Dnes už menej politiky, o to viac kultúry.
Napríklad výtvarného umenia: český sochár Opočenský, ktorého zavreli za to, že klátil počerné detské prostitútky, sa nám zrekreoval a vrátil sa z basy do civilu opálený, ako keby prišiel z Karibiku. Zaželajme mu šťastné kroky na slobode a veľa lukratívnych zákaziek.
Po ťažkej chorobe zomrel český herec Boris Rössner, jeden z posledných impozantných zjavov v ére skôr civilného hrania. Tu je jeho stručný životopis.
Dobrá správa: skupina Buty vydala po dlhočiznej prestávke nový album. Vraj výborný, ešte som nepočul. Prečítajme si rozhovor s Radkom Pastrňákom, frontmanom kapely.
Iná dobrá správa: skupina Pražský výběr nahráva nový album. To im to trvalo. Žiaľ, je tu aj zlá správa: Kocáb a Pavlíček sa povadili. Pozrime sa na to z pohľadu Michaela Kocába a prečítajme si aj, ako to vidí Michal Pavlíček.
O českej poetke Šárke Smazalovej som nikdy nepočul, s jej zaujímavým a tragickým osudom som sa oboznámil až teraz, prostredníctvom článku v časopise Instinkt. Zaujímavejšou je však pre mňa informácia o komunite umelcov, ktorí v 60. rokoch žili (a Smazalová bola jednou z nich) v akomsi squate na Vyšehrade, v polorozpadnutej vile, ktorej neoficiálny názov dal meno aj celej komunite – Hanzlberk. Asi čosi ako pražská obdoba parížskeho bohémskeho útulku Bateau-Lavoir.
O filme Solaris (myslím tým starší Tarkovského film, nie novú adaptáciu Lemovho románu, s Georgeom Clooneym v hlavnej úlohe) sa toho už popísalo veľa, pre začiatočníkov vo svete Tarkovského filmov je tu zaujímavý a stručný článok.
Už zopárkrát ma v živote rozzúrilo, keď nejaký televízny program, na ktorý som sa už vopred tešil (obvykle nejaký koncert alebo artový film), musel ustúpiť futbalu, hokeju alebo tenisu („lebo sme postúpili do finále“). Pokiaľ ma pamäť neklame, naopak sa to ešte nikdy nestalo. A pritom som v tých časoch nesmierne túžil, aby jedného dňa, večer, povedzme pred finále futbalového šampionátu ČSSR – Argentína (áno, v časoch, keď som si takéto veci želal, ešte existovala ČSSR) predstúpila pred divákov hlásateľka a s neodolateľným úsmevom zahlásila: „Vážení diváci, ohlasujem zmenu programu, namiesto očakávaného finále majstrovstiev sveta vo futbale budeme vysielať zaujímavý dokument o režisérovi a hercovi Orsonovi Wellesovi a jeho shakespearovských adaptáciách...“ Tak to by ma bavilo. A prečo ten dlhý nudný úvod? Španielske ženy založili iniciatívu proti futbalu – a ja, aj keď som úplne po všetkých stránkach muž, sa v duchu pridávam k nim.
A keď už sme pri tých mužoch a ženách, viete, aký je rozdiel medzi mužskými priateľstvami a ženskými priateľstvami? Uvádzam to síce ako nejaký stupídny krčmový vtip, ale ide o zaujímavý článok.
Kdesi som čítal či počul, že súloženie a vôbec akékoľvek sexuálne kontakty medzi lekárom a pacientkou (a lekárkou a pacientom) sú porušením etiky lekárskeho povolania. Prekvapilo ma, že v sexuológii to vždy až tak úplne neplatilo. Terapeutický nácvik sexuálnych praktík vraj bol vcelku štandardnou (aj keď iste nie obvyklou) metódou. Vraj v Maďarsku sexuológovia spolupracovali s bývalými gymnastkami na liečbe pacientov s erektilnou dysfunkciou (teda impotentov). To bolo ešte pred Viagrou, Levitrou a Cialisom. Vyslúžená maďarská gymnastka, hm, to znie zaujímavo. Momentálne však majú v Čechách škandál so sexuológom, ktorý ponúkal pacientke k dispozícii svoj vlastný penis.
A momentálne sa akási anonymná rozhlasová poslucháčka pokúša ušiť búdu na iného známeho českého sexuológa, Petra Weissa.
Ej, bulvár je veru neľútostný. Našťastie, spisovatelia, a tým skôr tí bývalí, nie sú pre bulvár zaujímaví. Pozrime sa, ako taký bulvár funguje.
Staré osvedčené veci sa vracajú. Vracajú sa aj elektrošoky ako terapeutická metóda pri depresiách. Lenže tentoraz trochu ináč.
A na záver pekný príbeh jedného stola.
Málo?
No tak dobre. Tu máte niečo o Gándim, a tu máte niečo o lesnom vrahovi. Ale to je už naozaj všetko.
Ďalšie články z pondelka 12. júna 2006
Elena Akácsová: Prekvapivé víťazstvo konzervatívcov na Myjave
Mirka Gučiková: Omáčky a druhé šance
Michaela Malíčková: Kosa, rozpaky a nakoniec predsa len šou
Petra Pappová: Psychoanalytická romanca podľa Junga a Freuda
Peter Pišťanek viac od autora »
Vaše reakcie [8]