Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 5.5.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Do batôžka si nalož chlebíček, deku a nôž

Blank

Čas výletov nastal. Jar bujačí celou silou svojich dvadsiatich stupňov a my konečne môžeme vystaviť svoje dohladka epilované končatiny slnečným lúčom a rojom komárov. Rozhodíme kárované deky na fliačiky trávy, odháňame dotieravý hmyz a oddávame sa piknikovým radovánkam. V horských bystrinách chladíme pivo, kým začiernime lacné klobásy nad ohňom a naučíme deti rozoznávať čučoriedky od vranieho oka. Ba vyberáme sa i ďalej poznávať krásy našej drahej vlasti, v jednej ruke lepeňák, druhou mávajúc cigánčatám popri ceste. STOP! Takto nie.

Nemôžeme predsa tielko za 20 eur z Parndorfu doplniť trápnymi krajcami chleba zlepenými suchou salámou a ozdobenými zvädnutým šalátom. Takto sa z nás nestanú sezónni králi piknikových prikrývok. Môžeme ale použiť takmer tie isté suroviny, vynaložiť rovnakú námahu a byť vítaným účastníkom každej záhradnej slávnosti, výletu na Roháče alebo Kamzík, či neľútostného zápasu v guľôčkach na dvore. Stačí suroviny na lepeňák zmiešať, upiecť a vyhlásiť za božský chlebík. Poďme na to.

ester17_01

Potrebujeme:
na cesto
250 g hladkej múky
1 bal. sušeného droždia
100 ml sladkej smotany alebo mlieka
150 g masla
5 vajec
3 lyžice ostrej horčice

na náplň
150 g tvrdého syra ľubovoľnej chuti
150 g niečoho mäsového – prerastenej slaniny, šunky, pečeného mäsa
2 hrste niečoho sviežeho – napríklad olív, cibuľky, medvedieho cesnaku, zelenej špargle, šampiňónov
1 hrsť niečoho farebného – najlepšie zelených bylín

ester17_02

Začneme prípravou cesta. Maslo rozpustíme v malom kastróle na miernom ohni. Má byť tekuté, nie horúce. Pre istotu ho schladíme mliekom alebo smotanou priamo z chladničky. V mise zmiešame všetky suroviny na cesto, až vznikne riedka hladká hmota. Zapneme rúru.

Suroviny na náplň nakrájame na drobné kúsky približne 10*10*5 mm. Môžeme ich ľubovoľne kombinovať, pridávať, skúšať nové, mali by to však byť aspoň tri druhy, aby sme náhodou nestretli niekoho s lepeňákom s bohatšou náplňou. Pri experimentoch sa krotíme v množstvách. V horlivej snahe napchať do chleba všetky dobroty, ktoré doma máme, môže byť nakoniec náplne päťkrát toľko ako cesta a výsledný chlebík je drobivý. Potom má výhodu, že sa jednoducho odlamujú sústa, teda na jedenie stačí používať jednu ruku. Iné výhovorky si vymyslite sami.

ester17_03

Náplň primiešame do cesta. Formu na biskupský chlebík vymažeme tukom a vysypeme strúhankou. Bojazlivé povahy vyložia papierom na pečenie dno formy. Do formy vlejeme cesto, ucapkáme a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme asi hodinu. Prvých 15 minút pri vyššej teplote, aby sa vytvorila kôrka a chlebík nestrácal tekutiny zvnútra, potom polhodinu na miernej teplote, aby sa dôkladne prepieklo cesto aj uprostred. Potom skontrolujeme farbu chlebíka a rozhodneme sa, či sa bude zvyšných 15 minút piecť opäť na vysokej teplote, aby chytil farbu, alebo len mierne, aby sa dokončil. Po hodine je hotový, necháme ho mierne vychladnúť a už vlažný ho môžeme vyklopiť z formy, nakrájať na plátky a podávať.

Možno ho bez straty kvality skladovať v mrazničke, ak ste tiež takí magori, že sa na sobotný výlet pripravujete už v utorok. V igelite by vydržal, ale stratil by sviežosť, ktorá ho odlišuje od suchých kysnutých koláčov. Vďaka tomuto chlebíku budete 15 minút obľúbencami každého podujatia so štyrmi a viacerými účastníkmi. Toľko trvá jeho likvidácia do poslednej omrvinky.


Ďalšie články z piatka 5. mája 2006
Eva Borušovičová: Vtáci
David Reten: Párkrát o smrti a rukojemníkoch
Imrich Rešeta ml.: Fišfingery v akcii alebo Eä! Eä! Cthulhu F`tghn! 



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy