Codemasters znova dokazujú, že sú v automobilových hrách skutočne majstri. Okrem podarenej hernej série Colin McRae Rally je to najmä herná séria ToCA, ktorá dominuje na poli realistických pretekárskych hier. Ak ste ich fanúšikom, ToCA je určená práve pre vás.
Herná séria ToCA má za sebou dosť dlhú históriu. Prvý diel vyšiel v roku 2000 s názvom ToCA Touring Cars. Neskôr nasledovali jeho ďalšie dva diely, kým neprišla v roku 2002 nová séria ToCA Race Driver. A práve druhý diel tejto obľúbenej hernej série, ktorého vydanie sa datuje na apríl roku 2004, patril medzi doteraz najlepšiu realistickú pretekársku hru s množstvom áut a variabilných tratí, až pokým mu jeho prvenstvo v pretekárskych realistických hrách nezobral zatiaľ posledný tretí diel. Aj napriek tomu však ToCA Race Driver 2 patrí medzi špičku v pretekárskych hrách a ponúka aj naďalej veľkú zábavu. Poďme si ho teda trochu predstaviť.
Na začiatku si vytvoríte jeden z troch herných profilov a môžete sa vrhnúť na nastavovanie. Klasické grafické možnosti spolu s ovládaním auta máte nastavené pomerne rýchlo a stačí už len zapnúť spätné zrkadlo a kilometrový číselník. Ak patríte do skupiny hardcore hráčov, ktorí sa nezaobídu bez volantu a vyššej náročnosti, pokojne si nastavte manuálnu prevodovku a náročnejšie riadenie vozidla. Myslím si však, že s vopred nastavenou náročnosťou „simulácia“ budete mať už aj tak plné ruky práce, aby bolo vozidlo pod kontrolou, preto nevidím dôvod voliť „profesionálnu simuláciu“. Tá je snáď motivujúca už len pre pár vyvolených, ktorí ovládajú fyzikálne zákony auta vo veľkých rýchlostiach či šmykoch takpovediac inštinktívne.
Viete, čo robí z hry Toca: Race Driver 2 jednu z najlepších pretekárskych hier? V prvom rade je to okrem veľmi slušnej grafiky okolia i áut najmä výborné ovládanie vozidla a jeho fyzikálne vlastnosti pri jazdení, ktoré vám z hry spravia skutočný realistický zážitok. Ten umocňujú aj niektoré licencované trate či reálne autá, ako aj skutočná reklama firiem, ktorú možno vidieť pri pretekaní na tratiach. V druhom rade vyniká Race Driver 2 veľkým počtom daných tratí a ich variabilitou. Hra ponúka herný mód kariéra, a verte tomu, že ju pred sebou máte veľmi veľkú, o tom niet pochýb. Ak chcete prechádzať len kariéru, je to presne 24 šampionátov z celkového počtu 33. Posledné veľké plus je vysoké množstvo nadupaných áut s ich typickými jazdnými vlastnosťami a ovládaním. Tých je dokopy až 35 a zajazdíte si s bežnými autami, kamiónovými ťahačmi, formulami, autami série Grand Turismo, Rally, DTM, V8 Supercar, Global GT Lights, Rally Cross, Formula Ford a Grand Prix.
Medzi ďalšie plusy by mohla určite patriť hra dvoch hráčov, hra po sieti či po internete. Spomeniem už len posledný najväčší plus celej hry, a to je spôsob, akým si v kariére vyberáte jednotlivé autá a šampionáty. Pred ďalším šampionátom máte zvyčajne na výber jeden z ďalších dvoch, pričom si volíte nielen typ káry, na ktorej sa budete počas celého šampionátu šmýkať, ale aj miesto šampionátu, teda trate. Tu by som rád podotkol, že je vždy dobré vopred si oťukať každý jeden výber šampionátu, a to porovnaním dôležitých údajov, ako je napr. celková dĺžka všetkých tratí šampionátu, počet tratí, kôl (samozrejme, okrem najdôležitejšieho – typu vozidla) a pod.
Dostávame sa k samotnému hraniu. Čo myslíte, je ťažké? Áno, je! Možno nie na začiatku kariéry, ale pri takých 60 percentách z celkového postupu už začne pritvrdzovať. Vaším cieľom je zvyčajne obsadiť jednu z prvých troch pozícií, aby ste pri výslednom súčte bodov z umiestnenia na jednotlivých tratiach mali dosiahnutú požadovanú pozíciu, resp. výšku peňažnej výhry.
Život profesionálneho pretekára na cestných okruhoch máte teraz celý pred sebou. Okrem vynikajúcich videoanimácií, ktoré sa vám zobrazujú pri prejdenom šampionáte a dajú vám hlboko nadýchnuť z výbornej pretekárskej atmosféry, to bude najmä vaša snaha pri každom preteku, ktorá z vás tohto fešáka spraví. Pripravte sa na adrenalínovú jazdu, kde rozhoduje plné sústredenie, opatrnosť, rýchlosť, obratnosť a niekedy aj surová sila.
Keď zasvieti zelená, musí mať vaša noha už stlačený plynový pedál nadoraz, inak vás vaši oponenti nechajú pekne rýchlo za sebou (môže ich byť až 21). Ako správny jazdec by ste si mali všetky zákruty nadbiehať, niektoré pekne zrezať, či použiť ručnú brzdu. Zábava je teda zaručená. Jeden príklad – ak potrebujete postúpiť z dvanásteho miesta čo najrýchlejšie na niektorú z popredných pozícií, môže sa vám to podariť riskantnejším spôsobom. Predstavte si situáciu, že pred vami je dlhá rovná cesta a za ňou ostrá zákruta. Všetci sú pred vami a vy si to ženiete plnou rýchlosťou, kým ostatní jazdia v jednom rade za sebou a pribrzďujú do ostrej zákruty. Predbehnete aspoň šiestich a potom začnete šmykom brzdiť ručnou brzdou a spoliehate sa na náraz do oponenta, ktorý vás lepšie nasmeruje do zákruty. Ak sa všetko podarí, ste v suchu a máte lepšiu pozíciu – ak nie, je asi lepšie opakovať trať.
Hoci toto bol len jeden z extrémnych príkladov zábavy, ktorá výborne zaženie stereotyp, ak vôbec budete počas hry nejaký pociťovať, v Toca: Race Driver 2 je, samozrejme, dôležitejšie správne jazdenie. Využívate spätné zrkadlo na blokovanie zadných jazdcov, popúšťate plyn ešte pred zákrutami a v zákrutách sa snažíte pridávať naplno, ale s obozretnosťou na možný šmyk. Nie aby ste sa dostali mimo trate, to by bola pohroma! Keď vás začne na piesku krásne točiť a vykrúcať, mihnutím oka môžete prísť o dobrú pozíciu. Mimochodom, spomenul som, že máte palivo? Alebo že pri dlhších tratiach či vysokom poškodení vozidla musíte ísť do pitstopu? Alebo že z vášho depa vás počas jazdy informujú o situácii na vozovke, vašej pozícii, pochvália vás pri vydarených predbehnutiach, či nahlasujú väčšie škody spôsobené nárazmi?
Pre úspešné umiestnenie v náročnejšom šampionáte je potrebné dokonale poznať jednotlivé trate, alebo mať veľké šťastie, lebo aj tak sa dá. Hra je však hráčovi pri jeho problémoch s neúspešným umiestnením na jednotlivých tratiach nápomocná, preto sa môžete pri zlom umiestnení na šampionáte vrátiť na prelomovú trať a zopakovať si jazdu ešte raz od nej. Taktiež môžete počas hry kedykoľvek reštartovať začiatok trate a skúsiť prvenstvo ešte raz – garantujem vám, že práve túto funkciu budete využívať najčastejšie. Aj napriek tomu je Toca: Race Driver 2 výborná hra. A možno sa mi tak páči preto, že jej trate sú skutočne variabilné – od početných cestných okruhov, cez klasické oblúkové ? la Nascar, až po rýchle, úzke či kopcovité trate, offroad alebo rýchlostné skúšky rely. Drive!
Ďalšie články zo stredy 23. augusta 2006
Rado Ondřejíček: Buď pochválená, umelá hmota!
Lukáš Krivošík: Harabín a občianske vlastenectvo
Peter Pišťanek: Staršia kolegyňa a konzervatívny mladý muž
Michaela Malíčková: Krehká Islanďanka Björk pod režisérskou taktovkou dánskeho despotu
Ján JoFIX Čičmanec viac od autora »
Vaše reakcie [7]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|