Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 20.3.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Robte to ako muži, ale potom sa nečudujte

Blank

Kedysi veľmi dávno vychádzal v československom časopise Žena a móda stĺpček doktora Plzáka. Rozoberal v ňom slávne milenecké dvojice, prípadne troj- a viacuholníky z pohľadu manželského poradcu. Rómea a Júliu, Cyrana a Roxanu, či Joseho a Carmen, všetkých si postupne „posadil“ v poradni na pohovku, pragmaticky rozobral ich vzťah, vysvetlil ich konanie a pohnútky, diagnostikoval psychické poruchy a úchylky a na záver načrtol možnosť ďalšieho vývoja ich vzťahu, teda toho, čo už v samotnom dramatickom príbehu nenájdeme. Veľkú nádej do budúcnosti však nedal nikomu a v podstate najlepšie dopadli vzťahy tých, čo stihli tragicky skonať skôr ako ich láska. Vtedy som sa hnevala, že tak nekompromisne a racionálne rozprášil moje naivné pubertálne predstavy o veľkej celoživotnej láske, ale postupne, ako som prechádzala rôznymi podobami vzťahov, musela som mu dať vo všetkých jeho tvrdeniach za pravdu. Odvtedy som nič také vtipné a prekvapivé na túto tému nečítala.

Keď sa ku mne sťaby expertke na podivné poklesnuté žánre vrátane rád o balení mužov dostala na recenzovanie kniha Jak okouzlit muže – Strategie úspěšného namlouvání a zbežne som si ju prelistovala, veľmi som sa potešila. V knihe sa totiž nachádzajú odkazy na rôzne známe hollywoodske filmy ako študijný materiál k jednotlivým radám do života a okúzľovaniu mužov. Predstavovala som si, že to bude niečo v duchu tých Plzákových stĺpčekov a že sa budem kráľovsky baviť, ako sa ocitne v poradni taká Pretty Woman či Scarlett O`Harová.

Úprimne, kráľovsky som sa nudila. Nie že by autorky Myreah Mooreová a Jodie Gouldová písali suchopárne, alebo nemali dostatok vtipných a objavných postrehov, dokonca aj prekladateľka sa kde-tu blysla umnými českými lokalizáciami. Tejto knihe však chýba práve ten nápad, nečakaný uhol pohľadu, jednoducho niečo viac, ako si prečítate v každom ženskom časopise v sekcii o sexe a vzťahoch. 

Filmy, ktoré ma v knihe zaujali ako prvé, sú v podstate spomínané len okrajovo a aj to dosť zmätočne, rozhodne by som ako študijný materiál napríklad ku kapitole nazvanej Muži majú radi dejiny, ale vaša minulosť ich nezaujíma neodporúčala film Keď Harry stretol Sally, kde údajné nezaujímavé rozprávanie Sally o jej vzťahoch a orgazmoch s inými mužmi Harryho rozpaľuje rozhodne viac ako dejiny. Alebo ku kapitole nazvanej Muž, ktorý podvádza svoju priateľku či manželku, bude podvádzať aj vás by sa hodili ako študijný materiál mnohé iné známe filmy, Osudová príťažlivosť by však svedčala skôr kapitole zameranej na patologické prípady.

Kniha je, odhliadnuc od odporúčaných filmov, postavená na základnej premise, že ak chcú byť ženy úspešné v balení mužov, musia to od mužov dobre odkukať. Nejde o to, aby sa správali ako sexistickí machovia, mali silácke reči a preťahovali všetko, čo im príde pod ruku. Skôr by sa mali nechať inšpirovať v tom, nebrať každé rande príšerne vážne a osudovo, ale len ako príjemnú hru. Napokon, tak znel aj pôvodný anglický názov knihy: Date Like a Man – To Get the Man You Want and Have Fun Doing It! Premisy robte to ako muži sa držia autorky ako kliešte, minimálne každý nadpis sa začína slovom Muž/muži a pokračuje tvrdením, čo robia, nerobia, chcú, nechcú, milujú, nenávidia a pod. Samotný obsah kapitoly nie vždy korešponduje s názvom, ale ako hovorím, je to miestami vtipné a číta sa to celkom dobre, tak čo tam po drobných logických rozporoch.

V závere sa dozviete, ktoré americké herečky a celebrity randia ako muži a ktoré ako ženy, že 60 % mužov v New Yorku si behom mesiaca dá rande s viac ako desiatimi ženami, ale vyspí sa maximálne s dvoma, a tiež sa dozviete, že heterosexuálneho muža stretnete skôr na kurze programovania ako na kurze tvorivého písania. Najdôležitejšia zo všetkých rád je však tá, že žiadna príručka sveta vám nezmení život, ak neprekonáte svoj strach a nízke sebavedomie. V závažných prípadoch je najlepšie vyhľadať pomoc odborníka a je jedno, či ide o problém s nadváhou alebo balením opačného pohlavia. V menej komplikovaných prípadoch pomôže aj dobrý priateľ, ktorý vám bude donekonečna opakovať, že ste úžasní a ničoho sa nemusíte báť. Ak takého priateľa nemáte, spomeňte si, čo nám hovorili ešte v škole: Najlepším priateľom človeka je kniha. Alebo aj pes, ale ten s vami toho toľko nenarozpráva.

Myreah Moore, Jodie Gould: Jak okouzlit muže, Strategie úspěšného namlouvání
Vydavateľstvo: Motto, 2002, preklad: Lenka Tréglová

Písané pre mesačník Knihy a spoločnosť. Krátené.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [24]