Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Michaela Malíčková | 15.11.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Fakt, prečo majú muži bradavky?

Blank

Americký románopisec, publicista a filmový scenárista v jednej osobe, spolu s lekárom pohotovosti v New Yorku, sa rozhodli napísať literatúru. Nič náročné, zato s ambíciou trocha pozabávať i poučiť, na rýchle a krátke čítanie. Sami autori pripúšťajú možnosť, že „ju čitatelia umiestnia na čestné miesto tesne vedľa záchodovej misy“ a vzápätí, možno aj trocha zlomyseľne, vás postrašia hemoroidmi z dlhého vysedávania na toalete. V tomto smere nie je netradičný odľahčený lekársky poradca nebezpečný. Jednotlivé odpovede na „otázky, ktoré by ste položili lekárovi až po treťom poháriku“, nezaberajú zväčša viac ako jednu stranu, občas spôsobia pousmiatie, občas krútenie hlavou, občas znechutenie, ale hlavne vždy a za každých okolností im porozumie aj laik. Postupnosť, s akou budete prechádzať jednotlivými kapitolami, si zvolíte podľa vášho záujmu a miery zvedavosti.

Ja som začala Medicínou vo filmoch a v televízii. Autori mi prezradili čosi o miere realistickosti v seriáli Pohotovosť, zobrali ilúzie o adrenalínovej injekcii v srdci Umy Thurmanovej vo filme Pulp Fiction a príjemne prekvapili ohľadom séra pravdy, ktorým občas zlodusi prinútia prehovoriť mlčanlivých kladných hrdinov. Ako fanúšička upírskeho seriálového mýtu o premožiteľke Buffy som bola zvedavá, či v texte náhodou nenájdem zmienku o podobných lekárskych anomáliách, ale o Angelovi, Spikeovi a ďalších krvilačných svetloplachých beštiách s charizmou, ako ich kdesi nazval Peter Uličný, som nenašla nič. Niekoľko poznámok venovali autori aspoň vlkolačiemu fenoménu a prisľúbili, že v pokračovaní svojej knihy s názvom Prečo sú ženy múdrejšie? sa pokúsia priniesť lekárske vysvetlenia aj pre Draculu, Frankesteina a Yetiho. Či išlo o žart, alebo úprimnú snahu, nám prezradí až skutočne existujúci druhý diel, ktorý pravdepodobne časom takisto získa svoju slovenskú verziu.

Najväčším čitateľským lákadlom sú zväčša otázky súvisiace so sexom. Dá sa predpokladať, že ani v tomto prípade to nie je inak. S niektorými poverami si ani autori nevedia dať rady úplne po lekársky, pretože v tejto oblasti nie sú možnosti výskumu ešte vyčerpané. Otázka ostáva otvorená napríklad v závislosti vône intímnych partií od stravovacích návykov, alebo v prípade afrodiziakálne pôsobiacich potravín. Jednoznačnejšie sa autori stavajú k otázkam možnosti zlomenia penisu, vyčerpania mužských spermií, ženskej ejakulácie, či tzv. gynekologického ufa, bodu G, teda záhadného vagínostimulátora.

Musím sa však priznať, že mňa, veľkú jedáčku, zaujímali viac pasáže o jedle. Osvetlili sa moje čudné stavy po obede v čínskej reštaurácii – nevoľnosť, tŕpnutie svalov na tvári a šiji – a potvrdilo sa moje neblahé tušenie, že glutaman sodný môjmu organizmu nesvedčí. Vydesilo ma zistenie, že po štyridsiatich piatich rokoch mi začnú odchádzať chuťové poháriky. Informácie o starnutí celkovo nie sú priveľmi potešujúce. V kapitole Staré povery ma zaskočila informácia o možnosti výbuchu vajec varených v mikrovlnke a v knihe nájdete ešte zopár podobne absurdných zranení.

V deviatich kapitolách si pravdepodobne každý nájde zopár otázok, ktoré ho trápili, ale nemal sa koho spýtať. Knižka Prečo majú muži bradavky? je v tomto smere rozhodne ústretovým, i keď pre mňa stále trocha záhadným krokom. Často ma prekvapovalo, čo všetko funguje medzi ľuďmi ako medicínsky mýtus. Niekedy som autorom zazlievala až prílišnú zviazanosť s tradičnou medicínou. To však budú mnohí čitatelia určite hodnotiť ako plus. Fekálny humor mi nič nehovorí, takže v kapitole Humor na toalete som sľúbeného humoru veľa nenašla, ale je mi jasné, že svojich prívržencov si nájde bez problémov. Jedna poloha textu ma však neprestala udivovať až do konca. Neprenikla som do zasvätenej chatovej komunikácie medzi autormi, ktorá sa prepletá pomedzi jednotlivé odpovede. Ostala som nezainteresovane trčať vonku, načúvajúc rozhovoru dvoch potrhlých pánov, ktorí sa za každú cenu snažia byť vtipní, a hoci im to občas vyjde, zväčša z toho vylezie kŕč. Nuž, ale to sa mi často stáva aj v bežnom živote. 

Leyner, Mark; Goldberg, Billy M. D.: Prečo majú muži bradavky? Preložila Beata Baranová, Bratislava: Fragment 2006. 192 s.
Knihu na zrecenzovanie poskytol Fragment.Michaela Malíčková  viac od autora »
Vaše reakcie [13]