Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 5.5.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Fišfingery v akcii alebo Eä! Eä! Cthulhu F'tghn!

Blank

dagon_01Idylická dovolenka na jachte sa v priebehu krátkej chvíle zmení na peklo. Tmavé oblaky náhle zahalia nebo a rozbúrené more roztriešti dno lode o skalu. Mladá dvojica sa vydá hľadať pomoc na blízku pevninu, keď zrazu začuje z lode, kde nechali druhý pár, niekoľko výstrelov. Keď im začne tiecť do člna, návrat by bol rovnako riskantný ako plavba na breh. Rozhodnú sa preto vydať sa v ústrety svojmu osudu a opustenému mestečku.

Filmy podľa kultového autora hororov H. P. Lovecrafta zvyčajne dopadnú nešťastne. Samé latexové masky, spod ktorých vytŕča hercom ich vlastné ochlpenie alebo zachovanie len torza pôvodného príbehu sú dostatočne odstrašujúce príklady. Nemôžem tvrdiť, že v tomto prípade je to inak, ale ak máte zmysel pre béčka, ako napríklad House of the Dead alebo Jeepers Creepers, ktoré máme tiež v ponuke na stiahnutie, ste na správnej adrese. Známy hororový tvorca Stuart Gordon (napr. Re-Animator) poňal vDagon Lovecraftove texty skôr interpretačne než doslovne. Dočkáme sa rybieho národa a tajomných božstiev, no hlavný hrdina je, podľa propagačných materiálov (osobne myslím, že veľmi vzdialene) modelovaný podľa vzoru postáv Woodyho Allena. Samozrejme, Gordon má k tomuto tvorcovi ďaleko, no aspoň sa snaží rôznymi parodickými prvkami zhadzovať hrdinstvo hlavnej postavy. Urobil z neho ťuťmáka, ktorý aj na dovolenke so super kočkou rieši pracovné záležitosti, nechá si ujsť orálny sex a vyzerá, že sa sám ani neoblečie.

Okrem niekoľkých naozaj gore scén, medzi ktorými nechýba napríklad pomerne jednoducho vykonaná transplantácia tváre, sa výraznejších strašidelných scén nedočkáme. Dokonca aj finálny výstup uctievaného božstva je zrejme vinou nízkeho rozpočtu nie príliš kvalitný.
Gordon na druhej strane dokázal aj s obmedzenými prostriedkami vytvoriť druhotriedny horor, ktorý nie je príliš strašidelný, ale aspoň sa v ňom mihnú odhalené ženské prsia. Možno by v týchto scénach bol pôsobivejší detail tváre obetovanej dievčiny, no kameraman nám doprial trošku viac.

Od prvého momentu, keď zistíme, že s obyvateľmi záhadne vyľudneného (doslova) mestečka nie je všetko v súlade s európskymi smernicami, sa v pozadí vznáša esencia tajomného. Kto vlastne sú títo degeneráti s rybími prstami a žiabrami? Vo vcelku šikovnom flashbacku nám to napokon jeden z nich aj vyzradí. Dozvieme sa, prečo vlastne nikdy nežmurkajú a častejšie než Dobrý deň od nich počuť Eä! Eä! Cthulhu F`tghn! Nie je to však následok produktu miestnej pálenice alebo konopného záhonu, lež heréza ku kultu prastarých bytostí. Snímka nám múdro zdôvodní aj motiváciu odpadlíctva, takže nie je len jednostranne zameraná. Ale ako vraví klasik: „Doma to raději nezkoušejte.“

dagon_02dagon_03

V závere si to môžeme zhrnúť. V prípade, že sa zvyknete utiekať k mrazeným polotovarom a rodinné balenie rybích prstov vám nie je cudzie, možno sa začnete zamýšľať nad tým, kde berú tie veľké kúsky. Ak máte radi naivné béčka plné školáckych hereckých výkonov s troškou brutality, neškodnej nahoty a morálnym posolstvom (áno, aj také tam je), na sobotňajší večer, hádam kolega Reten odpustí, jeDagon ideálna voľba.

Dagon, Dagon. Španielsko 2001, 95 min.

Réžia: Stuart Gordon
Scenár: podľa poviedok H. P. Lovecrafta napísal Dennis Paoli
Kamera: Carlos Suárez
Hudba: Carlos Cases
Hrajú: Ezra Godden – Paul Marsh, Francisco Rabal – Ezechiel, Raquel Mero?ová – Barbara, Macarena Gómezová – Uxia, Brendan Price – Howard, Birgit Bofarullová – Vicki
Oficiálna internetová stránka:
http://movies.fantasticfactory.com/dagon/default1024.htm


Ďalšie články z piatka 5. mája 2006
Eva Borušovičová: Vtáci
Ester Ralbovská: Do batôžka si nalož chlebíček, deku a nôž
David Reten: Párkrát o smrti a rukojemníkoch



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [2]