Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 7.9.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Cica, nežer, poriadne prežúvaj!

Blank

editaNehovorte, že vám sa to nikdy nemôže stať, že po knihe o chudnutí by ste nikdy nesiahli! Ak vás estetické alebo zdravotné dôvody donútia vysporiadať sa so svojou nadváhou, jedného dňa, po márnych pokusoch vyriešiť to vlastnými silami, inteligenciou a vôľou, pochopíte, že na to sami nestačíte. A zamierite do kníhkupectva po rady odborníkov.

Pointa kníh o chudnutí je vždy rovnaká
V priestoroch, ktoré ste doteraz s dešpektom prehliadali, vás určite ohromí obrovská sekcia kníh o varení, a hneď vedľa nej rovnako obrovská sekcia kníh, ktoré sa snažia eliminovať následky spôsobené tými prvými. Prirodzene, celá vaša doterajšia skúsenosť s literatúrou je vám pri knihách o chudnutí nanič. Mená autorov vám budú povedomé len v prípade, že sú to nejaké schudnuvšie celebrity známe, žiaľ, v celkom inom odbore, ako je dietológia a liečebná výživa. A rozhodne v celkom inom odbore ako literatúra.

Stojíte pred tučnými regálmi plnými diétnych slov a neviete, pre ktorú sa rozhodnúť. Zatiaľ ešte netušíte, že nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek knihu a ktoréhokoľvek autora, pointa bude vždy rovnaká. Schudnúť sa dá len tak, že zvýšite výdaj energie a znížite jej príjem. Inak povedané, budete sa viac hýbať a nebudete toľko žrať. Nijaký iný zázračný recept na schudnutie neexistuje.

Ale načo potom toľko kníh? Načo toľko slov? Nuž na to, aby ste si mohli vybrať podľa svojho gusta, i keď nie práve literárneho. Niekto potrebuje prísny režim a presný rozpis, inému viac sedí možnosť tvorivo si vyskladať program podľa voľnejších pravidiel. Niekto potrebuje schudnúť rýchlo a bez ohľadu na zdravotné komplikácie, iný potrebuje len zdraviu prospešnú stravu. Niekomu stačí viera, iný potrebuje rozsiahle vedecké zdôvodnenie.

Princíp písania úspešnej knihy o chudnutí
Tak ako je samotný princíp chudnutia v podstate stále rovnaký, aj návod na zostavenie knihy o chudnutí je viac-menej nemenný. Na začiatku sa zoznámite so smutným osudom tých, ktorí to dlhé roky márne skúšali, hľadali, mali zdravotné problémy, chudli a opäť priberali. Našťastie prichádza bod zlomu, pri ktorom autor prišiel na zázračnú formulku, ktorá zmenila navždy jeho život. Nasleduje viac či menej odborné zdôvodnenie nájdeného spôsobu chudnutia, podporené viac či menej dôveryhodnými štatistikami, pozorovaniami a príkladmi. To všetko zavŕšené svedectvami ďalších úspešne schudnuvších a potom šťastne zdravých a štíhlych až do smrti, minimálne však do prvého vydania knihy. Zmena hmotnosti vyhradená. Vítaným bonusom môžu byť vzorové jedálne lístky a recepty. A to je zhruba všetko. Teda v prípade, že sa z knihy nestane bestseller.

Lenka Kořínková vie všetko
Moja prvá diétna kniha v živote bola Dieta? Já vím! od Lenky Kořínkovej. Večne moletná a neveľmi úspešná herečka Lenka Kořínková počas svojho pobytu v Austrálii síce neurobila veľkú dieru do svetového šoubiznisu, zato prišla na systém oddelenej stravy, ktorý z nej urobil populárnu, ehm, spisovateľku aspoň v Čechách a na Slovensku. Úspech oddelenej stravy spočíva v tom, že sa pri chudnutí netreba vôbec obmedzovať v množstve jedla ani v čase konzumácie, stačí správne kombinovať jedlá a o zvýšený výdaj energie sa postará naše dobre tráviace ústrojenstvo. No ale kto už by zjedol na posedenie desať klobás, keď ich nemôže zajedať chlebom, alebo hrniec zemiakov, keď si ich nemôže ničím pomastiť?

Oveľa zaujímavejší, ako úspech samotného diétneho princípu, je však obrovský úspech jeho propagátorky Lenky Kořínkovej. Oddelená strava alebo tzv. správne kombinovaná strava je totiž diéta opísaná dávno predtým, ako ju odhalila a na sebe úspešne vyskúšala naša donedávna moletná diva. Už od začiatku minulého storočia je známa najmä vďaka americkému lekárovi Wiliamovi Howardovi Hayovi a odvtedy sa na nej priživilo mnoho autorov aj knižných vydavateľov.

Lenka Kořínková založila svoj osobitý štýl písania na detskej naivite, jednoduchom jazyku a úprimnosti. Na rozdiel od iných autorov opisujúcich delenú stravu rezignovala na akékoľvek vedecké zdôvodňovanie a ak sa vyskytlo niečo v rozpore so zdravým rozumom alebo jej vlastnými všeobecne deklarovanými princípmi, tak sa odvolala na to, že ona všetko skúša na sebe, v jej tele to funguje a basta.

Zdá sa, že rovnako dobre funguje aj takýto spôsob písania o diéte. Od vydania prvej knihy v júni roku 1995 (Eminent) už predala vyše šesťstotisíc výtlačkov rôznych variácií na jedinú tému. Ďalšia kniha, ktorá vyšla ani nie pol roka po prvej, nazvaná Dieta? Vím ještě víc. obsahuje mierne vylepšenia a samozrejme, ďalšie úprimné príbehy zo života autorky. Autorka posmelená úspechom prvej knihy sa odvážne a rovnako infantilným spôsobom pustila nielen do opisu fungovania tráviaceho traktu, ale aj do filozofovania o farbách a duši. Ďalší rok, ako napovedá názov tretej knihy Dieta? Všechno se vším souvisí., si už trúfla aj na základy psychosomatiky, liečenie alkoholizmu, bulímie a anorexie. Výletov do ďalších odborných odvetví sme zatiaľ boli ušetrení, pretože v nasledujúcich rokoch sa Lenka múdro venovala praktickým knihám o diéte, často kladeným otázkam, kuchárskym knihám, recyklovaniu pôvodných textov na iné nosiče vrátane internetu. Neboli sme však ušetrení Lenkinho výletu do literatúry. Pod názvom Austrálie? Žila jsem tam 7 let. vydala svoj prvý (!) autobiografický román.

Cica, nežer!
Vráťme sa však k chudnutiu, i keď predošlý príklad dáva tušiť, že nie nadlho. Podľa rovnakého návodu na úspech postupovala aj slovenská diétna expertka Edita Sipeky. Z jej knižného debutu Vysoká škola chudnutia (Ikar, 2002) sa predalo viac ako 50 000 výtlačkov a vyšiel aj v češtine a maďarčine.

Namiesto Kořínkovej veľkomestskej jemnosti a detinskosti Edita Sipeky ponúka drsnosť a priamosť jednoduchej, životom ošľahanej vidiečanky, ktorá si rozhodne nedáva pred ústa obrúsok a slová nikdy dlho neváži. Maďarský prízvuk a roky prežité v zahraničí sa v jej jazyku dajú nielen počuť, ale aj čítať. Používa slovné spojenia, ktoré k sebe nepatria a ktoré si jazykový redaktor nemohol nevšimnúť. Predpokladám, že ich v texte nechával úmyselne.

Chudnutie Edity Sipeky je založené na štvorhodinovom cykle stravovania, vyžaduje sebaovládanie, sledovanie a uvedomovanie si vlastného tela a pocitov. Už samotný princíp diéty dáva tušiť, že autorka sa čoskoro pokojne pustí svojím drsným a priamočiarym spôsobom aj do psychoanalýzy. V druhej knihe, Moje báječné ženy (Ikar, 2004), sčasti recykluje prvú, sčasti recykluje články, ktoré vychádzali v Slovenke, a k tomu všetkému pridáva pár pikantností zo svojho predošlého života a niekoľko success stories jej báječnej družiny. Uvidíme teda, čo bude obsahom ďalších dielok tejto životaschopnej autorky. On-line poradňu aj videokazetu už má.

Aj Piati Tibeťania chudnú
Je to asi osud komerčne úspešných tém, že sa nevyhnú recyklovaniu a rozširovaniu rôznymi smermi. Napokon, nie vždy to musí byť na škodu. Recyklovaniu a rozširovaniu sa nevyhol ani hit posledných rokov v oblasti telesných a mentálnych cvičení, Päť Tibeťanov. Dvaja šikovní kuchári Devanando Otfried Weise a Jenny Frederiksenová spojili Piatich Tibeťanov s indickou ajurvédou, s oddelenou a surovou stravou a napísali knihu Pět Tibeťanů - zdravá kuchyně pro labužníky (Pragma, 1998).

Piati kuchynskí Tibeťania upozorňujú, že fanatickým pridržiavaním sa zásad zdravého stravovania si človek môže skôr ublížiť, ako dosiahnuť harmóniu tela a duše. Pocit viny z nesprávneho stravovania, neustále sledovanie a zakazovanie si určitých potravín môže uškodiť viac ako samotná nevhodná potravina. Niekto sa dokáže preorientovať na vhodnú stravu hneď, niekto na

Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [33]

:: Súvisiace reklamné odkazy