Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 6.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Medzi nami milionármi

Blank

Šéfredaktor magazínu Knihy a spoločnosť, Damas Gruska, ma viac ako rok nútil, aby som si vo svojej voľnej sérii článkov s pracovným názvom „knihy, ktorých by sa slušný intelektuál nedotkol ani dvojmetrovou palicou“, zobrala na paškál publikácie o tom, ako zbohatnúť. A ja som viac ako rok používala všetky dovolené aj nie celkom čisté finty, ako sa tomu vyhnúť. Radšej som sa prehrabávala tonami kníh o cvičení, chudnutí, marsoch a venušiach, balení chlapov či v harlekýnkach, ako by som sa mala dotknúť kníh o peniazoch. Niečo ma na tom hlboko odpudzovalo a zatiaľ čo z tých predošlých tém som napokon vždy vykresala aj niečo zábavné a pozitívne, čítanie kníh o tom, ako zbohatnúť, sa mi javilo akési neslušné, nepatričné, ako niečo, čoho by sa dvojmetrovou palicou nedotkol nikto súdny, nieto intelektuál.

Damas ma napokon nie celkom čistými fintami jednu z tých kníh donútil otvoriť a ja mu aj touto cestou z celého srdca ďakujem. Z prvého miliónu, čo len vďaka nemu už čoskoro zarobím, pôjde významná čiastka aj na podporu jeho intelektuálskeho magazínu.

Okolnosti, za akých som sa k tejto téme dostala, tu nespomínam preto, že by som hľadala ospravedlnenie pred prísnym odsudkom vznešených čitateľov. Predošlé nízke témy ma už dostatočne oteflónovali. Spomínam ich preto, že základným posolstvom všetkých týchto kníh je vlastne aj zdôvodnením podvedomého odporu k nim. Plus-mínus je to toto: Najväčšou prekážkou v našej ceste stať sa skutočne bohatým a úspešným človekom sú naše predsudky, že peniaze a bohatstvo sú niečo prízemné, nečisté a zlé, bohatí ľudia sú obmedzení, sebeckí a nešťastní a len chudoba cti netratí. Ak si neutvoríme kladný vzťah k bohatstvu, úspechu a bohatým ľuďom, naveky ostaneme chudobní a neúspešní. Ja už teda kladný vzťah utvorený mám a s radosťou pomôžem aj vám, lebo my milionári si musíme pomáhať. Čo musíme! My si pomáhať chceme, a to s radosťou.

Egoizmus nie je zlá ľudská vlastnosť
Tým hneď narážam na prvú knihu z môjho náhodného výberu, ktorá sa v ňom ocitla viac-menej omylom a v podstate robí výberu medvediu službu. Nie je totiž priamo zameraná na zbohatnutie, hoci mnoho budúcich milionárov by tu našlo veľa inšpiratívnych myšlienok. Nadpis Biblia egoistov (Cesty 2003) zavádza hneď v niekoľkých ohľadoch. V prvom rade egoista nerovná sa bohatý človek. Egoizmus by si tiež zaslúžil očistiť od negatívnych nánosov, pretože je to vlastnosť neutrálna –  to len konkrétni ľudia ho svojimi činmi a myšlienkami napĺňajú kladným alebo negatívnym obsahom. A to môžu byť rovnako boháči ako i chudáci. Kniha Rakúšana Josefa Kirschnera delí ľudí na masu hlupákov, kastu chytrákov a zopár múdrych – egoistov. Hlupáci celý život čakajú, že im niekto povie, čo si majú myslieť, čo kúpiť a čomu veriť. Chytráci profitujú z dôverčivosti hlupákov. A nádejným múdrym egoistom autor radí toto: „Ty si stredobodom svojho života a sám určuješ, čo je alebo nie je pre teba dobré. Nikdy sa nepýtaj, čo smiem, ale čo je pre mňa teraz najlepšie. Si taký, ako myslíš, že si. Tvoje myslenie je prvým krokom k sebadôvere.“ Nedá sa len s poslednými dvoma vetami súhlasiť. Tie sa, napokon, opakujú vo všetkých knižkách venovaným osobnému rastu. Formou je Biblia egoistov pravým opakom toho, čo si človek predstavuje pod pojmom Biblia. Úsečný text zoradený do bodov by si vyslovene žiadal podrobnejšie vysvetlenia, príklady a najmä príbehy a podobenstvá. Strohosťou sa kniha stáva nečitateľnou a jej nesporne zaujímavé rady nestráviteľnými a nezapamätateľnými.

Rozprávka pre budúcich boháčov
Úplným opakom predošlej je kniha s názvom Šťastie. Kľúč k úspechu (Ikar 2005). Je totiž celá jedno veľké podobenstvo, či skôr rozprávka pre nádejných boháčov a iných šťastlivcov. V príbehu dvoch rytierov, ktorí sa k úlohe nájsť štvorlístok v tmavom lese postavia rozdielne, a tak dosiahnu aj diametrálne rozdielne výsledky, ponúkajú autori Rovira Alex a Trias de Bes Fernando pragmatické ponaučenie: Šťastie (a ja dodávam, že aj úspech a bohatstvo) k nám nepríde len tak samo od seba – musíme mu vytvoriť podmienky, aby sme ho pritiahli. Príbeh údajne pripomína Coelhovho Alchymistu, ale toho ma tiež ešte nikto neprinútil prečítať, tak neviem posúdiť. Kto má rád Coelha, nech teda začne bohatnúť odtiaľto. V metaforických kapitolách sa dočíta viac-menej to isté ako v nasledujúcich oveľa polopatistickejších knihách.

Tu sú. Konečne čistokrvní reprezentanti kategórie kníh o tom, ako sa stať šťastným, úspešným a najmä bohatým človekom. Vo všetkých troch sa píše populárno-náučným spôsobom v podstate o tom istom, treba si len vybrať, či vám viacej sedí tak trochu manipulatívny a zjednodušený, zato veľmi sugestívny štýl písania, alebo máte radšej nikoho neurážajúce učebnice s opakovaním a domácimi úlohami na konci, či hľadáte akcentovanie rozdielneho prístupu žien k celej problematike. Napriek mierne rozdielnemu prístupu sa začínajú všetky rovnako, a to niekoľkými zásadnými ujasneniami, bez ktorých sa milionárom nikdy nestanete. Teda môžete milióny vyhrať, zdediť, zreštituovať či ukradnúť, ak však nemáte jasno v nasledujúcich veciach, čoskoro ste tam, kde ste boli aj predtým. Na nule.

1. Bohatstvo nie je vecou šťastia a už vôbec nie náhody
Toto opakujú všetci autori do zblbnutia a ja sa k nim môžem len súhlasne pridať. Dieťaťom šťasteny sa človek nerodí, ale stáva, a to tak, že na svojom šťastí tvrdo a denne pracuje. To, že je človek vždy pripravený na všetky eventuality a len čo sa objavia, tak nečaká, nevyhovára sa, nelení, ale koná, to nie je šťastie, ale každodenná drina.

2. Ak nemáte sami jasno, čo chcete, nemôžete to dosiahnuť
Akokoľvek sa javia všetci autori knižiek o bohatnutí ako tvrdo kalkulujúci pragmatici, ktorí neveria na žiadne náhody a šťastie, v jednej veci sú, naopak, až prekvapivo presvedčení veriaci. Zhodne a priam okultne tvrdia, že okamžite, ako sa sami rozhodnete, že niečo konkrétne chcete dosiahnuť, začnú sa diať neuveriteľné veci. Ako keby vám vesmír (Boh, vesmírne bytosti, vaše vyššie ja, príroda, vyberte si), ktorému konečne po vašej jasnej správe tiež doklaplo, čo vlastne chcete, začal do cesty posielať správnych ľudí a správne situácie. Kto nemá rád nadprirodzené veci, ten to môže brať ako schopnosť našej mysle zamerať sa na konkrétne veci. Určite to poznáte sami. Vo chvíli, ako sa rozhodnete, že tento rok pôjdete na dovolenku na Krétu, všade začnete vidieť reklamy cestoviek, bedekre a grécky šalát, všade stretávate ľudí, čo sa odtiaľ práve vrátili, alebo sa tam chystajú.

3. Ak nemáte kladný vzťah k bohatstvu, nebude mať bohatstvo kladný vzťah k vám
Spomínala som to už v úvode a zopakujem to znovu, pretože až po prečítaní týchto knižiek som si uvedomila, ako veľmi negatívne sú v našich hlavách uložené všetky spojitosti s bohatstvom a peniazmi. A nie je to žiadny relikt štyridsiatich rokov komunizmu, lebo s rovnakým záporným vzťahom k bohatým a bohatstvu sa pasujú aj v Amerike. Najväčšie škody na nás všetkých však nenapáchala romantick

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [10]

:: Súvisiace reklamné odkazy