Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 1.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vojna o palmy? Už to tak bude.

Blank

iw_01Ďaleko-preďaleko, v krištáľových moriach južného Pacifiku, kde páli slnko a obloha je priezračne modrá, bol jeden ostrov a na ňom obranné delo. Ako si tak delo sedelo na opustenom ostrove, bolo veľmi smutné, že je samo. Možno keby pri ňom v tej chvíli nevyrástli tri palmičky, asi by sa i odstrelilo. Ako však tri palmy rástli, delo bolo veľmi šťastné, že má novú spoločnosť, až pokým na jednu z nich nepadla bomba. A bola vojna!

Nie, nie, nemýľte si Island Wars 2 s rozprávkou, chcel som vám len priblížiť hlavný cieľ hry (a naznačiť, že ide o detskú hru) – ochrana paliem na ostrove. Neviem síce, čo na tých palmách nepriateľ vidí, ale dajme tomu, že má na to pádny dôvod. Vy ako ochranca ostrova nebudete strieľať len s delom, ale budete môcť tiež riadiť svoje vlastné lietadielko a bombardovať nepriateľský ostrov. To všetko len v prípade, že vyskúšate aj iný herný mód ako invázia. No poďme pekne od začiatku.

Všetko sa začalo vydaním hry Island Wars!, ktorej komerčný úspech priniesol druhé pokračovanie. Predstavte si ostrov, na ktorom je delo a tri palmy, ktoré sa snažíte ochrániť pred nepriateľskými náletmi. Celú hru ovládate myšou a vaše delo sa natáča podľa jej kurzora.

Pri hraní vás poteší milá grafika (ostrov, more, explózie, dym, najlepšie na grafike je občasné automatické zbližovanie či rozširovanie náhľadu na celé bojisko), veselá melódia (i keď stále tá istá), nové herné módy a drobné zlepšenia. V Island Wars 2 môžete hrať viacero herných módov, z ktorých najvýraznejšie sú invázia a duel (proti počítačovému protivníkovi, druhému hráčovi, či naopak, spoločne s vaším priateľom proti počítaču).

V hre pre jedného hráča môžete hrať spomínanú inváziu alebo mód balloon pop, čo je vlastne tutoriál, ktorý vás naučí presne strieľať. Invázia spočíva v útočných vlnách, ktoré musíte úspešne odbiť. Vlny však nie sú z vody, sú to zákerné nálety vašich nepriateľov, ktorí vám stoj čo stoj chcú vypáliť všetky palmy na ostrove. Najprv sú to len balóny zhadzujúce bomby, neskôr rôzne typy lietadiel, rakiet, vzducholode a čoraz početnejšie kombinované letky nepriateľov (každá desiata útočná vlna je jeden väčší nepriateľ).

iw_02V invázii vám hra dá k dispozícii okrem klasických delových gulí, ktoré máte vždy poruke, aj viacero iných typov streliva, avšak vždy len s obmedzeným zásobníkom. Patria medzi ne bublinkové, laserové či elektrické strely, ktoré obdržíte po zostrelení bonusu. Na bojisku sa každú chvíľku vyskytujú malé balóniky, ktoré vám dajú ďalší bonus, napr. dvojnásobné poškodenie či zlepšenie aktuálnej zbrane. Každopádne, zbrane niekedy ani nevyužijete, najmä v neskorších náletoch, pretože keď k ostrovu prilieta početná letka nepriateľov, nemáte čas strieľať na druhú stranu bojiska, kde je bonus – minutý čas na natočenie dela by vám znemožnil úspešnú obranu.

Čím ďalej však v invázii postupujete, tým sú útoky nepriateľa silnejšie, až sa neraz ocitnete v situácii, keď sa pod početnými náletmi nad svojím ostrovom snažíte nájsť tú osudnú padajúcu bombu, ktorá môže ohroziť vaše palmy.

Pokiaľ ste na hru dvaja, môžete hrať proti sebe (duel), alebo ešte lepšie – spoločne. Odporúčam zvoliť si inváziu a hru s priateľom (with a friend) – budete mať na jednom ostrove dve delá a zábava je o to lepšia (nehovoriac o palebnej sile).

Keď si zvolíte klasický mód duel (proti počítačovému protivníkovi alebo druhému hráčovi), hra zmení svoje pravidlá. Pozor! Každý z vás má vlastný ostrov, delo i palmy. Najprv útočí prvý hráč, a to malým lietadielkom (dvojplošník naložený bombami). Náletu prvého hráča sa druhý hráč bráni delom, potom sa úlohy vystriedajú. Ako ďalšie kolo je vzájomný útok lietadlami, obidvaja protivníci súčasne. Podobné kombinácie ponúka aj mód challenge alebo free-for-all, kde si môžete nastaviť ľubovoľné pravidlá. Hra teda poskytuje značnú variabilitu – a pokiaľ ju využijete, nudiť sa pri nej nebudete!

Ak si myslíte, že hra je ľahká, tak možno áno, na nízkom stupni náročnosti. Ak však vyskúšate najvyššiu, na náročnosť hry hneď zmeníte názor. Pri strednej náročnosti sa Island Wars 2 hrá asi najlepšie.

Island Wars 2 je zábavná a milá hra pre deti, ktoré sa rady porovnávajú a vzájomne súperia (hrá sa na body, kolá, či kooperačný mód). Tým, že ponúka viacero herných módov, ktoré sú od seba výrazne odlišné, máte v jednej hre minimálne tri ďalšie, čo je veľké plus. Kto však čaká niečo iné ako jednoduchú zábavu, bude asi sklamaný. Každého hráča však čaká zaslúžený záverečný ohňostroj.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z utorka 1. augusta 2006
Mirka Gučiková: The End
Eli Elias: Kapitola ôsma – Neplánovaný koniec celibátu alebo Ako zdrhnúť nymfomanke
Elena Akácsová: Najstarší kamoš z Buena Visty so sexy druhým hlasomJán JoFIX Čičmanec  viac od autora »
?