Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 15.11.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kedy sa konala Nežná revolúcia vo vašej hlave?

Blank

Oficiálne sa Nežná revolúcia začala 17. novembra 1989. Oficiálne. Ten časový údaj však hovorí len o jednej študentskej demonštrácii, ktorá bola brutálne potlačená a ktorá odštartovala všetky neskoršie zmeny v spoločnosti. V skutočnosti sa však revolúcia musela udiať nielen v uliciach, ale aj v každej jednotlivej hlave tej spoločnosti, a to veru nebolo v jeden a ten istý deň. U niekoho dávno pred oficiálnym termínom, u iného na Národní třídě práve v ten osudný deň, u niekoho až niekoľko dní, týždňov či rokov po ňom. A u niekoho sa ešte nezačala a možno ani nikdy nezačne.

Pamätáte si, kedy sa revolúcia udiala vo vašej hlave? Ja považujem za svoj revolučný medzník historku, ktorú som kedysi už opísala v inZine a vždy znovu si ju pripomeniem, keď sa blíži tento náš štátny sviatok.
Bol neskorý večer niekoľko dní po tom, ako to celé vypuklo. S kolegyňou som čakala na chodbe v sídle VPN (Verejnosti proti násiliu) na Ventúrskej na niekoho kompetentného. Potrebovali sme poradiť, ako sa zbaviť dobre zorganizovaných komunistov, ktorí sa nám votreli do podnikovej bunky VPN a chceli nám vnútiť svoju verziu petície. Petície z podnikov a škôl mali vtedy podporiť niekoľkobodové požiadavky demonštrantov, najmä však mali dokázať, že ide o skutočnú revolúciu, nielen o vystúpenie hŕstky protispoločenských živlov organizovaných zo zahraničia, ako vtedy hlásala komunistická propaganda. Jednou z požiadaviek demonštrantov bolo zrušenie 4. článku ústavy, t. j. vedúcej úlohy komunistickej strany. Lenže komunisti v našom podniku mali pripravenú inú verziu petície, bez tejto požiadavky. Asi by to nikto vtedy nekontroloval, akú verziu petície sme to vlastne posielali a asi by to ani nijako neovplyvnilo priebeh a výsledok revolúcie. Pre nás to však v tej chvíli bolo smrteľne dôležité.

Neviem presne, čo sme v ten večer od centra VPN očakávali. Asi nejaké rozhodné slovo, jednoznačné vyjadrenie, že je proti pravidlám VPN prijať do nej aj komunistov, že je proti pravidlám poslať petíciu, kde nie je požiadavka zrušiť štvrtý článok ústavy. My sme vlastne očakávali, že tú vedúcu úlohy komunistickej strany prevezme VPN a bude nás ďalej viesť pekne za ručičku, ako sme si na to za tých štyridsať rokov navykli. Len nás nebude viesť diktátorsky a komunisticky, ale slobodne a demokraticky vpred!

V rušnom centre VPN nás napokon po dlhom čakaní len tak na chodbe vypočul Peter Zajac. S očami červenými od únavy po bohviekoľkej prebdenej noci si trpezlivo nechal prerozprávať priebeh našej žabomyšej vojny. Potom nás potľapkal po pleci a povedal, aby sme to nejako vydržali. A to bolo všetko! Žiaden návod, žiadne záväzné nariadenie najvyššieho posvätného orgánu, ktorým by sme sa mohli proti komunistom v podniku zaštítiť. Odchádzali sme sklamané a – úprimne povedané – aj nahnevané, že nás tak odbil.

Až postupne mi dochádzalo, že nám dal všetko, čo sme potrebovali, aj návod, aj záväzné nariadenie. Odteraz máte slobodu a čo si sami neuchránite, neustrážite a nevydobyjete, čo nevydržíte, to nebudete mať. Nikto zhora to za vás urobiť nemôže a ani nesmie. Tomuto sa hovorí sloboda a demokracia.

Keď som si toto uvedomila, v tej chvíli sa udiala v mojej hlave moja Nežná revolúcia.

A vo vašej kedy?

Pre lepšie rozpomínanie ponúkam krátke zhrnutie udalostí Novembra 1989:

17. 11. 1989
V Prahe sa zhromaždilo asi 15 000 občanov pri príležitosti Dňa študentstva. Po oficiálnom ukončení povoleného zhromaždenia časť účastníkov pokračovala do centra Prahy. Po zablokovaní prístupových ciest policajnými jednotkami sa sprievod niekoľkých tisícok ľudí zastavil na Národní třídě. Pri zásahu bolo zranených 568 ľudí.
V Bratislave študenti VŠMU do ranných hodín oslavovali prijímanie nových študentov. Organizačný výbor tejto akcie sa v ranných hodinách mení na prvú skupinu, ktorá sa na Slovensku pripája k českej študentskej stávke.

18. 11. 1989
Skupina študentov a divadelníkov v Prahe vyhlásila štrajk. Jednou z doteraz nevysvetlených udalostí, ktorá mala pre ďalší priebeh revolúcie a masovej účasti ľudí podstatný význam, bolo zverejnenie informácie o smrti študenta Martina Šmída, ktorý mal byť obeťou policajného zásahu. Neskôr sa zistilo, že mŕtvym študentom bol živý agent ŠTB Zifčák.

19. 11. 1989
V Bratislave sa v Umeleckej besede stretlo asi 500 osôb. Zišla sa tu aj skupina, ktorá vytvorila jadro budúcej VPN. V tom istom čase vzniká v Prahe Občianske fórum. Bratislavské divadlá vstupujú do štrajku a namiesto predstavení diskutujú s divákmi.

20. 11. 1989
VPN vyzýva vládu k otvoreniu spoločenského dialógu, ku skutočnej a nie proklamovanej demokracii. Popoludní sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutočňuje míting, kde Milan Kňažko výzvu prečíta.

21. 11. 1989
V Prahe sa uskutočňuje schôdzka predsedu vlády Adamca so zástupcami občianskych kruhov. Na Václavskom námestí sa koná prvá dvestotisícová manifestácia pod značkou OF. V Bratislave sa uskutočnil ďalší míting na Gottwaldovom námestí.

22. 11. 1989
Pred Justičným palácom v Bratislave sa stretlo asi 15 000 ľudí, ktorí požadovali prepustenie členov Bratislavskej päťky (Kusý, Čarnogurský, Maňák, Ponická, Selecký). Na námestí SNP sa za účasti asi 100-tisíc osôb uskutočňuje prvý míting pod vedením VPN.

23. 11. 1989
V Bratislave sa uskutočnil druhý stotisícový míting VPN, ktorého základným heslom bol vstup do televízie a tlače. Slovenská televízia po prvýkrát z mítingu odvysielala objektívnu reportáž, v ktorej zachytila aj vystúpenie A. Dubčeka.

24. 11. 1989
Minister obrany upozorňuje na pripravenosť armády riešiť politickú krízu v krajine vojenskou silou. V nočných hodinách Slovenská televízia odvysielala naživo prvé Štúdio dialóg, v ktorom Milan Kňažko vyslovil aj požiadavku na zrušenie ústavného článku o vedúcej úlohe komunistickej strany.

25. 11. 1989
Koordinačný výbor VPN zverejnil dvanásťbodový politický program. Obsahuje požiadavky na úplnú slobodu tlače, podnikania, zhromažďovania a spolčovania, zrušenie vedúcej úlohy strany, nestrannosť súdov a prokuratúry, zrovnoprávnenie foriem vlastníctva, slobodné odborové hnutie a demokratickú federáciu Čechov a Slovákov.

26. 11. 1989
Václav Havel pozval premiéra Adamca na popoludňajší míting OF v Prahe a zopakoval základné požiadavky OF: okamžité prepustenie všetkých politických väzňov, odstúpenie skompromitovaných politikov, rezignáciu prezidenta Husáka a zostavenie nezávislej vyšetrovacej komisie k udalostiam 17. novembra.

27. 11. 1989
Presne na poludnie sa na celom území Československa začal manifestačný generálny štrajk, ktorým ľudia vyjadrili podporu požiadaviek OF a VPN.

Podrobnejšie Kalendárium spolu s raritnými fotografiami nájdete v inZine.

Písané pre Nota bene, upravené. 



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [78]
:: Súvisiace reklamné odkazy