Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 29.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pani Irena a tie ďalšie panie

Blank

Dnes má pohreb Irena Schusterová, manželka druhého slovenského prezidenta. Jej pohreb bude cirkevný – v oficiálnom životopise, ktorý zverejnili médiá, sa písalo, že bola celý život hlboko veriaca.

Nuž, pani Irena zrejme bola mimoriadne silný človek, keď si svoju vieru zachovala aj počas 47-ročného spolužitia s materialisticky pôsobiacim Rudolfom Schusterom. Do novembra 1988 sa ako vysoký politický funkcionár a člen strany určite nikde nechválil veriacou manželkou. Pani Irena však pôsobila dojmom, že si žila svoj vlastný život bez ohľadu na akúkoľvek ideológiu a nedala sa príliš vyrušovať ani svojím výstredným a detinsky pôsobiacim manželom. Nezdalo sa, že by ho nejako zvlášť obdivovala, hoci on to od svojho okolia vyžadoval. V jej očiach bola skôr akási láskavá zhovievavosť a múdra zdržanlivosť ženy, ktorá vie svoje.

Pri tejto smutnej príležitosti je dôvod zamyslieť sa nad slovenskými prvými dámami. Pravdupovediac, zo všetkých troch doterajších mi bola pani Irena asi najsympatickejšia. Nepamätám si síce na žiadne jej výrazné vystúpenie, dokonca i povinnej prezidentskej charite sa venovala dosť rezervovane, len aby sa nepovedalo.

Vyslovene domáci typ, o ktorom sa dali skonštatovať len dve veci: že mala rada svoju rodinu a záhradu. To síce nevyzeralo na vysoké životné ambície, ale v porovnaní s jej mimoriadne ambicióznym a excentrickým manželom pôsobila ako príjemný protiklad. Uchovať si v tomto spolužití takúto normálnu polohu zrejme nebolo celkom jednoduché. Ale pani Irena to zvládla.

O pani Kováčovej sa oficiálne hovorilo ako o vysokoškolskej profesorke, akurát že absolventi ekonómie vedeli, čo sa na tej škole za socializmu učilo a ako sa v tomto rámci pohybovala pani Kováčová. Takže o jej vedeckej kariére sa radšej taktne mlčalo a rozumne sa zdôrazňoval skôr jej imidž dobrej obetavej manželky, ktorá vždy bola oporou svojmu mužovi. V tejto pozícii vyzerala dôveryhodnejšie ako vážená pani profesorka ekonomických vied.

Pani Gašparovičová je dokonale neviditeľný typ. Vždy poctivo stojí na oficiálnych akciách vedľa svojho muža, je aj pekne oblečená, pomerne dobre vyzerajúca, ale len veľmi ťažko si ju človek zapamätá. Nespomínam si na žiadny jej pozoruhodný počin či výrok. Akurát rada hovorí o tom, že je na seba veľmi náročná.

Nuž, každý sme nejaký.

Slovensko pravidelne podniká pokus zvoliť si za ženu prezidentku – skúšala to Magda Vášáryová a skúša to aj Iveta Radičová. Prečo nie? Ale možno by na začiatok stačilo, keby manželky našich prezidentov neboli sivé myšky, povinne pestujúce bohumilú charitu.Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [53]
:: Súvisiace reklamné odkazy