Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 22.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Popoluška a samec

Blank

Nedávno som v akomsi bulvárnom časopise videla fotografiu, na ktorú nemôžem zabudnúť. Je to moja nočná mora.

Bol to neostrý záber, paparazzovsky urobený zrejme mobilom kdesi v žilinských uliciach. Žena v strednom veku na nej tlačila kočík s malým deckom. Text pod obrázkom hovoril, že ide o svokru Jána Slotu, ktorá kočíkuje svoje vnúča. Stálo tam ešte čosi v zmysle, že je určite šťastná, akú kariéru urobila jej dcéra. To ma šokovalo: pochopila som, že na Slovensku sa kariéra Slotovej mladej manželky chápe ako rozprávkové šťastie. Čosi ako príbeh Popolušky, len ten princ je trošku starší a menej romantický typ. 

No a odvtedy o tom – ako matka dorastajúcej dcéry – neustále rozmýšľam. Ako by som asi strávila fakt, keby sa moja dcéra zamilovala do podstatne staršieho muža, niekoľkokrát rozvedeného, ktorý je verejne známy svojím čudne nadobudnutým majetkom, vulgárnym správaním, opilstvom a aroganciou? Zároveň by mi však bolo jasné, že moja dcéra je vďaka tejto svadbe zabezpečená, nikdy v živote nemusí zarábať peniaze, môže sa venovať len svojmu dieťaťu, bude mať k dispozícii drahé auto, veľký byt, najlepšie značky šiat a vilku na chorvátskom pobreží. Jej jedinou úlohou na verejnosti (o súkromí taktne pomlčím) bude zdobiť svojho muža a občas stojac po jeho boku vysielať širokej verejnosti mimoslovné posolstvo: môj muž je borec, ktorý si môže dovoliť i mladú atraktívnu ženu. Vie ju zabezpečiť aj uspokojiť. Skutočný samec, ktorý môže byť na čele svorky.

Rodová rovnosť má dnes aj takúto podobu. Hoci feminizmus prerazil i do oficiálnej štátnej ideológie a dnes je to vychytená európska téma – za ozajstný úspech ženy sa považuje ulovenie bohatého, hoci staršieho a vulgárne pôsobiaceho muža, ktorý zabezpečí žene život v luxuse. Vysokoškolský titul sa k imidžu manželky celkom hodí len ako príjemný doplnok. Právnický titul sa však môže zísť aj z celkom praktického hľadiska – ak by hrozil rozvod či delenie majetku.

Možno som k tej pôvabnej žene s malým dieťaťom nespravodlivá. Chcem úprimne veriť, že sa vydávala z lásky a že je šťastná. Úprimne jej želám, nech si užíva majetok svojho manžela a nech nemusí nikdy závidieť svojim kamarátkam, ktoré so svojimi menej solventnými partnermi jazdia v starom aute, bývajú v malom byte a dovolenky trávia v malom stane. 

Ale veľmi dúfam, že nikdy nebudem odfotená v žiadnom bulvári, ako tlačím drahý kočík so svojím vnúčaťom len preto, že moja dcéra si vzala bohatého politika typu J. S.

Asi by som to považovala za svoje osobné zlyhanie.Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [81]
:: Súvisiace reklamné odkazy