Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 20.3.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Čerstvá várka v mlynčeku

Blank

Rezervoár filmov, ktoré máte u nás k dispozícii na stiahnutie, sa utešene rozrastá. Je veľmi príjemné sledovať, ako si kupujete nielen svojrázne filmové štúdie ľudskej anatómie, sústreďujúce sa predovšetkým na analýzu možností toho, čo sa dá kam vopchať, ale aj normálne, tradičné filmy. Normálne v tom zmysle, že aspoň časť hercov v nich zostane oblečená, tradičné v tom zmysle, že boli nakrútené na filmový materiál a len minimum hercov v nich sa volá Candy Aples, Fantasia, Donita Duns, Dolly Golden, alebo tak nejako. Dosiaľ posledná výraznejšia várka nových filmov na stiahnutie začala pribúdať 8. marca. Jedného dňa sa dočkáme toho, že budeme stíhať recenzne pokryť všetko, čo je u nás na stiahnutie – tak, aby to aj bolo aktuálne. Kým ten deň nastane, musíme nájsť iný spôsob, ako vás o prírastkoch informovať. Ako? Nuž takto, sumarizujúcim prehľadom.

nf_01Prízrak univerzity
Španielsky mix thrilleru, drámy a hororu je pekným príkladom toho, ako sa európski filmári dokážu vyrovnať s látkou, ktorá by sa skôr hodila Američanom. Čistokrvná vyvražďovačka s ironickým nádychom, ktorá by mohla pobaviť hlavne fanúšikov Vreskotu alebo ľudí, čo sú presvedčení o tom, že vysokoškolské vzdelanie sa preceňuje.

Vrana 4: Pekelný kňaz
Vzhľadom na prvú Vranu až nedôstojné parazitovanie na jej kvalite, sama osebe je štvrtá Vrana pozoruhodnou prehliadkou nenaplnených ambícií scenáristových i režisérových a zároveň ilustruje, že aj dobrí herci si nejako potrebujú zarobiť na denný chlebík. Ak sú za zenitom, sú vďační za každú príležitosť. David Boreanz, alias Angel z Angela a Buffy, premožiteľky upírov, Edward Furlog, ktorý kedysi šantil so samotným Terminátorom, programový gauner Danny Trejo, Tara Reidová, ktorej sa od Big Lebowského nepodarilo vybrať dobrý scenár, či voľakedy naozaj veľký herec Dennis Hopper, tí všetci sa vo vedľajších úlohách zišli vo filme, ktorý sa síce oplatí vidieť, ale len raz. V tomto prípade je tých 55 korún tak akurát.

Smrť cez internet
Slušný horor inšpirovaný nielen americkým Kruhom, ale aj tematicky podobným Fear.dot.com. Možnosti internetu sú skutočne nedozerné, stačí webová kamera, zbraň a náhodne vybraná obeť a o klikanosť sa nemusíte báť. Iste, vaša stránka pritiahne aj neželanú pozornosť, napokon – vražda je ešte stále vo väčšine krajín sveta zločin, ale všetci priekopníci prinášajú obete. Každopádne, Joh Irvin je slušný režisér a Armand Assante výborný herec

Ženy od hlbokej rieky
Je paradoxné, aké kontroverzné reakcie dokáže vyvolať film starý dvadsaťpäť rokov, navyše filmová klasika, ktorá spolu s Kanibalmi definovala subžáner hororu zvaný mondo. Film režiséra Umberta Lenziho, známy aj pod názvom Cannibal Ferox, je pre hraničnú, extrémnu kinematografiu stavajúcu na expresívnosti výrazu obyčajného nemetaforického zobrazenia rovnako dôležitý ako trebárs Passoliniho 120 dní Sodomy. Odhliadnuc od tejto recepčnej úrovne netreba zabúdať, že práve talianske gore a mondo horory sa stali skúškou umeleckej slobody vyjadrovania v mnohých krajinách sveta. Ak by to boli filmy určené minoritnému publiku, nikomu by ich extrémnosť nevadila, problematická sa stala až vtedy, keď potvrdila, že má schopnosť zaujať aj mainstreamového, neškoleného diváka. 

nf_04Kliatba
Jeden z tých vážnejších, dramatických kúskov, ktoré sa u nás dajú stiahnuť, v žiadnom prípade však nie divácky neatraktívny. Vynikajúci Bill Pullman v úlohe vdovca, ktorému sa život doslova a do písmena nie celkom vlastnou vinou rozsypal pod rukami a on si zvolil ľahšiu cestu. Nie skúsiť to znova, riskovať a žiť, ale zmieriť sa a prežívať.

Najlepšie je to na snehu
Ľahučkých komédií na jedno použitie nikdy nie je dosť. Také filmy od vás nič nečakajú, len že sa budete baviť, nenáročne, bez intelektuálnych presahov a irónie. Študenti na lyžovačke, bude sa žúrovať a chcelo by sa súložiť. Zaujímavé na tomto druhu filmov je, že sú predvídateľné až strach, ale stále dokážu byť vtipné úplne jednoduchým spôsobom.

Franklin a zelený rytier
Čosi pre deti: o malom korytnačom šuhajovi, ktorého kamoši bobor, medveď a zajac vydesili rečami o tom, ako sa mu zmení život, keď bude mať súrodenca, až tak veľmi, že sa zľakol a zdrhol. Je to kreslené a plné hovoriacich zvieratiek, navyše v tom vystupuje Zelený rytier, takže by si na svoje mohli prísť aj sviatoční konzumenti canabisu bažiaci po troche rozptyľujúcej animácie.

Stoj, ten mobil nie je tvoj
Robert Carlyle, Gary Oldman, Karel Roden, gangsterka britského strihu nie nepodobná filmom Guya Ritchieho. Potrebujete viac?

Malý unavený Joe
Z filmov Buda Spencera a Terenca Hilla sa vyrastá. V istom veku sú fantastické, potom už nie. A predsa sú aj medzi nimi kúsky, ktoré starnú menej ako tie ostatné, možno preto, že nie sú postavené len na tom, že chudý a tlstý mlátia kohokoľvek.

Cid
Veľkolepá filmová klasika, výpravný historický veľkofilm, jeden z tých, aké dnes už nemôžu vzniknúť. Charlton Heston a Sophia Lorenová v réžii Anthonyho Manna – čo meno, to pojem.

nf_03Maléry pána účtovníka
Jednoznačne najlepší film s Fantozzim, vlastne je až neuveriteľne hlúpy, ale hádam nikdy neprestane byť smiešny. Bože, stačí si spomenúť, ako nebohý Ugo vyskočí z okna pri úniku z práce a celkom brutálne zahučí na kolená. Tupo to žuchne, až sa nemôžem nesmiať.

Vrana
V roku 1994 ešte komiksové filmové adaptácie nevznikali ako na bežiacom páse, neexistovali štandardy, ako sa s komiksovou predlohou popasovať a hlavne – komiks do kina nepriťahoval davy. Možno preto mohol v tom roku vzniknúť jeden z najlepších filmov podľa komiksu vôbec – Vrana. Debutujúci režisér Alex Proyas predviedol nič netušiacemu divákovi svoj strhujúci temný vizuálny štýl a komiks Jamesa O’Bara dodal neuveriteľne silný príbeh zmarenej lásky, ktorá dokáže premôcť smrť. Láska bolí.

Všetky tieto filmy a 150 ďalších nájdete v našej sekcii Filmy.


Ďalšie články z pondelka 20. marca 2006
Elena Akácsová: Pravidlá prezentácie na pomaturitnom stretnutí
Michaela Malíčková: Seriály pomáhajú háklivým témam zdomácnieť
Peter Pišťanek: Výroky sváka ReaganaJuraj Malíček  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy