Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuza Nohálová | 16.5.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Poriadok v rodine aj v žalúdku

Blank

- Neprosím si žiadne zošúverené jabĺčka od minulej jesene, tričká, ktoré sú niekomu o dve čísla väčšie, plnenú papriku, ani dvadsaťročné kempingové stoličky, ktoré niekomu zvýšili po debordelizácii pivnice, - povedala Jana pri otvorenej fľaške nášho obľúbeného bieleho.

- Hm, - prikývla som.

- Vieš, ja normálne ani pred vašimi dverami nezazvoním, že čo robíte takto v nedeľu, - pokračovala Jana. To už bolo po niekoľkom dvadeci. A v podstate mi už nemusela ani nič viac hovoriť, poznáme sa viac ako dvadsať rokov.

- Ide ma poraziť, - pokračovala, - keď mi naši zavolajú, že „Sme v Blave!“ Ja ich tiež rada vidím, len nie takto, keď to vyhovuje im a nie mne.

Prečo to takto vlastne u niektorých z nás funguje? Zdá sa mi, že sa dobre nepoznáme, že sa o to vôbec nesnažíme, že máme klapky na očiach a vidíme len svoje predstavy a ich napĺňanie. Lebo potom, keď so všetkou slušnosťou odmietneme zošúverené jabĺčka, plnenú papriku, či kempingové stoličky, sme nejakí divní.

Veď existuje toľko ľudsky šetrnejších spôsobov, ako sa zbaviť niečoho, čo nám už neslúži a môže slúžiť niekomu inému. Nemusíte to priniesť práve svojim blízkym.

V Holandsku to majú vyriešené. Narodeniny kráľovnej Juliany (Koninginnedag) sa oslavujú v uliciach. Mne sa však z detstva vynárajú práve trhy s tým spojené, kde viac ako o zisk išlo o užitočnú zábavu. Na dvojmetrového spievajúceho černoška s práve uloveným magičom na pleci snáď nezabudnem nikdy. A nielen na neho. Keď som sa aj ja musela raz v Amsterdame obzrieť za dokonalou dlhonohou blondínou v štekloch, priateľka mi vysvetlila, že keď v Amsterdame zbadám na ulici takúto kočku, nemusí to hneď byť žena.

Ale vráťme sa ku kráľovskému trhu. Holanďania vyložia všetky nepotrebné veci zo svojej domácnosti pred svoje príbytky, ženy si oblečú minisukne a čižmy naboso, sadnú na kempingové stoličky a predávajú svoj tovar za babku. Čo na tom, že je tridsiateho apríla a 12 stupňov nad nulou. Lenže toto je nostalgia, a tak volám priateľke s holandským pasom, lebo dnes je tridsiateho apríla. Najprv jej zablahoželám a pýtam sa, či je to ešte takto, ako si to pamätám ja. Hoci mi to potvrdila, povedala, že sa ľudský aj tovarový sortiment trhov líši podľa štvrte a ako inak, pribudlo komercie, dečiek aj Indiánov. K trhom sa pridalo množstvo sprievodných akcií, hier a za mierny poplatok sa dá na ulici siahnuť aj na pravé ženské prsia.

Stálo by za to zaviesť niečo podobné aj v našich končinách. S minisukňami, čižmami na boso, aj usmerneným kolobehom harabúrd. Ak sa aj vy niekedy ocitnete na podobnej príjemnej a užitočnej celodennej akcii, v nie práve priaznivých poveternostných podmienkach, dobre vám po nej isto urobí polievka. Ponúkam vám hneď dve.

Brokolicový krém

Potrebujeme:

1 brokolicu
3 zemiaky
1 dcl sladkej smotany
2 lyžice hladkej múky
nejakú koreniacu bezglutamanovú zmes

Brokolicu s pokrájanými zemiakmi uvaríme, ale nie rozvaríme vo vode okorenenej koreniacou zmesou bez glutamanu. (Zemiaky dáme variť trochu skôr ako brokolicu.)

Ponorným mixérom to celé rozmixujeme, necháme stále variť. Medzitým si rozmixujeme smotanu s hladkou múkou a vlejeme túto zmes do vriacej rozmixovanej tekutiny v hrnci. Ak sa vám zdá smotana s múkou veľmi hustá, pridajte počas jej mixovania trochu studenej vody. Takto sa vyhneme tí- stejšnovým diskusiám o robení kvalitnej, nehrčkavej zátrepky, základom ktorej je dobré vymiešanie, tekutá konzistencia a vriaci základ. Polievku necháme povariť a môžeme podávať s krutónmi či nahrubo strúhaným syrom. Krutóny si môžete vyrobiť zo suchšieho chleba na teflónovej panvici, alebo si ich kúpiť aj ochutené, tak ako som to urobila ja, a jednoducho si ich vyberiete v pravú chvíľu zo špajze.

Hustá zeleninová bez štipky tuku a múky

Potrebujeme:

2 hrste menšej fazule (pekná je strakatá)
1 menšia cuketa
2 mrkvy
zopár ružičiek ružičkového kelu
pór, mladá cibuľka, alebo pažítka
1 – 2 strúčiky cesnaku
malý paradajkový pretlak, alebo trocha kečupu

Cez noc napučanú fazuľu uvaríme do polomäkka. Vodu z nej vylejeme. Do hrnca na polievku dáme variť ako prvú pokrájanú mrkvu, ružičkový kel, nakrájaný pór, mladú cibuľku alebo kytičku nakrájanej pažítky. Neskôr pridáme očistenú pokrájanú cuketu a na záver predvarenú fazuľu a na plátky nakrájaný (nie roztlačený) cesnak, pretlak, alebo kečup a všetko spolu necháme povariť do jedlého stavu.



Zuza Nohálová  viac od autora »
Vaše reakcie [56]
:: Súvisiace reklamné odkazy