Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Štefan Činčura | 8.2.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Talent a schopnosti úspech nezaručia

Blank

Pozemská smola je bolestná. Stroskotanie nádejí, mizivé konce každého úsilia. Vybájený úspech neprichádza, roky trudnej práce sú zmarené hlúpymi náhodami. Nad životom vládnu nepredvídateľné udalosti – a bohatstvo, vplyv a prestíž, lukratívne zamestnanie, teda to, čo sa v našej dobe a našich končinách pokladá za úspech, je v nedohľadne

Niektoré obdobia sú milosrdné. Gniavia človeka tak, že nedosiahne ani post zodpovedajúci jeho priemerným schopnostiam a môže si žiť v pekných predstavách, ktoré nie sú skalené vlastným zlyhaním. V takom období si pestuje nádej, že keď príde zmena, potom to roztočí. Zmena, po ktorej zlí a sprostí prestanú trápiť svet a schopní a múdri nájdu príležitosť. Nie jednu, ale celý rad. Ale výsledky akejkoľvek – aj náhlej a dramatickej – zmeny sú vzdialené fantázii. Zmena vymetie jednu garnitúru a postrčí dopredu inú. Avšak veľa ľudí, ktorí by stáli za to, aby sa uplatnili, aby boli úspešní, je odpílených alebo zabudnutých.

Definovať spoľahlivo korene úspechu je nemožné
Vzdelávajte sa, pracujte na sebe, pretože úspech nie je náhoda, tvrdia Trump, Gates, Kiyosaki a im podobní investori a magnáti, ktorí ponúkajú recepty, ako zbohatnúť a uspieť. Spätné pomenovanie príčin úspechu je ľahké. Nič na svete sa nedeje dva razy za takých istých podmienok presne rovnakým spôsobom. Podmienky, ktoré prichádzajú, sú zakaždým iné a je nemožné spoľahlivo definovať korene úspechu. A nakoniec aj tak všetky dôležité vysvetlenia úspechu sa objavia výrazne až po jeho dosiahnutí.
Prečo teda jedna osoba je úspešná a zbohatne, a druhej s porovnateľnými schopnosťami sa to nepodarí? Je tu mnoho dôvodov a akákoľvek odpoveď sa musí opierať o situáciu, do ktorej sa ľudia narodia, o ich vzdelanie, zamestnania, kontakty a tak ďalej, čiže o ich históriu. Jednotlivé udalosti padajú ako zrnká piesku na kopu a ako v tej fyzikálnej hre zostávajú vo svojich polohách zamrznuté. Rastúca kopa piesku navždy zaznamená vplyv každého zrnka tam, kde práve bol až do momentu, keď sa všetko rozuzlí pádom toho posledného.

Rovnosť príležitostí neexistuje
Úspech rozhodne nie je náhodný jav. Ale človek nemusí k nemu dospieť, aj keď sa usiluje o dušu, má sebadisciplínu a vzdeláva sa. To všetko môžu byť zrnká, ktoré padajú medzi hrudky nežičlivých zmrznutých náhod, alebo môžu byť nimi zasypané.
Ťažko preto hovoriť o rovnosti príležitostí, lebo aj tie, ktoré sa v istom okamihu naskytnú, sú v rozhodujúcej časti iba produktom predošlých situácií a udalostí. Mnohé sú nezvratné vo svojich dôsledkoch a zanechajú stopy na všetkom, čo sa neskôr stane.

Majetok je jednou z vlastností človeka, podobne ako zdravý chrup
Ľudia nikdy nebudú mať rovnakú šancu rozvíjať svoje vlohy, lebo hmotná nerovnosť a tým aj nerovnosť sociálneho postavenia sa nezakladá iba na nerovnom rozložení schopností medzi ľuďmi. Bohatstvo neodráža zásluhy, nezarába sa iba usilovnou prácou , ale možno ho získať i narodením. Príkladom je aj majetkový prevrat, ktorý sa u nás odohral po roku 1989, keď zakladateľmi mnohých firiem „mladých dravcov“ boli ich otcovia – staré nomenklatúrne kádre bývalého režimu. Dnes vznikajúce sociálne spojenia môžu viesť až k vzniku takej našej malej oligarchie a môžu predurčiť nerovné príležitosti pre členov odlišných sociálnych skupín po niekoľko generácií.
Takéto myšlienky nás nebudú skľučovať iba vtedy, keď budeme majetok chápať ako predĺženie osobnosti človeka, ako jeho imanentnú vlastnosť podobnú zdravému chrupu a dobrej pamäti. Alebo keď pripustíme, že vznik kást v ľudskej spoločnosti je prirodzený a overený platnosťou mocninných závislostí aj mimo oblasti fyziky.

Mocninný zákon platí pre zemetrasenia, bohatstvo aj úspech
Beno Gutenberg
Charles Richter kedysi zistili, že síce nejestvuje typické zemetrasenie, ale to, ktoré uvoľní dvakrát viac energie, sa prihodí štyrikrát menej často. Vtedy ešte netušili, že sa postupne bude dokazovať platnosť tohto jednoduchého matematického pravidla aj v oblasti psychológie, evolučnej biológie i ekonómie. Francúzski fyzici Marc Mézard a Jean-Philippe Bouchaud dokazovali, či rozdelenie podľa mocninnej závislosti platí aj v zhromažďovaní bohatstva. Hoci ľudia na seba navzájom pôsobia prostredníctvom miliónov osobných rozhodnutí, skutkov, podozrení, úskokov a plánov, vo svojom celku počet ľudí v USA vlastniacich polmiliardový majetok je štvornásobný ako počet miliardárov a štvrťmiliardárov je zasa štyrikrát viac ako polmiliardárov a tak ďalej. Popularizátor vedy Mark Buchanan v knihe Ubiquity, ktorá vyšla v češtine pod názvom Všeobecný princíp, tvrdí, že tento rys neplatí iba pre jednu krajinu za jednej vlády a v jednu dobu, ale že úplne rovnaké rysy nájdeme prakticky vo všetkých krajinách sveta. Revolúcie či zmeny vôbec neovplyvnia relatívny počet bohatých, a teda v tomto smere úspešných ľudí.

Prirodzene, úspech sa nemeria len bohatstvom. Je aj úspech umelecký, vedecký, manažérsky, i keď aj ten býva často sprevádzaný slušnými peniazmi. Mocninné závislosti hrajú rolu i tu. Každá nová myšlienka, ktorá sa vynorí vo vedcovej hlave, je znovu niečo ako zrnko dopadajúce na kopu znalostí. V piesočnom svete sú všetky zrnká rovnaké, nie je žiadne veľké zrnko. Niektoré spustia nečakanú lavínu v spleti ideí, lebo mnoho predošlých zrniek sa nachádzalo práve na hranici, keď sa mohli dostať do pohybu. I keď vykúzliť radikálnu myšlienku môže iba vybraná hŕstka vedcov, nemusí to byť ten najgeniálnejší a nemusí ani tušiť jej význam. Vstúpi však do histórie a ostatní upadnú do zabudnutia. Ich zrnká vyvolali niekoľkonásobne menší pohyb a iba zapadli do štatistickej schémy sledujúcej mocninný zákon.

Harry Potter nie je literárnym zázrakom, ale výsledkom lavíny vplyvu a záujmu
Ohromujúci úspech niektorých filmov, kníh či hudobných hitov je výsledkom podobnej lavíny vplyvu a záujmu. Táto môže byť vyvolaná náhodne, tak ako to v prípade J. K. Rowlingovej opisuje marketingový expert Stephen Brown v knihe Wizard! Harry Potter`s Brand Magic. Vydavateľstvo Bloomsbury, kam sa rukopis dostal, práve založilo novú sekciu pre deti, americký vydavateľ po knihe siahol po naliehaní zamestnankyne, ktorá krátko predtým pracovala práve v Bloomsbury, nastúpil internet a umožnil vytvorenie stránky Harryho Pottera, vládla móda retro, do ktorej táto verzia starých rozprávok vhodne zapadla a podobne. Všetky tieto a ešte ďalšie okolnosti spôsobili, že Rowlingovej dielo, i keď nie je žiadnym literárnym zázrakom, nezapadlo medzi tisíckami diel britských grafomanov. Podobne by sa dal charakterizovať aj úspech, i keď posmrtný, nedokončených románov Franza Kafku a iných.

Dosiahnutie úspechu závisí viac od zvláštnej organizácie kolektívnych systémov, ktorá sa podriaďuje veľmi jednoduchým matematickým pravidlám, než od čohokoľvek iného. Počet úspešných je ohraničený. Veľmi úspešných môže byť napríklad štyri- alebo šesťkrát menej ako počet dvojnásobne menej úspešných a podobne v závislosti od toho, čím sa úspech zmeria. Dôležitá je pritom história každého človeka, ale nie je zárukou jeho úspechu, lebo vstupuje do nepredvídateľnej interakcie s aktivitami i

Štefan Činčura  viac od autora »
Vaše reakcie [15]

:: Súvisiace reklamné odkazy