Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 19.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Dali by ste najesť radšej zatúlanému psíkovi ako bezdomovcovi?

Blank

Dali by ste najesť radšej zatúlanému psíkovi ako bezdomovcovi? Samozrejme, že NIE! Čo si to o vás myslím? Prepáčte, nič zlé. Nepochybujem, že ste slušní ľudia a vždy by ste uprednostnili hladujúceho človeka pred zvieraťom. Ale ste si istí, že by ste odpovedali NIE, aj keby ste boli napojení na polygraf – ľudovo nazývaný detektor lži – a za nepravdivú odpoveď by ste prišli o fakt veľké peniaze?

Ešte raz sa ospravedlňujem, že vás podozrievam z niečoho takého podlého, ale túto nechutnú otázku som si nevymyslela ja. Vymysleli ju tvorcovia podivnej televíznej šou Moment of Truth (Moment pravdy) americkej spoločnosti FOX. Ide v nej zhruba o toto: Súťažiaci ešte predtým, ako si sadne do televízneho štúdia, musí zodpovedať päťdesiat rôznych otázok, pričom je napojený na detektor lži. Netuší pritom, či detektor jeho odpovede vyhodnotil ako pravdu alebo lož, a tiež netuší, ktoré otázky napokon bude musieť zodpovedať pred kamerami.

V štúdiu potom postupne dostáva, podobne ako je to vo vedomostných súťažiach, stále náročnejšie otázky, ktorých cena neustále stúpa. Ak odpovie pravdivo, získava stanovenú sumu a postupuje k ďalšej otázke. Ak zaklame, stráca všetko. V každom kole sa môže rozhodnúť, že už toho má dosť a ešte predtým, ako zaznie ďalšia otázka, môže odísť s nahratou sumou spokojne domov. Najvyššia suma, ktorú je možné vyhrať, je pol milióna dolárov. Okrem súťažiaceho sú v štúdiu aj štyria blízki príbuzní alebo priatelia, ktorí majú k dispozícii tlačidlo. Tým môžu zachrániť súťažiaceho pred povinnosťou odpovedať na hociktorú z položených otázok.

Čo môže byť jednoduchšie ako odpovedať na otázky o sebe?
Toľko pravidlá, na prvý pohľad jednoduché. Veď čo môže byť jednoduchšie ako s otvoreným srdcom a čistým svedomím odpovedať na vopred známe otázky o sebe. Lenže jedna vec je hovoriť pravdu a nič než pravdu a celkom iná vec je, ako tú pravdu bude vnímať naše okolie a dobrých pätnásť miliónov televíznych divákov.

Zoberme si napríklad len tú otázku o väčšej ochote nakŕmiť psíka ako bezdomovca. Súťažiaca Loren (ukážku s českými titulkami nájdete tu), ktorá túto otázku pred kamerami dostala, odpovedala celkom úprimne, že by uprednostnila psíka, lebo psy sú zlatučké, na rozdiel od bezdomovcov. Detektor lži potvrdil, že toto si skutočne myslí. Lenže človek nemusí konať tak, ako si vo svojom najvnútornejšom vnútre úprimne myslí. A zväčša tak ani nekoná. Práve to robí človeka človekom, že nad svoje primitívne pudy a sebectvo kladie vyššie ideály, morálku, dobrú výchovu, vzdelanie a v neposlednom rade ohľaduplnosť voči okoliu. Som presvedčená, že len skutočne primitívny, amorálny a nespoločenský človek by dokázal aj uskutočniť to, čo si len úprimne myslela tá nešťastná Loren – teda nakŕmiť zatúlaného psíka, ale bezdomovca odohnať od svojich dverí.

Psíkovia a bezdomovci, to bola len rozcvička
Samozrejme, v tejto súťaži sa kládli oveľa drsnejšie otázky. To, či vám skutočne ležia na srdci osudy psíkov, bezdomovcov a afrických detí s bruchom opuchnutým od hladu, či sú vám odporní tuční ľudia, alebo či ste niekedy flirtovali s inými poza chrbát svojho partnera, boli len zahrievacie kolá. Potom prišli otázky idúce pod kožu – či ste niekedy kradli, klamali, alebo či si myslíte, že vás sobáš so súčasným partnerom bola chyba a nemali ste si radšej zobrať vášho ex. No a došlo aj na priame otázky, či nenávidíte rodičov, či súrodencom prajete neúspech a či ste podviedli partnera. Vyššie spomínaná Loren chcela veľmi vyhrať, a tak za prítomnosti svojich rodičov, sestry a manžela odpovedala na všetky tri posledné otázky áno. Potom sa nestačila čudovať, že sa jej rozpadlo manželstvo aj celá rodina a že denne jej chodí domov množstvo výhražných listov od pobúrených divákov.

Priznali aj drogy, prostitúciu a plánovanie vraždy
To všetko však nie je nič oproti pôvodnej verzii tejto šou v Kolumbii, kde sa ľudia v zúfalej túžbe významne si vylepšiť svoj finančný rozpočet priznávali aj k tomu, že predávali drogy a prevádzkovali homosexuálnu prostitúciu. Vrcholom, ktorý napokon prinútil televíznu spoločnosť stiahnuť celú šou z vysielania, bolo priznanie ženy, že objednala vraždu svojho manžela. Za pravdivú odpoveď však ešte stihla vyhrať 25 000 dolárov! Američania sa z tohto škandálu poučili a radšej sa celkom vyhýbajú otázkam, ktoré by mohli v priamom prenose poukázať na trestné činy účinkujúcich.

Oveľa dôležitejším ponaučením z celej šou je však prípad už spomínanej Loren, ktorá sa priznala k bezcitnosti k bezdomovcom aj k manželskej nevere, ale napokon aj tak nič nevyhrala. Pohorela na nevinne pôsobiacej otázke, či si o sebe myslí, že je dobrý človek. Po krátkom zaváhaní odpovedala, že áno. Detektor lži však vyhodnotil jej odpoveď ako klamstvo. Loren bola šokovaná. Jej podvedomie si o nej myslelo niečo iné, ako si nahováralo jej vedomie.

Ak si teda stále myslíte, že vy by ste nikdy neuprednostnili psa pred bezdomovcom, máte šancu si to jedného dňa overiť. Šou už totiž mieri do našich končín. Česká televízia Prima už verbuje dobrovoľníkov a slovenská televízia JOJ si údajne zaregistrovala ochrannú známku, i keď oficiálne prípravu nepotvrdila.

Písané pre Nota bene. Upravené.



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [91]