Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Adela Dohňanská | 18.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zungove rebrá bez pracovného povolenia

Blank

Čínska kuchyňa je preslávená po celom svete. Ja som sa k nej paradoxne dostala vlastne až cez môjho suseda z Kene, ktorý si minimálne raz za týždeň objedná take away a po zvyšok týždňa o ňom básni. Je to veľký športovec a nezjedol by nič, čo by narušilo jeho kalorickú rovnováhu. Odporúčal nám reštauráciu v neďalekom meste a tá sa stala našou pravidelnou destináciou vždy po výplate.

Milujem rebierka a tie mäkké, kde až mäso z kostí opadáva, zvlášť. Nemusíte kosti obhrýzať a rozknísavať si zle nasadené korunky, len ich prstami oberáte, akoby tam mäso držalo iba silou vôle. Moje rebierka nikdy do takej mäkkosti nedospeli. Vždy boli buď ťažko rozžuvateľné, alebo zhorené. V spomínanej čínskej reštaurácii nás už s manželom poznajú ako vďačných zákazníkov. Raz sa nám po štedrom tringelte podarilo spracovať mladého Číňana bez pracovného povolenia menom Zung, a ten nám lámanou angličtinou prezradil tajomstvo šéfa kuchyne. Recept sme si pre seba nazvali Zungove rebrá bez pracovného povolenia. Vám odporúčam spracovať predavačku v miestnom Mäso – údeniny a vytiahnuť z nej, kedy dostanú čerstvé bravčové. Naša predavačka je uštipačná sviňa, povedala, že v utorok, ale už v pondelok som cez výklad videla mäsiara Stevena, ako seká a porciuje ružovučké prasiatko a ulakomila som sa na najväčší a najšťavnatejší kúsok. Číňania vraj takto pripravujú aj rebierka z mačiek. Táto alternatíva sa mi veľmi nezaliečala, a tak odporúčam radšej bravčové.

Na Zungove rebrá pre dvoch pažravcov potrebujete:

dve  700-gramové (alebo štyri 350-gramové) bravčové rebierka v celistvosti
čínske sezónne koreniny
3 lyžice sójovej omáčky
2 lyžičky rastlinného oleja
1 štipku soli

Trik s mäkkými rebierkami je celkom jednoduchý a štve ma, že som na to neprišla sama – rebrá treba pred pečením uvariť. Ja ich normálne strčím do tlakového hrnca, aby čas varenia bol čo najkratší a voda neukradla všetku vôňu a chuť. 25 minút je optimálny čas. Ak tlakový hrniec nemáte, uväznite ich v normálnom hrnci pod pokrievkou na dlhšie, ale pozor, aby sa vám nerozpadli ešte pred pečením. Vo vode musia byť ponorené úplne, pamätajte si, že ich treba dať vykúpať, nie vypotiť. Po 30-minútovom horúcom kúpeli (nie saune) ich vyberte a umiestnite na pekáč. Tam ich pekne husacím pierkom potrite zmesou čínskych korenín, sójovej omáčky a oleja, aby sa leskli a vyzerali na spapanie aj v surovom stave. Mne manžel v robote urobil riedku antikorovú mriežku a neviem si ju vynachváliť. Je väčšia ako plech a dobre na ňom drží. Robím na nej všetko pečené mäso. Tuk, ktorému nebolo súdené zotrvať na svojom mieste, odtečie do pekáča a má to výhodu aj v tom, že nemusíte trúbu otvárať a mäso prevracať. Pri teplote 200 °C počas ďalších 25 minút sa síce zospodu opečie menej, ale o to viac oceníte tmavší zvršok.

Bravčový vývar nevylievajte, výborne sa hodí na polievku. Najlepšia je kelová. 30 minút v ňom povarte nadrobno nasekaný kel. Pridajte trochu rasce, soľ, červenú papriku a štipku čierneho korenia. Malé štvrtinky alebo osminky zemiakov vložte do hrnca až 10 – 15 minút pred ukončením a zahustite zátrepkou z kyslej smotany. Ak prehustíte, nevadí, z polievky bude prívarok. Ten strčte do chladničky a servírujte na druhý deň s volským okom a zvyškami rebierok. Ak sa vám k tomu žiada krajec kmínového chleba, nebudem vám ho odopierať, ale nezabudnite, vy, čo máte v stredu aerobic, že po takejto večeri sa ulievanie tolerovať nebude.

Na polievku potrebujete:

1 stredne veľký kel
4 stredne veľké ošúpané zemiaky
rascu
červenú papriku
soľ
čierne korenie
hladkú múku
kyslú smotanu
olej

Rebierka nie sú práve diétne jedlo a ak si ich, ako ja, neviete odoprieť, odoprite si aspoň tradičné hranolčeky. Dostatočne sa nasýtite, aj ak ich skonzumujete so zeleným šalátom, alebo vhodnou varenou zeleninou. Ja k nim podávam môj obľúbený zeleno-červeno-žltý šalát.

Nastrúhanú mrkvu vyklopím na doštičku a ešte párkrát presekám veľkým kuchynským nožom, aby vznikli maličké kúsočky. Tie vhodím do vriacej vody na 2 – 3 minútky a scedím. Spolu s varenou kukuricou a hráškom zmiešam a pokvapkám sladkou čili omáčkou. Zeleno-červeno-žltá masa nie je nič výnimočná, ale vyzerá vedľa červenohnedých rebierok esteticky a hlavne je zdravá. Čínske jedlá sú známe svojou sladkastosťou, ale pri rebierkach nič nepokazíte, ak ich budete servírovať bez konkrétnej prílohy, len tak s kyslou uhorkou, alebo nakladanými šalotkami. Tak či tak, budete musieť byť opatrní, aby zvýšilo na druhý deň k prívarku.

A nezabudnite na ten aerobic, ja už počujem od susedov zhora buchoty. Manžel si vždy pri nich spieva:

Náš sused je z Nairobi
Celú noc hurhaj robí
Cvičí totiž airobic
Ako správny Nairobic

Dobrú chuť a dobrý buď.



Adela Dohňanská  viac od autora »
Vaše reakcie [17]
:: Súvisiace reklamné odkazy