Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Čobejová | 28.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Dom za hranicou? No nekúp to!

Blank

Nejako mi to leží v hlave. Je to takmer všade – rozhovory, inzeráty, analýzy o výhodnosti bývania v rakúskom či maďarskom okolí Bratislavy. Viacero mojich známych o takejto možnosti už vážne uvažuje a niektorí sa už rozhodli a zakúpili byty v Hainburgu či domy v Rajke.

Lebo je to fakt: V blízkom zahraničí je ešte stále možné získať byt, dom či pozemok za oveľa nižšiu cenu ako v metropole Slovenska a v jej slovenskom okolí. V rakúskom Hainburgu, v maďarskej Rajke či v Mosonmagyarorvari sú ceny nižšie ako v našich čisto slovenských vieskach na dohľad od Bratislavy. Presťahovať sa za hranicu, ktorá už ani poriadne neexistuje, je navyše v časoch Európskej únie celkom jednoduché. Netreba meniť štátnu príslušnosť – len trvalé bydlisko bude na území Rakúska či Maďarska.

Rakúski realitní agenti to pochopili rýchlo a už sa vraj ani veľmi neusilujú hľadať kupcov voľných bytov či domov v Hainburgu medzi miestnymi. Ich klienti sú už najmä Slováci. A tí vraj ceny nehnuteľností ani veľmi nezjednávajú, skôr sú nadšení z výhodnej kúpy. Nebudú totiž splácať hypotéku povedzme 25 rokov, ale iba 15. No nekúp to!

A k tej dobrej cene treba prirátať ešte bonus: príjemne upravené obce, poriadok, čistotu, pokojnejší život. No nesťahuj sa!

Navyše deti slovenských novousadlíkov môžu chodiť do slušných rakúskych škôl a nemčinu budú ovládať takmer ako materinský jazyk. No niet dôvod váhať!

A predsa mi to leží v hlave. Hranice sú síce preč, ale aj tak tu boli dosť dlho na to, aby sa po páde Rakúsko-Uhorska utvorili tri rozdielne spoločenstvá s inou rečou, inou historickou skúsenosťou, trochu inou mentalitou. Je milión drobností, ktoré sú tam – pätnásť kilometrov od hranice – úplne iné.

Nechcem byť sentimentálna, nechcem byť falošný vlastenec, nechcem byť zaslepený Slováčisko, čo si nevidí ďalej od nosa, ale aj tak ma niečo na tom živote za hranicou stále vyrušuje. Ani neviem presne sformulovať čo. Veď v časoch Európskej únie sme všade v jej priestoroch ako doma – a predsa neviem, či to tak je.

No možno je smiešne obávať sa straty kultúrnej či národnej identity po presťahovaní sa do rakúskeho Hainburgu či maďarskej Rajky. Tisícky Slovákov sa predsa vysťahovali do Čiech, Írska, USA, tak čo tu riešim Hainburg či Rajku, ktoré sú od Bratislavy čo by kameňom dohodil. Prepáčte nám staromilcom!

Ale možno to bude v blízkom pohraničí všetko celkom inak. Možno slovenský živel – utekajúci pred nafúknutými cenami nehnuteľností v Bratislave – načisto prevalcuje malé prihraničné obce a mestečká v Rakúsku i Maďarsku. Možno sa pôvodní obyvatelia čoskoro zmenia na okrajovú menšinu, ktorá bude musieť s rozpínavou slovenskou väčšinou bojovať aspoň o symbolické zvyšky svojej kultúrnej a národnej identity v tomto priestore.



Eva Čobejová  viac od autora »
Vaše reakcie [81]
:: Súvisiace reklamné odkazy