Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tomáš Čejka | 15.3.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Mačací pazúr zvyšuje imunitu

Blank

Raz v noci, počas splnu, hlboko v amazonskom pralese, lovec z kmeňa Ašaninkov sliedil po koristi. Po dlhých hodinách márneho plahočenia ho začali opúšťať sily. Vtom zbadal ocelota, ako strháva pazúrmi kôru z akejsi liany a pije miazgu, ktorá z nej začala vytekať. Keď šelma odbehla, lovec sa priblížil k stromu a napil sa vytekajúcej miazgy. Vzápätí zaspal hlbokým spánkom. Len čo sa zobudil, celý zresetovaný a plný síl, vydal sa opäť na lov. Do cesty mu vbehol obrovský pásovec, ktorého hravo skolil jediným bodnutím kopije. Ašaninkovia to nepovažovali za náhodu, ale za dôkaz magickej a liečivej sily liany, ktorú nazvali Uňa de gato (mačací pazúr).

caj_03

Posvätná rastlina
Legenda o liečivej liane môže a nemusí byť pravdivá, isté však je, že od čias objavenia extraktu z chinínovníka žiadna iná rastlina nepriťahovala pozornosť farmakológov tak ako unkária liečivá (Uncaria tomentosa), známa aj pod názvom Vilcacora (v reči Indiánov kmeňa kečua to znamená „posvätná rastlina“). Na liečivé účinky tejto rastliny upozornil v sedemdesiatych rokoch 20. storočia rakúsky vedec Klaus Keplinger, ktorý zbieral údaje o domorodcoch, zázračne vyliečených z mnohých chorôb, okrem iného aj z rakoviny. V príspevkoch prednesených na prvej medzinárodnej konferencii v r. 1994, témou boli liečivé účinky unkárie, prednášajúci tvrdili, že niektoré látky obsiahnuté v rastline pôsobia neuveriteľne stimulujúco na obranyschopnosť organizmu. Viacero vedeckých tímov potvrdilo, že unkária zvyšuje imunitu až o 60%, pôsobí protizápalovo, brzdí rast nádorov, potlačuje rôzne bakteriálne infekcie a virózy. Okrem toho dokáže blokovať hromadenie krvných doštičiek a trombov, čiže pôsobí ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb. Zároveň chráni žalúdok pred poškodením pri pojedaní takých liekov, akým je napr. Ibuprofen (nesteroidné antireumatiká), zlepšuje celkový stav chorých na AIDS, pomáha pri liečbe artritídy a má výrazné detoxikačné účinky. Na zahodenie nie je ani antioxidačný efekt, unkária je v tomto smere trojnásobne účinnejšia ako vitamín C.

caj_02

S kým máme do činenia
Unkária je liana, dorastá do výšky dvadsiatich metrov. Na kmeni má masívne zahnuté tŕne, pripomínajúce pazúry. Liečivou je vnútorná časť kôry, tzv. lyko, ktoré obsahuje rad alkaloidov, rastlinných steroidov, polyfenolov a ďalších účinných látok. Predáva sa takmer vo všetkých obchodoch so sypanými čajmi, kde si ju treba pýtať pod názvom Vilcacora. Alternatívou čaju sú tabletky alebo kvapky, tie však nie sú zďaleka také účinné ako odvar. Navyše, sú nekresťansky drahé.

Zabudnite na nálepku!
Keď si unkáriu kúpite, presypte ju do vhodnej nádoby, obal zhúžvite a zahoďte. Nečítajte návod na prípravu a v žiadnom prípade sa ním neriaďte, hlása bludy. Pri správnej príprave všeliečivého odvaru najskôr do sklenej varnej nádoby nalejte studenú vodu, vsypte do nej asi 5 g unkárie, čiže jednu vrchovato plnú polievkovú lyžicu. Punktičkári si dávku môžu presne navážiť. Potom do vody pridajte polievkovú lyžicu citrónovej šťavy. Vďaka tejto ingrediencii sa do odvaru dostane viac alkaloidov a menej trieslovín z kôry, ktoré by inak mohli spôsobovať problémy najmä žalúdkarom. Hneď ako začne voda vrieť, nádobu prikryte pokrievkou (alebo tanierikom) a na miernom ohni nechajte 25 až 30 minút prebublávať. Odvar preceďte cez plastové sitko a po šálkach popíjajte počas celého dňa. Pri prevencii a na podporu imunity stačí vypiť liter čaju denne, pri terapii treba piť silnejší odvar (až 25 gramov na liter odvaru).

caj_01

Kontraindikácie
Aj pri pití unkárie existujú zákazy. Nesmie sa užívať:
1. Po akejkoľvek transplantácii, či už kostnej drene, kože alebo orgánov. Unkária svojimi imunostimulačnými danosťami ruší účinok liekov, tzv. imunosupresív, vďaka ktorým organizmus lepšie prijme trasplantát.
2. Pri hormonálnej terapii, vrátane podávania inzulínu a ani počas a bezprostredne po vakcinácii.
3. Počas tehotenstva alebo ak chce žena otehotnieť. Hoci to tak môže pôsobiť, popíjanie čaju z unkárie nepatrí medzi spoľahlivé antikoncepčné metódy.
4. Pri hemofílii a poruchách krvotvorby.
5. Pri autoimunitných chorobách.
6. Počas užívania cytostatík.
7. Pri nízkom krvnom tlaku (konzultovať s lekárom) alebo pri užívaní liekov proti vysokému tlaku.
8. Pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom (znižuje zrážanlivosť krvi).
9. Pri užívaní antacíd.
A ešte niečo. Odvar z unkárie má pomerne príkru horkú chuť. Čo by však človek nevytrpel pre svoju milovanú imunitu! Menej chrabré povahy si môžu pomôcť lyžičkou medu. Slaďte, až keď čaj mierne vychladne, zabránite tým väčšej strate živín.


Ďalšie články zo štvrtka 16. marca 2006
Rado Ondřejíček: Tenkrát naposled
Peter Petro: Málokto vie, čo dokáže ušľachtilé šampanské
Ľuba Lacinová: Náučný chodník, ba až diaľnica k počiatkom počatiaTomáš Čejka  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy