Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 6.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Ak len všetko alebo nič, tak potom radšej nič

Blank

Tú knihu mi podstrčila priateľka so slovami, že ma veľmi prosí, aby som si ju prečítala a potom jej povedala, či skutočne takto dnes žijú a také sú dnešné dospelé Bratislavčanky a že ak áno, či by sa nad sebou nemala zamyslieť.

Pretože hlavná hrdinka knihy je superžena vo všetkých ohľadoch. Sebavedomá, krásna, úspešná majiteľka vychyteného antikvariátu, kde sa stretáva bratislavská intelektuálna a umelecká elita, sčítaná, inteligentná, skvelá matka aj kamarátka, stíhajúca popri náročnej práci a starostlivosti o dieťa obrážať najsmotánkovejšie večierky v našom milom malomeste. A samozrejme, stíha aj osudovo sa zamilovať, nebesky dobre súložiť a potom príkladne trpieť.

Tak som si teda tú knihu prečítala. Je to taká dovolenková jednohubka na niekoľko hodín nesústredeného čítania. S čistým svedomím som ubezpečila kamarátku, že sa nad sebou rozhodne nemusí zamýšľať, i keď kaderníka a obchod, kde nakupuje oblečenie, by teda vymeniť mohla. Rozhodne však nemusí mať komplexy, že popri svojej náročnej práci a starostlivosti o dieťa, manžela a dom nestíha nielen pravidelne žúrovať, ale ani čítať všetky knihy, ktoré sa jej nebezpečne hromadia na nočnom stolíku. Napokon, ani hrdinka knihy popri všetkom rušnom živote opísanom v románe za celý čas neotvorila knihu, čo je pri jej povolaní majiteľky obľúbeného antikvariátu dosť zvláštne. Ono je dosť zvláštne aj to, že ju pri jej spôsobe života taký antikvariát vôbec uživí, a to aj s jedným zamestnancom, za ktorého treba platiť všetky povinné odvody.

Nemá zmysel písať o príbehu, ktorý sa v románe Všetko alebo nič odvíja. Knihu som čítala niekedy pred mesiacom a nič zapamätaniahodné mi z neho v hlave nezostalo. Iba že to bol ďalší príbeh superženy, ktorá nenašla k sebe žiadneho použiteľného muža, nieto ešte supermuža. Viac ako príbeh som si zapamätala formu a neodbytný pocit, že táto kniha a táto autorka by zúfalo potrebovala prísneho redaktora, ktorý by ju upozornil na školácke chyby a najmä škrtal, škrtal, škrtal. Zvlášť niekoľkostranová pasáž doslovného prepisu internetového chatu s nádejným budúcim milencom by si zaslúžila drsný redaktorský dohovor.

Nedá sa uprieť, že autorka má mnoho vtipných aj múdrych postrehov týkajúcich sa najmä slovenskej smotánky a vzťahov s mužmi. Jej články v ženskom mesačníku Eva patria k tomu lepšiemu, čo sa dá v časopisoch pre ženy na Slovensku čítať. Žiaľ, to je na dobrý román málo, zvlášť na autorku, ktorá chce len všetko alebo nič.

Eva Urbaníková: Všetko alebo nič
Vydavateľstvo: Mgr. Eva Urbaníková – EVITA, 2007Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [45]
:: Súvisiace reklamné odkazy