hereckých výkonoch. Vizuálne je to cesta časom, nie príliš ďaleko, 35 rokov, plus mínus, ale veľmi, veľmi presvedčivá. Preto je ten film taký drahý, hoci v ňom triky nevidno. Fincher znovu oživil exteriéry a interiéry, je presný v najmenších detailoch, a preto taký presvedčivý. Priestor zaľudnil charaktermi, nielen figúrkami či obyčajnými filmovými postavami, takže divák má naozaj pocit, že sa nedíva na filmovú fikciu, hoci vychádzajúcu z reality, ale na realitu samotnú.

 

Zodiac je veľmi presvedčivý film, naozajstný, a to je nielen jeho najväčšia prednosť, ale aj nevýhoda. Môže totiž zúfalo nudiť a zopár ľudí, ktorí z kina odišli, aj evidentne nudil. Možno preto, že čakali napínavý thriller o pátraní po masovom vrahovi a Fincher im namiesto toho naservíroval ťažko rozlíšiteľnú zmes faktov, hypotéz, psychológie a nejasnej dejovej linky, možno preto, že v Zodiacovi je divák len divákom. Žiadne naozaj prekvapivé dejové zvraty, žiadne nakúkanie cez plece vyšetrovateľom a rozvíjanie zamotaného klbka. Len popis, vizuálny zvonka.

Fascinujúci, ak sa človeku stačí dívať a tešiť sa z videného. S minulosťou sa toho iného ani veľa robiť nedá. Ak dívať sa nestačí, potom je Zodiac strata času. Kluboví diváci to asi vedia, ľudia v mulitplexoch neviem, neviem.

Zodiac, Zodiac. USA 2007, kino, 158 min.

Réžia: David Fincher
Scenár: James Vanderbilt podľa literárnej predlohy Roberta Graysmitha
Kamera: Harris Savides
Hudba: David Shire
Hrajú: Jake Gyllenhaal – Robert Graysmith, Robert Downey Jr. – Paul Avery, Mark Ruffalo – inšpektor David Toschi, Anthony Edwards – inšpektor William Armstrong, Brian Cox – Melvin Belli, John Carroll Lynch – Arthur Leigh Allen, Chlo? Sevignyová – Melanie
Oficiálna stránka filmu: http://www.zodiacmovie.com/Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy