Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 25.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

RPG ako bič, žiadna pozlátka

Blank

sacred_01Sacred Gold je ako Twix – dva v jednom. Nekúpite ho síce v obchode za 15 Sk, ale dobre si ho zahráte cez náš herný portál. V zlatej edícii hry máte k dispozícii hneď dve kampane – za Arcaniu a za Underworld, čím autori spojili dve vydania hry. Prvý diel Sacred a následný datadisk Sacred Underworld. Okrem toho pridali aj drobné vylepšenia.

Nemecký vývojár Ascaron vyprodukoval RPG Sacred v roku 2004, čo bolo štyri roky po tom, ako uzrelo svetlo sveta kultové Diablo 2. Sacred si okamžite získal priazeň fanúšikov žánru RPG, viacero ocenení RPG roku a stal sa najpredávanejšou hrou vo viacerých európskych krajinách. Celkovo sa ho predalo viac ako 1,6 milióna kópií. I keď je skoro celý herný koncept okopírovaný z Diabla 2, hre to určite nezaškodilo a je veľmi dobrá. Okrem toho prináša nové prvky. Ja som si hru zahral práve v roku 2004 a tiež ma hneď chytila a držala, až kým som ju nedohral dokonca.

Prvá kampaň v Sacred Gold s názvom Arcania (pôvodné prvé vydanie hry Sacred) je určená pre všetkých, ktorí ešte Sacred nehrali. Poďme teda pekne od začiatku – od deja. Jedného všedného dňa sa v ríši Arcania rozhodol záporný a pokrivený čarodejník vyvolať mocného démona, ktorý by mu pomohol získať ešte väčšiu moc. Čarodejovi sluhovia prichystali ochrannú bariéru a začalo sa vyvolávanie zla. Nikto však nerátal s nešikovnosťou čarodejníkovho sluhu, ktorý pod vysokým stresom v strachu o svoj život pred čarodejom nechtiac zakopol o ochrannú bariéru a tým pádom ju porušil. Darmo sa čarodej snažil udržať vyvolaného démona v bariére, ten už nebol spútaný a svoju daň si vyžiadal okamžite – zabil čarodeja a prevzal vládu nad Arcaniou. A čo myslíte, kto ho musí zničiť?

Na začiatku si vyberiete jeden zo šiestich charakterov. Na výber máte svalnatého gladiátora, krásnu bojovníčku Seraphin, lesnú elficu, či temného elfa, mága alebo vampírku. Každá z postáv má svoje typické prednosti, magické kombá a postroj. Dajte si však pozor na výber náročnosti – bronzová je štandardná, strieborná je zase až príliš ťažká.

Po zvolení postavy vás hra vsadí na určité miesto veľkej mapy Arcanie, kde začínate svoju púť. Vaše prvé minúty budú pravdepodobne venované skúmaniu ovládania a herného rozhrania. Ovládanie v priebehu desiatich minút dostanete pod kožu: pohodový pohyb s postavou, zbližovanie či vzďaľovanie náhľadu na postavu (kolečko na myši, tri pozície – blízky pohľad na postavu, štandardný náhľad a vzdialenejší, tiež veľmi dobrý), nakuknutie do svojho inventára a prezretie si doterajších schopností postavy, to budú vaše prvé kroky. sacred_02 K dispozícii je obsiahly denník, kde vám hra bude postupne zapisovať všetky dôležité informácie o vašich hrdinských výpravách, opis kúziel, štatistiky a iné. Písať o všetkých drobnostiach nebudem, ale verte, že ich je skutočne veľa a ak si radi vylepšujete postavu a schopnosti, všetkého je nadostač – tak totiž vyzerá pravé RPG. Predmetov sa v hre nachádza nespočetné množstvo – zbrane, elixíry, brnenia (na rôzne časti tela), náhrdelníky, prstene, runy atď., ale nebojte sa, všetko je výborne vyvážené a hra sa perfektne ovláda a rýchlo hrá, stačí len vedieť, ako na to (napr. držanie klávesu Shift pri predaji vecí a pod.).

Pri zbieraní predmetov zostávajúcich po zabitých nepriateľoch stačí stlačiť kláves „A“ a váš hrdina všetky predmety automaticky pozbiera. Šikovné. Predmety môžete v obchode predávať, či, naopak, kupovať a u kováča vylepšiť. O peniaze si starosť nikdy nerobte, budete ich mať až-až.

Po počiatočnom oťukaní ovládania začínate skúmať živý svet Arcanie. Grafika hry je veľmi pekná a každé zákutie či oblasť má svoju typickú grafiku a atmosféru, za čo môžeme vďačiť rôznorodým a početným nepriateľom, z ktorých niektorí sú skutočne tuhí. Čakajú vás obľúbení gigantickí „koncoví“ nepriatelia v podobe pavúkov, drakov, obrov atď. Beháte po krajine, čistíte priestory od nepriateľov, zdokonaľujete si postavu a plníte úlohy, ktoré považujete za dôležité. Tie vám zadávajú občania či neskôr príšery a je len na vás, či ich splníte. Dôležité sú najmä tie hlavné, ktoré vás inak nepustia ďalej, ale zo začiatku budete musieť plniť aj tie postranné, inak by ste sa ďaleko nedostali, pretože každé územie strážia silní protivníci, ktorí vás len tak ľahko prejsť nenechajú.

Rozhovory s postavami sú v angličtine a k dispozícii je ich písaný text na odklik, preto rátajte, že si výrazne zlepšíte cudzí jazyk. Ak náhodou neviete, čo ďalej, máte denník, kde sú všetky úlohy rozpísané a najmä výbornú mapu. Mapa je skutočne vzorová – taká by mala byť v každom RPG. Svet Arcanie je taký obrovský, že na jeho zmapovanie musíte zopár dní určite obetovať. Máp je viac – veľká a malá (vnútorná). Základná veľká mapa je hneď k dispozícii, stačí stlačiť kláves „M“. Určite vás prekvapí, že ňou môžete pohybovať, čím skutočne zistíte, aký je fantasy svet Arcanie veľký. A keď si predstavíte, že ešte aj táto mapa má svoju podrobnejšiu mapu, ktorú si zobrazíte klávesom „TAB“, alebo na veľkej mape držaním ľavého tlačidla myši, začne sa vám už rozum v hlave trošku zamotávať. Ešte že tu neplatí pravidlo „všetkého veľa škodí“ – práve naopak! Mapa pomáha aj tým, že presne zobrazuje jednotlivé miesta (destinácie) vašich úloh či misií. Jediné, čo na veľkej mape nenájdete, je podzemie, ale na to vám bude slúžiť práve kláves „TAB“.

sacred_03Väčšinu času budete v Sacred len zabíjať. Sekanie, strieľanie, či kúzlenie je však vysoko efektívne, a preto si s nimi poradíte, aj keď sú nepriatelia vo veľkých zhlukoch. Neskôr si budete môcť kúpiť koňa a útočiť zo sedla, čo má svoje výhody i nevýhody. Kôň je dobrý najmä na rýchly pohyb po území. Pri niektorých misiách budete mať pri sebe spoločníka či spoločníkov, ktorí vás budú sprevádzať až do splnenia či nesplnenia danej misie. Pri boji vám najviac pomôžu silné zbrane, elixíry a najmä špeciálne útočné umenie, ktoré si sami poskladáte do jedinečného komba. Práve tu prichádza na rad vaša mana, ktorej dobíjanie je automatické. Magické runy skladáte do útočného komba u majstra komb.

V porovnaní s Diablom 2 má Sacred znormalizovanú funkciu save/load, ktorá sa dá kedykoľvek použiť. Pokiaľ si však hru nahráte od vašej poslednej pozície, pribudnú vám na mape znova všetci nepriatelia, takže pozor! Nahrávať čo najmenej! V porovnaní s Diablom 2 sa nepriatelia dajú veľmi rýchlo obísť, teda pokiaľ nie ste na neprebádanom území, kde sú noví a zároveň tuhí nepriatelia, proti ktorým ešte nemáte dostatočnú skúsenosť, silu, či brnenie.

Druhá kampaň s názvom Underworld sa odohráva tiež vo svete Arcanie. Na výber máte ďalšie dva nové charaktery a na veľkej mape pribudlo zopár nových scenérií a viac-menej celá grafika prostredia je trochu pozmenená. Noví nepriatelia, nové magické kombá, nové predmety, nový príbeh, nový koniec – to všetko v sebe datadisk Underworld prináša.
Reč bola aj o nejakých vylepšeniach, tak sem s nimi. Nepriateľ, na ktorého práve útočíte, má energiu a skladbu svojej ochrany zobrazenú viditeľne pod sebou. Výmena magických rún je u majstra komb vylepšená o výsledný efekt – môžete si sami zvoliť, aké útočné umenie dostanete.

Sacred Gold je výborné akčné RPG, prinajmenšom také dobré ako Diablo 2. Avšak nič netrvá večne a práve prednedávnom prišlo na scénu nové výborné RPG – Titan Quest. Ako si s ním Sacred poradí? Odpoveď nájdeme v druhom veľkom pokračovaní – Sacred 2, ale to už je iný príbeh.

viac od autora »

:: Súvisiace reklamné odkazy