Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 29.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Na zdravie a dole gate!

Blank

Superbad je po 40-ročnom panicovi a nedávno Nabúchanej tretím filmom spájaným s menom režiséra a scenáristu Judda Apatowa. Apatow ho síce ani nenapísal, ani nerežíroval, ale produkoval ho a predovšetkým ho zastrešil nielen okruhom svojich spolupracovníkov (herec a scenárista Seth Rogen), ale aj svojím ideovým autorským programom. Teda ak o niečom takom môžeme hovoriť, a ja sa nazdávam, že hej.

Superbad je rovnako ako Panic a Nabúchaná filmom, ktorý síce v prvom pláne zostáva príjemnou, ľahučkou, svojrázne romantickou komédiou (a neskutočne vulgárnou, samozrejme), v druhom však čisto komediálny rámec presahuje a oslavujú sa v ňom konzervatívne hodnoty. V konečnom dôsledku to znamená, že sa na ňom zabavia a poriadne si ho vychutnajú predovšetkým ľudia, ktorými už viac ako hormóny lomcuje zdravý rozum, ruka v ruke s iróniou, ale nie sarkazmom.

 

Superbad je hádzaním hrachu o stenu v nádeji, že samotná tá činnosť má predsa len nejaký zmysel.

Puberťáci sú najhorší a najautentickejší, neviem ako dievčatá, ale ak si pamätám na tie časy správne, tak chlapci určite. SEX, SEX, SEX, všade SEX. SEX ako méta, SEX ako zmysel, SEX ako niečo, čím sa dá merať všetko ostatné. Ak k nejakému predsa len došlo, boli to čriepky praxe, nedokonané náznaky podložené stohmi veľmi konkrétnej teórie. Veď čím iným je pornografia puberťákovi?

Určite boli aj úspešnejší jedinci, ale oni boli iná liga. Sebavedomí, adekvátne povrchní, suverénni a fešáci.

Mám rád semiotiku amerických high school, tak ako nám ju servíruje Hollywood, lebo nerdi sú vždy najzaujímavejší. Nepreťahujú roztlieskavačky, na to sú futbalisti, nepreťahujú vlastne nikoho, len by chceli a robia všetko pre to, aby si to ešte viac skomplikovali. Taký je aj tučko Seth, lyrický Evan a rachitický okuliarnik Fogell, kamaráti a dva týždne pred maturitou panici. Chystajú sa na večierok, kam by ich určite nepozvali, ak by naň práve oni nemali zabezpečiť alkohol. V krajine, kde trinásťročné deti pokojne do seba v krčme nalievajú poldecáky, tento problém nemáme, ale ak budeme veriť filmu, pre amerických pubišov je alkohol podobne nedosiahnuteľnou métou ako sex. A najhoršie je, že spolu súvisia: opité dievčatá sú povoľnejšie. Tu aj tam.

Už ste si asi stačili všimnúť, že zápletka Superbad nie je z najtvorivejších. Chaloši by radi súložili, ale nedá sa, dať sa bude až vtedy, keď bude čo piť. Trvá to takmer dve hodinky a končí sa to morálnym happy endom. Veľa sa rozpráva, vulgárne síce, ale k veci. To je asi tak všetko.

 

Superbad je veľmi obyčajná komédia, a preto veľmi fajn film. Nie je hlúpa ani banálna, hoci je o hlúpych a banálnych veciach, ktoré sa nám v sedemnástich zdajú ako najvážnejšie. Znova je to film o outsideroch, a možno preto mi je blízky, že z neho vychádzajú ako víťazi.

Možno je to nový trend, zmena paradigmy, či čo, ale Hollywood dneška už akoby rezignoval na programovo úspešných a sústredil sa na tých druhých, čo zlyhávajú vo všetkom možnom, len ľudsky a morálne si držia čistý štít. To preto, že prv premýšľajú, ako konajú. A niet toľko chľastu ani toľko drog na svete, aby konali inak.

Ak vám prekáža vulgárny slovník, veľmi vulgárny, hoci funkčný a plný zmyslu aj významu, Superbad sa radšej vyhnite.           

Superbad, Superbad. USA 2007, kino, 114 min.

Réžia: Greg Mottola
Scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg
Kamera: Russ T. Alsobrook
Hudba: Lyle Workman
Hrajú: Jonah Hill – Seth, Michael Cera – Evan, Christopher Mintz-Plasse – Fogell, Bill Hader – dôstojník Slater, Seth Rogen – dôstojník Michaels, Martha Maclsaacová – Becca, Emma Stoneová – Jules
Oficiálna stránka filmu: http://www.sonypictures.com/movies/superbad/Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]