Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Michaela Malíčková | 22.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Wallace a Gromit v knižke, ktorá môže byť vaša

Blank

wallaceWallace a Gromit sú viac ako rozkošná dvojica plastelínových figúrok z animovaného filmu. Sú to osobnosti, ktoré by sa pokojne mohli pravidelne objavovať v spoločenských rubrikách bez toho, aby sklamali fanúšikov alebo nudili nezávislých pozorovateľov. Roztržitý vynálezca bizarných, ale dômyselných prístrojov Wallace a jeho verný a nesmierne bystrý psí spoločník Gromit sú nerozlučnou dvojicou, ktorá sa s neomylnou istotou vždy zapletie do podivnej, kriminálne ladenej udalosti.

Wallace a Gromit sú dôstojnými pokračovateľmi komických dvojíc groteskného typu. Stoik Gromit bravúrne zvláda všetky zmätky, ktoré so sebou prináša Wallaceova fascinácia svetom takmer neobmedzených vedecko-technických možností a zároveň jeho nepragmatickosť v každodennom živote. Dokonalá súhra tejto dvojice je priamo úmerná Gromitovej spoľahlivosti – a tá je stopercentná.

Netypické duo má už za sebou tri úspešné krátke filmy a minulý rok k nim pribudol prvý celovečerný projekt Prekliatie králikodlaka. Na slovenskom knižnom trhu sa pred časom objavila takmer rovnomenná publikácia Wallace & Gromit. Prekliatie králikolaka, oficiálny základný sprievodca k filmu. Ocenia ho predovšetkým milovníci plastelínových figúrok z dielne Nicka Parka, ale môže byť aj veľmi príjemným prvým stretnutím so svetom z produkčnej animátorskej dielne Aardman. Štyridsaťosem plnofarebných strán so zábermi z filmu, štylizovanými momentkami pre účely fotenia a množstvom drobností, ktoré vo filme vystupovali v úlohe kulís. Už formát napovedá, že kniha je určená skôr detskému čitateľovi, poteší však aj dospelého fanúšika. Neponúka síce zasvätený pohľad do zákulisia výroby filmu, ale spoľahlivo osvieži pamäť a vyvolá atmosféru takú vernú filmovému príbehu, že máte chuť pomôcť Gromitovi pri zváraní klietky, podstrčiť Wallaceovi nakladaný hermelín, alebo aspoň rozcuchať Campanule Tottingtonovej jej uhladený, širokorozmerný, krásne ryšavý účes.  

Kniha nie je len jednoduchým duplikátorom filmu, je skôr doplňujúcim sprievodcom, ktorý prezrádza o jednotlivých postavách informácie vo filme často nevypovedané, ukryté v detailoch, alebo úplne zamlčané. Sám príbeh je prítomný viac-menej len ako osnova, ktorá navzájom zľahka prepája jednotlivé stránky knihy. Tie sú venované buď jednotlivým postavám príbehu, alebo kľúčovým miestam a udalostiam. Okrem informácií, ktoré sa čitateľ mohol dozvedieť ako filmový divák, kniha rozvíja pôvodné motívy, upriamuje sa na detaily a prezrádza pikantérie. Mnohí čitatelia si možno budú z filmu pamätať úžasnú garderóbu lady Tottingtonovej a pri jej láske k zelenine ich neprekvapí, že látky sú vyrobené zo zeleninových vlákien. Svoj vlastný mediálny priestor dostal v knihe staručký reverend Hedges a kostol sv. Juraja s krásnym vitrážovým oknom, ktoré, našťastie, vyfotili ešte predtým, ako ním prešiel obrovský králikolak.

O Gromitovi kniha prezrádza, že je veľkým filmovým fanúšikom a najväčším jeho favoritom je Indiana Bones, alebo že ako šteniatko sa bál Mikuláša a Wallace preto zamuroval kozub. Okrem toho, že sa čitateľ dozvie, ako presne funguje ochrana záhradiek firmou Anti-škodca, zistí, že Wallaceove obľúbené čítanie pred spaním je Na východ od Eidamu. Tieto a mnohé ďalšie drobnosti robia Wallacea s Gromitom ešte skutočnejšími, akoby naozaj existovali aj mimo plátna.

Plastelínový svet, v ktorom žijú – raňajkujú, zvádzajú boj s tlstnutím, vymýšľajú dômyselné zariadenia, humánne chytajú zajačích škodcov, či zisťujú o sebe hrozivé tajomstvá – je nám svojím ľudským rozmerom dôverne známy. Jeho poetika je postavená na takom type autorskej štylizácie, ktorá je podmanivá pre rôzne vekové skupiny, pretože namiesto vtieravej snahy o dokonalú krásu využíva skôr láskavé zveličenie a ľahkú karikatúru. Do sveta animovaných postavičiek filmárskej skupiny Nicka Parka sa dá kedykoľvek vrátiť, je zábavný a fascinujúci na druhé aj desiate pozretie. Podobne je na tom aj kniha, neodložíte ju definitívne po prvom pozretí. Môžete ňou listovať opakovane a pripomínať si Gromitov veľavravný pohľad, alebo sa tešiť zo zdanlivo nedôležitých drobností a detailov, akými sú ošumelá Wallaceova šálka, margarétka vo vlasoch Campanuly Tottingtonovej, alebo kabelka farby hráškovej kaše slečny Thripovej.

Ak chcete vyhrať jednu z troch publikácií Prekliatie králikolaka z vydavateľstva Fragment, odpovedzte na súťažnú otázku: V Prekliatí králikolaka kontrovali Wallaceovi a Gromitovi húfy králikov. Aké zvieratká im vo väčšom množstve robili v dome neplechu v poradí treťom krátkom filme O chĺpok (Wallace & Gromit: A Close Shave)? Správnu odpoveď pošlite mailom redakcii do stredy 30. augusta a čakajte, či sa šťastie usmeje práve na vás.

Glenn Dakin: Wallace & Gromit. Prekliatie králikolaka. Fragment, Bratislava 2006, 48 s. Preložila Miriam Ghaniová. ISBN 80-89210-82-1


Ďalšie články z utorka 22. augusta 2006
Juraj Malíček: Dôstojnosť v tégliku
Eli Elias: Kapitola jedenásta – Mafiánska žúrka alebo Ako zdrhnúť špeciálnemu komandu
Zuzana Francová, Želmíra Grajciarová, Marta Herucová: Provinčná Bratislava a jej umelecké vzletyMichaela Malíčková  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy