Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 13.6.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Bude konečne svadba Carrie a Pána Božského? A zaujíma to niekoho?

Blank

Popri mediálnej masáži, ako sa fanúšičky kultového seriálu nevedia dočkať svojich obľúbených hrdiniek na filmovom plátne a ako veľmi všetky potrebujú vedieť, či bude konečne svadba Carrie s Pánom Božským, alebo tie svadobné fotky z natáčania sú len zahmlievaním a snom hlavnej hrdinky, tak po tejto intenzívnej masáži už nie som schopná rozoznať, či som sa na film fakt tešila a na tú svadbu bola fakt zvedavá.

Isté je len to, že seriál Sex v meste pre svoj humor, šmrnc a trefné pomenovávanie problémov vo vzťahoch patril k mojim obľúbeným. A potom je ešte isté to, že prenášanie kultových seriálov do filmov zväčša nedopadne dobre, takže ak som film očakávala, tak skôr s obavami ako s netrpezlivým nadšením. Čo sa mojich očakávaní konečnej happyendovej svadby týka, vo veku hlavnej hrdinky už hádam nemôže žiadna súdna žena veriť, že svadba je koniec a ešte k tomu šťastný.

 

Kde sa skončil pred štyrmi rokmi seriál, tam nadväzuje film, ako keby roky, čo ubehli od seriálového happy endu, hlavné hrdinky len tíško prevegetovali bez zásadných životných obratov. Iba čo im pribudlo zopár vrások. Ak by ste si nepamätali seriál, nič to, úvodná rekapitulácia vám to vo filme pripomenie. Miranda teraz vedie usadlý rodinný život so Stevom a ich spoločným synom, Charlotte adoptovala čínske dievčatko a má po všetkých stránkach šťastné manželstvo, priam raj na zemi, niekdajšia sexuálna mašina Samatha už päť rokov žije v Los Angeles s mladým hercom Smithom, ktorý pri nej vydržal počas chemoterapie. No a Carrie s Pánom Božským žije šťastne a boli by tak žili až do smrti, keby nenašli byt snov na Manhattane a keby nebolo treba natočiť ešte jeden dvaapolhodinový film.

A tak sa všetko začne komplikovať a prekomplikovávať, aby sa to zas mohlo ku koncu šťastne rozuzliť. Viac asi z deja nemá zmysel prezrádzať, napokon, ani nie je veľmi čo. Na plochu filmu je tu roztiahnutá jedna bežná epizóda seriálu, a tak všetko, čo sa v epizóde odbaví jednou krátkou scénou, či dokonca len záberom a trefným bonmotom, narastie vo filme na niekoľko scénok a niekoľko záberov. Iba tých bonmotov adekvátne počtu minút nepribúda.

 

Problém filmu však nespočíva len v tom, že scenáristi nezvládli napísať namiesto megaepizódy skutočný film, čo pravdepodobne po šiestich úspešných sezónach seriálu bola i tak úloha nadľudská a nikto to ani veľmi neočakával. Horšie je, že hlavné hrdinky síce zostarli fyzicky, ale mentálne ako keby zostali na úrovni prvého dielu seriálu. Ako keby všetky nástrahy života a vzťahov za posledných desať rokov vôbec neprežili a nijako sa z nich nepoučili. A všetky perfektné bonmoty a komentáre, ktoré púšťajú kde-tu z úst, im nediktovala vlastná životná múdrosť, ale nejaká vyššia bytosť. Teda scenáristi.

No a potom je tu ešte móda a posadnutosť všetkých hrdiniek značkami, oblečením, kabelkami a topánkami. Čo v seriáli funguje akosi pomimo, ako milá úchylka hlavnej hrdinky, vo filme sa zrazu stáva takmer ústredným motívom použitým v každej scéne a to aj takej, kde sa to zdá byť vylúčené. Ešte aj v najhlbšej depresii, keď naša hrdinka nemá záujem o život okolo, o jedlo, nápoje, a dokonca jej predstaviteľka nie je ani len decentne nalíčená, ešte aj vtedy je dokonale vyobliekaná a farebne zladená.

Keď je niečoho veľa, tak je toho príliš. Asi to ani inak dopadnúť nemohlo. Ženy ten film v pohode prežijú, budú sa uvoľnene smiať na každom bonmote na adresu mužov, budú sa radostne kochať pohľadom na krásne róby, šaty, kabelky a lodičky a citlivejšie povahy si ku koncu filmu možno od dojatia aj niekoľkokrát poplačú. Mužov by som na toto predstavenie rozhodne neťahala. Aspoň nie tých 96-percentných.

Sex v meste, Sex and the City. USA 2008, kino, 145 min.
Réžia:
Michael Patrick King
Hudba: Aaron Zigman
Hrajú: Sarah Jessica Parkerová, Cynthia Nixonová, Chris Noth, Jennifer Hudsonová, Evan Handler, Kim Cattrallová, Kristin Davisová, Lynn Cohenová
Stránka filmu: http://www.sexandthecitymovie.com/Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [31]