Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 14.7.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Neviditeľný Sam Fisher znovu v akcii

Blank

cell_01Máte radi stealth akcie? Ak áno, ste tu dobre. Pandora Tomorrow je totiž špionážna akcia ako vyšitá! Hra z roku 2004 je vlastne pokračovaním prvého dielu Tom Clancy`s: Splinter Cell. Ako v porovnaní s ním dopadla? Lepšie!

Pandora Tomorrow sa síce takmer navlas podobá svojmu predchodcovi a neprináša veľké revolučné zmeny, je však prepracovanejšia a väčšia. Náročnosť sa znížila a napriek zlepšenej umelej inteligencii vašich protivníkov nebudete mať s hraním väčší problém.

Je rok 2006 a vy ako Sam Fisher ešte stále pracujete pre tajnú sekciu NSA Third Echelon, ktorá sa snaží zhatiť plány rôznym teroristickým skupinám. Vaša prvá tajná misia sa začína vo východnom Timore, kde teroristi obsadili miestnu americkú ambasádu. Tá vám poslúži ako tréningová misia pre vaše stealth schopnosti. Naučíte sa potajomky zakrádať, pohybovať sa popri stene, šplhať sa po lane či rímsach, alebo vyskákať medzi dvoma stenami až na vrchol budovy.

Čaká na vás deväť veľkých misií, v ktorých splníte rovných 22 podmisií. Zavítate do Paríža, kryogenických výskumných laboratórií, na marihuanové plantáže, do Jeruzalemu, televíznej stanice, či na medzinárodné letisko v Los Angeles, čo je vlastne posledná misia.

Grafická stránka hry je aj napriek dvojročnému veku stále výborná. Očakávajte menej nasvietené scény, teda najmä čiernu tmu, ktorá je pre hru najviac typická. Veď ako ináč by ste sa chceli infiltrovať do nepriateľského teritória než potme? Aby vás protivníci nevideli, musíte tmavé zákutia efektívne využívať a pohybovať sa najmä v nich – čo najpomalšie, dávajúc si pozor aj na to, kam šliapete. Aby tmy bolo ešte viac, oplatí sa rozbíjať svietiace lampy.

Svojho agenta vidíte z tretej osoby, prepnúť sa však môžete do pohľadu z vlastných očí, ktorý využívate najmä pri strieľaní. K vašej základnej výbave patria okuliare na nočné videnie (žiaľ, len na monochromatické videnie), či okuliare na termálne videnie (určené najmä na detekciu mín), univerzálny šperhák na otváranie uzamknutých dverí a pištoľ s tlmičom. Neskôr sa vám inventár rozšíri o automatickú pušku CS-20K, granáty, míny a diaľkovo ovládané minikamery, ktoré vám poslúžia najmä ako odpočúvacie zariadenia. Osobne sa mi najviac páčilo používanie optického kábla pred otvorením dverí, keď ste sa mohli pozrieť, kto vás čaká na druhej strane.

cell_02Asi najlepšie by sa hra dala porovnať s úspešným Metal Gear Solidom, nie je však sci-fi. Najmä vykláňanie sa spoza rohu a následné mierenie so zbraňou sa podobá na MGS. Takisto alarm je jednou z vecí, ktorú majú hry spoločné. Len čo sa spustí, je lepšie skryť sa do ústrania. Isteže, aj tvrdou akciou viete pohromu odvrátiť, ale ak sa vám to rýchlo nepodarí, pomoc nepríde. Nepriatelia pribudnú – budú silnejší a menej zraniteľní, čo pre vás znamená takmer istú smrť.

Nie som zvyknutý opakovať tú istú misiu viackrát, no nedočkavosť sa tu netoleruje a trpezlivosť ruže prináša. Čo je horšie, vašu infiltračnú akciu riadi váš nadriadený, pán Lambert, a ak nesplníte to, čo vám káže do vysielačky, pekne vám vynadá, misiu preruší a môžete ju opakovať od poslednej uloženej pozície. Prvé misie sú navyše charakteristické vašou utajenou infiltráciou, keď vás protivník nemôže ani zbadať, pretože misia by sa hneď skončila. Nesmiete nikoho zabiť, maximálne tak omráčiť a skryť telo, čo je pre akčnejšie zameraných hráčov doslova peklom.

Postupovať musíte obzvlášť opatrne, najlepšie prikrčený a samozrejme potme! Neraz sa ocitnete v situácii, keď vás zbadajú a všetko sa začína odznova. Nevešajte hlavu, bude lepšie, stačí hrať ďalej. Neskôr sa už viete pri odhalení zachovať ako skutočný hrdina a zobrať osud protivníkov do vlastných rúk, no vždy je lepšie poslúchať nadriadených a nevyvolávať väčší rozruch, veď o tom je infiltrácia.

V hre je výborným spôsobom vyriešené ukladanie pozície, ktoré vám dovoľuje uložiť si hru v ktoromkoľvek momente, čo je práve pri stealth akciách veľmi dobré. Hra podporuje aj dobrý multiplayer.

Sťahujte a hrajte tu.


Ďalšie články z piatka 14. júla 2006
Jana Kováčová: Nech ten hajzel skočí!
Ester Ralbovská: Romantická prechádzka vidiekom
David Reten: Poďte na last minute!
Imrich Rešeta ml.: Holandský špenát a takmer BondJán JoFIX Čičmanec  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy
  
?