Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Zuza Nohálová | 16.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Idete stavať? Pánbožko vás ochraňuj!

Blank

Prišla jar a s ňou rozkvitnuté stromy, trávička, bagre, robotníci, kelne a kalfasy. Ak bývate v slovenskej metropole a váš príbytok je vám pritesný, buďte radi, že žijete pokojným, i keď trošku stiesneným životom.

Viem, prešli ste zo dvadsať väčších bytov, niekoľko rozpadávajúcich sa domov s rozvádzajúcimi sa manželmi. Posledný dom vám vyfúkli pred nosom a na obhliadku jedného bytu vás už jednoducho nevpustili. S hypotékou zdržujete realitného makléra, bývalého čašníka, či obuvníka, keď iní mu dajú keš na drevo. Je už objednaný na autotunning a za províziu si dá na auto namontovať ďalší spojler. Takéto sú pravidlá nášho nekompromisného realitného trhu. Povedali ste si, že za to, čo stálo to všetko, čo ste videli, si radšej dom postavíte. Nebudem vám klamať, nepostavíte. Potrebujete ešte pozemok. Lenže na vaše odhodlanie to nadšenie a naivná túžba po pokojnom vidieku momentálne stačí.

Plynovody, tlampače a prasce
Hľadáte ďalej a už ste videli zo desať lukratívnych pozemkov, nad ktorými však vedú drôty vysokého napätia, nachádzajú sa vedľa diaľnice, prípadne ich križuje plynovod. Vy hľadáte niečo, čo svoje ale nemá. Zmierte sa s tým, že má. Sme súčasťou vesmíru a to nezvrátime. Vždy tu budú susedia, ich prasce, či tlampač pouličného rozhlasu priamo pred oknom vašej budúcej spálne. Je to len otázka výberu priorít.

Ak už máte vyhliadnutý svoj vytúžený pozemok, preklepnite si ho. Počkajte si na potenciálneho suseda, opýtajte sa ho, ako sa tam býva. Ak ide o novovybudovanú lokalitu, skúste sa nakontaktovať na budúcich susedov a preklepnúť si postupy developerov. Dajte si pozor na inžinierske siete, plynová skrinka na hranici vášho pozemku ešte neznamená, že ústi do funkčného plynovodu. Choďte za starostom, opýtajte sa na jeho vízie, googlujte, pozerajte územné plány, výstavbu diaľnic, občiansku vybavenosť, skladbu geologického podložia, prípadne výskyt radónu, až sa vám bude zdať, že to preháňate. Ak v tomto biznise nepôsobíte, na nástrahy života a developerov ste prikrátki. Toto všetko si potom poskladáte do mozaiky, výsledkom ktorej bude len a len vaše rozhodnutie.

Pomóc!
Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto sa v stavebníctve a realitách vyzná, požiadajte ho o pomoc. Vhodná je jeho prítomnosť na obhliadkach. Nemusíte vedieť všetko. Možno ste rojko a sústredíte sa na atmosféru domčeka pripomínajúceho vám detstvo u babičky, ale vlhká stena je vám ukradnutá, i keď aj na ňu už existujú riešenia. Prípadne sa nevyznáte v listoch vlastníctva, a preto si nevšimnete ťarchu na ňom a vášho najotravnejšieho suseda budete vídať pravidelne, keď bude prechádzať popred vašu terasu s batohom púpavy pre svoje králiky. Bude to takto až do jeho (prípadne vašej) smrti, lebo na prechod má doživotné právo.

Stavebného konzultanta budete potrebovať pri výstavbe samotnej, lebo cenové rozdiely môžu byť naozaj zarážajúce. Pri tejto príležitosti ďakujem môjmu strýkovi, že mi hneď v úvode vysvetlil, a že ak si jeho stavbársku pomoc predstavujem tak, že mi tam bude každý deň chodiť, to mi potom mohol dom stavať, čo sme myslím ani jeden nechceli a neposunul ma takto do submisívnej polohy, lebo potom by nevznikol ani tento text. 

Túto úlohu zväčša neplní stavebný dozor a opäť sa ospravedlňujem všetkým poctivým dozorom, lebo ja viem len o takých, ktorí za nie až takých záhadných okolností prešli na stanu dodávateľa, a tým pádom bolo na stavbe až na investorovu spokojnosť všetko v poriadku.

Kreslite, ukazujte, opisujte
Ak všetku svoju energiu sústredíte na nové bývanie, od chvíle kúpy pozemku do sťahovania máte tak 2 roky. Ak si totiž nekúpite katalógový projekt domu, budete mať s projektantom v rámci niekoľkých mesiacov niekoľko sedení. Ďalších pár mesiacov strávite vybavovaním vyjadrení od správcov inžinierskych sietí, návštevami katastra, zoznámite sa so zememeračmi a s nekonečným čakaním na vydanie stavebného povolenia. Veď viete, všetci chcú stavať. Máte však už v ruke projekt, ktorý je podkladom pre váš vysnívaný dom. To, že je plný výkresov, nie je náhoda. Tie majú technici najradšej a ak vám môžem poradiť, nestrácajte čas vypisovaním, kreslite, ukazujte, opisujte. Váš akokoľvek dobrý a podrobný text žiadny technik čítať nebude. V prípravnej fáze môže byť 3D animácia výbornou pomôckou, napr. aj Google SketchUp – voľne stiahnuteľná verzia bohato postačuje.

Ste v balíku? A na čom jazdíte?
Hoci máte rozpočet vypracovaný profesionálnou rozpočtárskou firmou, neviete, do čoho idete a budete sa musieť zmieriť s tým, že ťaháte za kratší koniec. Ak si myslíte, že veď vy ste predsa investor s balíkom peňazí, tak váš balík tu hrá akurát tak úlohu zmenšujúcej sa pingpongovej loptičky, ktorú sa musíte snažiť udržať na svojej strane aspoň tak do štádia vidiny dokončovacích prác, ako sú obklady, sanita a výroba kuchynskej linky. Tú budete potrebovať. To je totiž aj jediný spôsob motivácie dodávateľov. Ak sa tomu dá vyhnúť, neplaťte zálohy, každý seriózny dodávateľ by mal mať kapitál na svoje podnikanie. Plaťte napríklad po zrealizovaných častiach. Ak máte nové drahšie auto, zabudnite naň, sadnite do toho starého (ak to nebol trabant) a k dodávateľom sa vyberte na starom, prípadne si ho požičajte od suseda. Aj takto môžete ušetriť, ak nie ste mediálne známa osoba, ktorá vie vyvolať mediálny rozruch, keby niečo. Nie je hanba, že vám za vašu prácu platia, len dodávateľská logika nepustí, a keď budem parafrázovať, tu platí na čom sa vozíš, takým bohatým si človekom. Česť nevypočítavým dodávateľom, ktorých cenotvorba sa odvíja len od predmetu ich dodávky – čiže kvality, vyhotovenia, časovej náročnosti a ich reálnych nákladov.

Na každú väčšiu objednávku ako okná, omietky, potery, neskôr dvere, kuchynská linka, rolety, či schody si dajte urobiť viacero ponúk na porovnanie. A čert to ber, ak zistíte, že tá zlatunká kuchynka, čo sa vám už dávno páči, stojí 750-tisíc korún slovenských, ako sa stalo mne. Porovnávajte však porovnateľné, čiže ak porovnávate plastové okná, tak štvorkomorové so štvorkomorovými. Týmto strávite niekoľko nocí. Porovnanie niekoľkých ponúk na hrubú stavbu považujte za samozrejmosť.

Tu a tam. Kapišto?
Nedajte sa vniesť do konfliktu záujmov tým, že si dáte stavať dom príbuznému alebo najlepšiemu kamarátovi.

Na to, že vy ste investor, však netreba zabudnúť. Za žiadnych okolností si s dodávateľmi nepotykajte. Myslite na to, že môžu prísť aj situácie, keď sa vám to zíde. Negatívnym signálom môže byť nedisciplinovanosť. Keď vám dodávateľ na začiatku vášho dodávateľsko-odberateľského vzťahu napríklad má zavolať a nezavolá, môže to pre vás byť prvý varovný signál. Záleží na tom, o ako podstatného dodávateľa ide, lebo to, že by ste si napríklad so stavbyvedúcim mali rozumieť aj v takých lapidárnych veciach, ako sú ukazovacie zámená tu a tam, snáď nemusím zdôrazňovať. Nezabúdajte však na to, že disciplína, zmluvnejšie povedané súčinnosť, sa vyžaduje aj od vás, keď máte na mieste ukázať, že to bude takto a nie tak, ako je to v projekte, musíte počítať s tým, že to budete musieť ísť ukázať a vaša asistentka vkročí do vášho rokovania so zahraničným partnerom sedemdesiaty piaty krát s lístočkom „máte volať Hrbáčka“. Ak sa potom na stavbe objavíte a modrooký murár Dežo bude mať obuté vaše tenisky, nedivte sa jeho odpovedi, že jemu jeho zmizli a radšej mu ich venujte, lebo to, že vaša stavba je momentálne iba jeho teritóriom, by ste si už mohli všimnúť.

Chcete žiť ekolog

Zuza Nohálová  viac od autora »
Vaše reakcie [17]

:: Súvisiace reklamné odkazy