Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 12.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Neznesiteľná ľahkosť eura

Blank

O chvíľu je to tu: ešte pár týždňov nakupovania za koruny – a potom good bye, koruna. Máme tu euro. Pocity, priatelia? Možno trošku smútku, možno štipka sentimentu. No celkom isto sa nájde aj zopár obáv a celkom isto aj kus radosti, že už aj obsahom peňaženiek budeme naozajstní Európania. Sedliacky rozum na margo eura iba triezvo skonštatuje, že aspoň nebude treba meniť peniaze trebárs vo Viedni na metro. Lebo väčšie sumy už aj v zahraničí mnohí platíme bankovými kartami.

Ešte niečo, nejaké špeciálne pocity?

No, je tu ešte menší problém – prepočítavanie. Žiaľ, nemeníme peniaze jedna k jednej. Možno ste to už zažili tiež: zájdete si trebárs do Rakúska na vianočné či veľkonočné trhy a všetko sa vám zdá neuveriteľne lacné. Nakupujete ako diví a až doma zistíte, že ste si zakúpili obyčajnú bábovku za tristo korún a jednoduchú sviečku za stovku. Radosť z výletu je preč. Alebo idete v eurocudzine na kávičku, účet máte vystavený na dva a pol eura, nonšalantne podáte čašníkovi päťeurovku a prehodíte: to je dobré! On sa síce pozrie trošku prekvapene, ale potom sa rýchlo pakuje od vášho stola. Až potom si uvedomíte, že ste za kávu v lacnom podniku zaplatili viac ako 150 korún a kapučíno vám zhorkne v ústach. A to vám ešte násobilka nerobí veľké problémy, dokonca ste dakedy z matematiky úspešne zmaturovali. Čo sa bude diať v osadách, kde už aj malá násobilka je seriózny problém? Dajme sa prekvapiť.

Prekvapenie bude aj v opačnom prípade – pri príjmoch. Výplata či sociálna dávka sa zrazu scvrkne, už to nebudú sumy v tisíckach či desaťtisíckach, pre mnohých to bude už len v stovkách. Blbý pocit.

A potom je tu ešte fakt, že budeme musieť viac narábať s mincami. Tie zrazu budú predstavovať oveľa vyššiu sumu, ako sme boli v prípade kovových peňazí zvyknutí. Pri tejto príležitosti si všimnite, koľko našich ľudí už ani nechce, aby im pokladníčka vydávala drobné. Lenže teraz to bude iný peniažtek, a tie mince sa oplatí prácne si naložiť do peňaženky. Možno sa to naučia aj muži, ktorí notoricky chodia bez peňaženiek a mince stabilne nechávajú predavačom a čašníkom. Lebo babrať sa s mincami je také nepraktické a pod úroveň!

Ja sa už začínam obzerať po novej peňaženke. Zistila som, že do tej terajšej sa mi zmestí len veľmi obmedzené množstvo euromincí. Takže hľadám typ, kde sa tie mince budú dať pohodlne ukladať aj prezerať pri platení. Nie je to také jednoduché – nájsť tú správnu peňaženku. Ale keďže mám ešte pred sebou niekoľko mesiacov, verím, že tento detail doriešim. Hoci to bude musieť byť poriadny bugilár, nič malé, decentné do dámskej kabelky. Ale prežili sme v tejto krajine už aj horšie veci.Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [100]
:: Súvisiace reklamné odkazy