Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 19.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vitajte v Amstettene!

Blank

Vrátili sme sa z výletu do Rakúska, ešte sme boli plní zážitkov z malebnej krajiny, kde je všetko milé, chutné a útulné. Kedy už aj Slovensko bude takou príjemnou, pokojnou a upravenou krajinou?

Sadla som si k počítaču, prebehla zbežne správy a našla medzi nimi hrôzostrašný príbeh z rakúskeho mestečka Amstetten. Josef Fritzl, jeho dcéra Elisabeth, ich spoločné deti – a 24 rokov v podzemí. K tomu spomienka na nedávny prípad Nataschi Kampuschovej. Tá milá, pekne upravená krajina, kde je radosť stráviť víkend, lyžovačku či májové nedeľné odpoludnie, má zrazu celkom iný rozmer. Pocit hrôzy vytláča spomienky na krásny výlet či dovolenku.

Môj príbuzný bol v tom čase tiež práve v Rakúsku na akomsi pracovnom rokovaní. Hostitelia sa veľmi snažili, aby mu svoju krajinu prezentovali ako úžasné miesto pre život. Takmer sa im to podarilo. Romantická večera v hoteli vysoko nad Salzburgom, sviečky, dobrý alkohol, výhľad na katedrály Mozartovho mesta. Dokonalá krása, akurát že všade okolo ľudia vzrušene hovorili o Amstettene a Josefovi Fritzlovi. Až sa stalo, čo sa stať muselo: môjmu príbuznému nechtiac unikla z úst ironická vetička: „Áno, je tu krásne, až na tých ľudí v pivniciach.“ Rakúski hostitelia sa na smrť urazili.

Urazení sú aj ľudia v  mestečku Amstetten. Radnica vraj dlho rozmýšľala, ako zviditeľniť svoje mesto, ako mu vybudovať turisticky atraktívny imidž, ktorý by doň prilákal návštevníkov. Na propagovanie svojho málo známeho mesta vynaložili miestni veľké sumy. A zrazu to mesto pozná každý Rakúšan a s ním milióny ľudí na celom svete. S jeho názvom sa asociujú slová ako incest, sexuálne zneužívanie, týranie, väznenie, pivnica a deti, ktoré nikdy nevideli modrú oblohu. V meste je problém zohnať voľný hotel, reštaurácie sú plné, miestni ľudia atraktívni pre novinárov a televízne štáby z celého sveta.

Herzlich Willkomen in Amstetten! Vážení hostia, keď si konečne dôkladne pozriete Fritzlov dom, jeho pozemok a celú Ybbstrasse, prosím, prezrite si aj impozantný zámok Ulmerfeld s gotickou kaplnkou, rímske vykopávky, pôvabný zámoček Edla a jeho park, architektonicky pozoruhodnú Vodnú vežu a občerstvite sa v našich štýlových Gasthofoch. V ponuke síce ešte nie je Fritzlov steak ani medailóniky na spôsob Ybbstrasse, ale čo nebolo, môže byť. Turizmus vie využiť každú príležitosť. Aj tú najzvrhlejšiu.

Čierny humor? Možno. Ale ten príbeh 42-ročnej ženy, ktorá prežila 24 rokov v pivnici a porodila tam sedem detí, sa nedá pochopiť. Zostáva v hlave a nedovolí vnímať tú úžasnú krajinu tak ako predtým. Iste, časom zabudneme, pripustíme, že nejde o špecifický rakúsky problém a že väznenie žien v pivnici naozaj nie je súčasťou rakúskej mentality. Opäť nás Rakúsko bude dojímať svojimi upravenými záhradkami, starostlivo chránenými pamiatkami, úslužnými ľuďmi či pokojným tokom života. Ale teraz sa ešte nedá. Fritzlova cynická tvár všetko zatienila.

Entschuldigen Sie.Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [35]